„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Laimo liga: medikė patarė, kaip ją atpažinti, ką daryti ir greičiau pasveikti

Kone 3 tūkst. žmonių kasmet Lietuvoje išgirsta Laimo ligos diagnozę. Ši erkių platinama infekcinė liga, ypač laiku nediagnozuota ar negydoma, gali sukelti rimtų komplikacijų: pažeidžiamos odos, vidaus organų, širdies ir kraujagyslių ar centrinė nervų sistemos. Kaip ligą atpažinti ir kaip greičiau po jos sustiprėti, sveikatos centro „Energetiko“ pranešime žiniasklaidai paaiškino centro gydytoja reabilitologė Jadvyga Velžienė.
Erkės įkandimas
Erkės įkandimas / 123RF.com nuotr.

Neignoruoti pirmųjų simptomų

Susirgę Laimo liga žmonės bene dažniausiai skundžiasi sąnarių, raumenų skausmais, širdies problemomis, kartais ji tampa net psichikos sutrikimų ar paralyžiaus priežastimi – simptomai priklauso nuo to, kiek liga pažengusi.

Pirmieji Laimo ligos simptomai, įsisiurbus erkei, gali pasireikšti jau po kelių dienų, kartais – po kelių savaičių ar mėnesių. Žmogus po 3–30 dienų gali pastebėti raudoną dėmę arba migruojančią eritemą, jausti silpnumą, karščiuoti, ima kamuoti raumenų, sąnarių skausmai.

Jei liga nediagnozuojama mėnesį ar kelis, gali būti pažeista nervų sistema: diagnozuojamas neuritas, radikulitas ar meningitas. Ligoniai skundžiasi nuovargiu, sutrikusiu miegu, atmintim, ausies skausmu. Jei liga pažeidė širdies ir kraujagyslių sistemą, gali pasireikšti širdies ritmo sutrikimų.

Kartais, atkreipė dėmesį J.Velžienė, žmogus gali nejausti jokių ligos simptomų, eritema taip pat gali atsirasti ne iš karto, o tik po kelių savaičių ar mėnesių.

Svarbiausia užduotis medikams – kuo anksčiau diagnozuoti ir pradėti ligą gydyti. Tam naudojami antibiotikai.

Pasak sveikatos centro gydytojos, jei eritemos žmogus nepastebėjo, bendri simptomai (karščiavimas, silpnumas) kartais suklaidina net patyrusius medikus – juos galima priskirti daugeliui susirgimų. Ligą patvirtinti galima atlikus imunologinius ir serologinius tyrimus, kai organizme susiformuoja specifiniai antikūnai.

Svarbiausia užduotis medikams – kuo anksčiau diagnozuoti ir pradėti ligą gydyti.

Medikė patvirtina – diagnozuoti šią ligą išties sudėtinga, neretai ja susirgę žmonės, atvykę į reabilitaciją, teigia erkės nepastebėję, todėl šios ligos nė neįtarę. Svarbu nepamiršti ir to, kad Laimo liga galima susirgti kelis kartus.

Kadangi skiepų nuo Laimo ligos nėra, J.Velžienė primena svarbiausias taisykles, išsiruoštus į gamtą: rengtis šviesiais drabužiais, kad erkės būtų lengviau ant jų pastebimos, naudoti repelentus, grįžus, kuo greičiau apsižiūrėti, ar ant odos nėra šio pavojingo parazito.

Yra galimybių padėti

Kaip paaiškino J.Velžienė, erkių platinama Laimo liga susirgusiems žmonėms įprastai skiriama kineziterapija, ergoterapija, psichoterapijos procedūrų.

Jei liga pažeidžia sąnarius, gali padėti fango parafino aplikacijos, kurios atpalaiduoja raumenis ir pagerina kraujotaką, fizioterapija, ultragarso terapija, magnetoterapija, kineziterapija. Bene pagrindinė pagalba po ligos – fizinis aktyvumas ir mankšta.

Lankantis gamtoje ar grįžus iš jos, būtina nepamiršti apsižiūrėti.

Jei pažeista širdies ir kraujagyslių sistema, skiriamos mankštos, psichoterapija, apykaklės masažas, gerinantis kraujotaką. Tiesa, jei pasireiškė širdies ritmo sutrikimų, krūtinės angina, procedūras medikai skiria ypač atsargiai.

Skaičiai kelia nerimą

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis, daugiausia užsikrėtusiųjų erkių platinamomis ligomis – erkiniu encefalitu ir Laimo liga – fiksuojama birželio–spalio mėnesiais.

Pastaraisiais metais daugiausia erkių platinamų ligų atvejų užregistruojama Vilniaus, Kauno, Utenos apskrityse.

Per metus fiksuojami maždaug 3 tūkst. Laimo ligos atvejų, šios ligos sukėlėjams perduoti reikia paros ar daugiau, taigi, lankantis gamtoje ar grįžus iš jos, būtina nepamiršti apsižiūrėti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“