„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Laiko persukimas: kas žinoma apie jo poveikį sveikatai?

Laiko persukimas dukart per metus daugeliui žmonių atneša gana nemažai neigiamų pojūčių. Persukus laiką sutrinka žmogaus biologinis laikrodis, jautresniems tai paveikia tiek fizinę, tiek ir psichologinę savijautą: patiriamas stresas, kamuoja nerimas, kankina nemiga. Miego sutrikimai – bene dažniausia problema, su kuria susiduria laiko persukimui jautresni žmonės.
Nemiga
Nemiga / Fotolia nuotr.

Rudenį prisitaikyti lengviau

Moksliniai tyrimai teigia, jog persukus laiką, daugumai žmonių adaptacija užtrunka apie savaitę. Tačiau jautresniems vienos valandos skirtumas gali sujaukti gyvenimo ritmą ir ilgiau, net ir trims savaitėms.

Dėl laiko persukimo labiausiai juntama suprastėjusi miego kokybė. Miego metu gaminamas hormonas melatoninas – itin reikalingas mūsų sveikatai ir nuotaikai, jis reguliuoja visų sistemų tarpusavio veiklą, stabdo senėjimo procesus, turi įtakos mūsų psichikai ir darbingumui.

Lyginant rudens persukimo laiką su pavasario laiko persukimo metu, šaltuoju laikotarpiu žmogaus organizmas prisitaiko kiek lengviau, nes įprastai daugiau pamiegame.

Tačiau jautresni asmenys stipriai jaučia ir rudens laiko persukimą. Jautriau į pokytį reaguoja asmenys, turintys širdies ir neurologinių susirgimų, kenčiantys nuo depresijos. Taip pat rudenį prie pokyčių sunkiau adaptuotis „vyturiams“, mėgstantiems keltis itin anksti.

Kokie galimi pavojai?

Kiek kitoks poveikis organizmui, kai įvedamas vasaros laikas – juk tada viena valanda sutrumpėja miegas, taigi pablogėja jo kokybė. Prireikia laiko, kol žmogus prisitaiko. Gydytojų neurologų teigimu, miokardo infarktų rizika per pirmąsias dienas po vasaros laiko įvedimo išauga iki 5 proc., didėja galvos smegenų insulto rizika.

Manoma, jog taip nutinka dėl streso hormonų išsiskyrimo, metabolinio disbalanso (medžiagų apykaitos sutrikimo, turinčio įtakos cukriniam diabetui, širdies ir kraujagyslių ligoms vystytis), kurį sukelia staigus miego trukmės sumažėjimas.

Taip pat padidėja ir psichiatrinio spektro sutrikimų rizika: paūmėja depresijos, didėja savižudybių rizika.

Taip pat yra duomenų, jog laiko keitimas paveikia ne tik žmogaus sveikatą, bet ir avaringumą, kuris pirmąją savaitę po dienos šviesą saugančio vasaros laiko įvedimo išauga iki 8 proc. Vairuotojai būna labiau mieguisti, prasčiau miegoję.

Kaip galima sau padėti?

Tiems, kuriuos itin stipriai vargina laiko persukimas, vaistininkai rekomenduoja bent kelias dienas maždaug valandą prieš miegą išgerti melatonino preparatų. Taip pat reikėtų nepamiršti valerijono, melisos, sukatžolės, pipirmėtės turinčių vaistažolių arbatų ar augalinių preparatų.

Laiko persukimo laikotarpiu itin svarbus sveikas miego, darbo ir poilsio režimas, subalansuota mityba bei fizinis aktyvumas. Visa tai gali padėti lengviau prisitaikyti prie laiko pokyčių ir išvengti nemalonių pojūčių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs