Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Laikai keičiasi, problemos išlieka: iš sostinės mokyklos pirmokas grįžo pilna galva utėlių

Sostinės „Sietuvos“ progimnazijos pirmoko mama Ieva Vilytė pakraupusi: sekmadienį po vakarinių maudynių vonioje moteris sūnaus galvoje aptiko utėlių. Ji iškart suskubo kovoti su šiais parazitais – vaistinėje nusipirko 50 litų kainuojančio preparato, kuriuo trinko galvą ne tik sūnui, bet ir sau.
Vienas lengviausių būdų užsikrėsti utėlėmis – susiliesti galvomis su šių parazitų turinčiu žmogumi.
Vienas lengviausių būdų užsikrėsti utėlėmis – susiliesti galvomis su šių parazitų turinčiu žmogumi. / Egidijaus Jankausko/dienraščio „15 minučių“ nuotr.

Tačiau antradienį pažvelgusi į berniuko plaukus moteris suprato, kad problema atsinaujino.

„Kalbėjau su Vilniaus miesto savivaldybės švietimo skyriaus specialistais, sveikatos centro specialistais. Jie visi pasakė viena: Tai – tėvų, auginančių vaikus, problema“, – atsiduso I.Vilytė.

Jos nuomone, ši dažnai tik tarp šeimos narių liekanti problema verta viešumo: „Nelabai kas nori su ja kovoti“, – apgailestauja 15min.lt skaitytoja.

Į statistiką patenka ne visi

Pastarųjų metų duomenimis, Vilniuje sergamumas pedikulioze (užsikrėtimu utėlėmis) nėra didelis.

Nelabai kas nori su ja kovoti.

2012 metais iš viso užregistruoti 385 žmonės, užsikrėtę pedikulioze, 2013 metais šiek tiek daugiau – 497, o iki šių metų spalio – 303.

„Didžiąją dalį (40 proc.) šių atvejų sudaro prastomis higienos sąlygomis gyvenantys asmenys – benamiai. Darželius, mokyklas lankantys ir globos įstaigose gyvenantys vaikai vidutiniškai sudaro apie 11 proc. visų užsikrėtusiųjų pedikulioze.

Iš visų utėlėmis užsikrėtusių vaikų didžiąją dalį sudaro mokyklinio amžiaus vaikai.

„Šie duomenys gaunami iš asmens sveikatos priežiūros įstaigų: statistiką sudaro tie žmonės, kurie dėl ligos kreipiasi į gydytojus. Duomenų apie žmones, kurie utėles naikina patys ir į gydytoją nesikreipia, neturime“, – aiškino Vilniaus visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vyresnioji specialistė Kristina Radzevič.

Gydyti – šukuojant tankiomis šukomis

K.Radzevič pažymi, kad ypač svarbu atkreipti dėmesį ne tik į utėlių naikinimą, bet ir į profilaktiką.

„Reguliariai kirpti plaukus, šukuoti juos ir plauti, naudoti tik asmenines šukas, plaukų šepečius, skrybėles, skareles – jomis nesidalinti. Ne rečiau kaip kartą per savaitę maudytis, keisti patalynę. Pakankamai dažnai valyti patalpas ir aplinkos daiktus“, – vardijo specialistė.

„Shutterstock“ nuotr/Utėlės
„Shutterstock“ nuotr/Utėlės

Mokyklose ir darželiuos patariama vykdyti profilaktinius patikrinimus.       

„Vaiko galvoje aptikus utėlių reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris gali paskirti medikamentinį gydymą. Visgi vaikams paprastai nerekomenduojama naudoti vaistų, o naikinti utėles mechaniniu būdu – šukuojant“, – aiškino K.Radzevič.

Utėlės šukuojamos tankiomis šukomis, kad lengviau būtų iššukuoti ir kiaušinėlius (glindas). Plaukus patariama sudrėkinti  5–10 proc. acto tirpalu – tada jie tampa slidūs.

Iššukuotos utėlės turi būti sunaikinamos, šukos gerai išplaunamos karštu vandeniu ir muilu.

„Šis metodas taikomas kelias savaites. Iššukuotos utėlės turi būti sunaikinamos, šukos gerai išplaunamos karštu vandeniu ir muilu“, – aiškino K.Radzevič.  

Būtina įspėti ir vaikų draugų tėvus

Apie užsikrėtimą utėlėmis būtina pranešti mokyklos atstovams – mokytojui ar mokykloje dirbančiam visuomenės sveikatos specialistui. Jie turėtų organizuoti klasės ar darželio grupės patikrinimą.

„Patikrinimas organizuojamas pagal Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro parengtas metodines rekomendacijas, kuriose teigiama, kad mokyklos administracijai rekomenduojama suformuoti utėlėtumo profilaktikos tvarką, jos nuostatos turėtų būti įrašytos į mokyklos planus ir vidaus tvarkos taisykles. Turėtų būti inicijuojamas draudimas lankyti mokyklą vaikams, apsikrėtusiems utėlėmis“, – kalbėjo užkrečiamųjų ligų specialistė.  

Jeigu užsikrėtimo utėlėmis atvejus pastebi mokyklos atstovai, jie privalo nedelsdami imtis priemonių, kad būtų užkirstas kelias parazitų plitimui.

„Shutterstock“ nuotr/Utėlės
„Shutterstock“ nuotr/Utėlės

„Baigę organizuotą patikrinimą, jie turi tuoj pat informuoti mokinio, kurio galvoje rasta utėlių, tėvus ar globėjus telefonu ar tiesiogiai. Mokinys, kurio galvos plaukuose rasta utėlių, nebūtinai turi būti atskirtas nuo kitų mokinių, jis gali likti mokykloje iki dienos pabaigos“, – aiškino K.Radzevič.   

Radus utėlių savo vaiko galvoje, reikia informuoti ir kitas ugdymo įstaigas, kuriose lankosi kiti jūsų vaikai, taip pat vaiko draugų tėvus ar globėjus.

Mokyklos administracija mokyklos bendruomenei gali išdalyti laiškus, kuriais rekomenduojama patikrinti savo vaikų galvas dėl galimo užsikrėtimo utėlėmis bei suteikiama informacija apie pedikuliozės profilaktiką.

„Radus utėlių savo vaiko galvoje, reikia informuoti ir kitas ugdymo įstaigas, kuriose lankosi kiti jūsų vaikai, taip pat vaiko draugų tėvus ar globėjus. Tai yra vienas iš efektyviausių būdų apsaugoti kitus ir užkirsti kelią utėlėtumo plitimui“, – teigė K.Radzevič.    

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos