Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Laiku pastebėta melanoma – išgydoma

Melanoma – tai agresyviausia odos vėžio forma. Ši klastinga liga yra sparčiausiai plintantis ir didžiausią mirtingumą iš visų odos vėžių sukeliantis navikas. Nepaisant to, daugelis žmonių net nežino, kas yra toji melanoma.
Melanoma
Melanoma / Projekto partnerio nuotr.
Temos: 1 Odos vėžys

Šis navikas atsiranda iš ląstelių, kurios gamina odos pigmentą melaniną, nuo kurio priklauso mūsų odos spalva bei tipas. Kiekvienais metais melanomos sergamumas didėja net 7-8 procentais, ir, anot medikų, pacientų amžius kasmet jaunėja. Kodėl taip yra?

Melanomos atsiradimui, kaip ir kitoms odos vėžio rūšims yra svarbus UV arba saulės spindulių poveikis. Manoma, jog apie 50 procentų melanomų išsivysto iš jau esančių gerybinių odos navikų – apgamų. Dauguma žmonių ant savo kūno tradiciškai turi nuo 10 iki 40 apgamų.

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Dermatovenerologijos centro vadovė prof. dr. Matilda Bylaitė-Bučinskienė sako, kad didžiausia šių susirgimų priežastis yra ta, kad žmonės nepakankamai rūpinasi savo sveikatos bei odos priežiūra. Pasak profesorės, melanomos atvejų nuolat daugėja, kai žmonės grįžta iš atostogų šiltuose kraštuose, kur be apsauginių priemonių lepinasi saulės spinduliais. Tuomet atsiranda odos nudegimai, kurie ir yra didžiausi rizikos faktoriai susirgti melanoma.

VIDEO: Melanoma gydymas ir profilaktika

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Onkologijos chemoterapijos skyriaus vedėja, gydytoja onkologė chemoterapeutė Skaistė Tulytė primena, kad pažengusios melanomos gydymas yra sudėtingas. Gera žinia ta, kad dabar registruota BRAF ir MEK inhibitorių kombinacija, leidžianti toliau kovoti su pažengusia melanoma ir atitolinti ligos vystymąsi. Šie vaistai tinka maždaug pusei išplitusia melanoma sergančių pacientų, kuriems nustatyta BRAF mutacija.

Prof. dr. M. Bylaitė-Bučinskienė pabrėžia, kad nepaisant melanomos mirtingumo rodiklių, net 97 procentus pacientų galima pilnai išgydyti. Kad taip nutiktų, ligą reikia pastebėti kuo anksčiau. Pasak profesorės, melanoma tuo ir yra dėkinga, kad ją nesunku pastebėti. Reikia nuolat stebėti savo apgamus, ar jie nekeičia formos, ar nešlapiuoja ir netamsėja. Pastebėjus bet kokį pakitimą, reikia nedelsiant kreiptis į dermatologą.

Tiek prof. dr. Matilda Bylaitė-Bučinskienė, tiek gyd. Skaistė Tulytė ragina visus atsakingai žiūrėti į savo sveikatą. Atšilus orams daugelis skuba mėgautis pirmaisiais šiltais saulės spinduliais ir tai daro be jokių privalomų apsaugų.

„Būtini yra akiniai nuo saulės, skrybėlės, kepuraitės, taip pat visada reikia su savimi turėti ir apsauginių kremų. Beje, kremo neužtenka užsitepti ant odos tik ryte, išeinant iš namų, procedūrą reikia kartoti kas 2-3 valandas, kad oda būtų tikrai apsaugota“, –pabrėžia M. Bylaitė-Bučinskienė.

Jeigu turite klausimų, skambinkite tel: +370 616 47692, arba rašykite mums: info@sveikatoskodas.com

Sveikatos kodas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos