Lazdijų valdžia pasipiktinusi: Vilniaus teritorinė ligonių kasa bando uždaryti ligoninę

Lazdijų rajono savivaldybėje ir jai priklausančioje įstaigoje Lazdijų ligoninėje Naujieji prasidėjo akibrokštu: sausio 5 dieną iš Vilniaus teritorinės ligonių kasos gautas grasinantis raštas, jog už ligoninės suteiktas asmens sveikatos priežiūros paslaugas nuo 2016 m. sausio 1 dienos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų nebus apmokama – Lazdijų ligoninę teks uždaryti.
Lazdijų ligoninė
Lazdijų ligoninė / Vilmos Danauskienės nuotr.

Kaip informuoja Lazdijų rajono savivaldybė, į Vilniaus TLK nemalonę Lazdijų ligoninė pateko dėl to, jog praėjusių metų pabaigoje atsisakė su ja pasirašyti specialų susitarimą, kuris numato, jog nuo 2016 m. sausio 1 dienos Lazdijų ligoninėje (o tai reiškia – visoje Lazdijų rajono savivaldybės teritorijoje), nebelieka akušerijos paslaugų. Dėl to gimdyves iš Druskininkų bei atokiausių rajono kaimų teks gabenti į Alytų ar Marijampolę – miestus, kurie nuo jų gyvenamosios vietos yra už 50-80 kilometrų.

Spaudimą Lazdijams atsisakyti akušerijos paslaugų Vilniaus teritorinė ligonių kasa pradėjo daryti dar praėjusių metų vasarą. Po ilgų derybų bei sveikatos apsaugos ministrės Rimantės Šalaševičiūtės specialaus vizito į Lazdijų ligoninę Vilniaus TLK buvo priversta pasirašyti susitarimą, kuriuo įsipareigojo už akušerijos paslaugas apmokėti.

Reikalauja „limitų"

Vilniaus teritorinė ligonių kasa savo raštuose, siųstuose Lazdijų ligoninei bei dėstydama argumentus, kodėl Lazdijų rajono moterys negali gimdyti Lazdijų ligoninėje, iškreiptai remiasi LR Vyriausybės nutarimu Nr. 370 patvirtintu Apmokamų iš PSDF biudžeto asmens sveikatos priežiūros paslaugų kriterijų sąrašu. Jame numatyti „limitai“ – kad ligoninė per metus turi priimti 300 gimdymų, jei priima mažiau – kad atstumas iki kitos artimiausios akušerijos paslaugas teikiančios ligoninės būtų ne mažesnis kaip 50 kilometrų. Tačiau kilometrus Vilniaus TLK kažkodėl skaičiuoja ne nuo gimdyvės namų, o nuo Lazdijų ligoninės kiemo.

Lazdijų rajono savivaldybės meras Artūras Margelis sako, jog Akušerijos skyriaus išlikimu Lazdijų ligoninėje domėjosi vasarą į Lazdijų rajono savivaldybę atvykęs ir jos problemas vietoje analizavęs premjeras Algirdas Butkevičius, Lazdijų ligoninę ir specialiai – Akušerijos skyrių aplankiusi sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė, Seimo Socialinių reikalų komiteto pirmininkė Kristina Miškinienė.

Politikai, susipažinę su Lazdijų ligoninės galimybėmis, Akušerinio skyriaus materialine baze, aukšta čia dirbančių specialistų kvalifikacija, gimdymų statistika, kuri rodo, jog šioje pasienio ligoninėje gimdo ir užsienio pacientės, pripažino, jog modernų, šiuolaikiška įranga aprūpintą Akušerijos skyrių Lazdijų ligoninėje būtina išlaikyti.

Savivaldybė piktinasi, kad Vilniaus teritorinės ligonių kasa, nusprendusi nebeapmokėti nė vienos Lazdijų ligoninės nuo šių metų sausio 1 dienos teikiamos paslaugos, nepasidomėjo nei ligoninės galimybėmis, nei statistika. O ji yra tokia, kad gimdymų skaičius Lazdijų ligoninėje didėja: 2015 m. buvo 183 gimdymai, o tai yra 23 daugiau negu 2014 metais. Čia dirba itin aukštos kvalifikacijos gydytojai ir kitas personalas. Ligoninės pastatas renovuotas, Akušerijos skyriaus palatos įrengtos taip, kad jose galėtų gulėti ir patogiai jaustis po 1 arba 2 gimdyves.

Kreipėsi į valdžią

Dėl Vilniaus TLK vykdomo Lazdijų ligoninės naikinimo, taip pat – dėl didinamos socialinės atskirties tarp didmiesčio ir rajono pacientų, Lazdijų rajono savivaldybės meras Artūras Margelis vakar oficialiais raštais kreipėsi į premjerą Algirdą Butkevičių, sveikatos apsaugos ministrę Rimantę Šalaševičiūtę bei Seimo narę, išrinktą Lazdijų ir Druskininkų savivaldybių rinkėjų, Kristiną Miškinienę. Juose prašoma padėti išsaugoti Lazdijų ligoninės Akušerijos skyrių, neatimti galimybės moterims, kurių didelė dalis yra iš mažas pajamas gaunančių šeimų, gauti akušerijos paslaugas arčiau gyvenamosios vietos. Mero teigimu, atimdama lėšas iš mažųjų ir atiduodama jas didžiosioms ligoninėms, valstybė tikrai nesutaupys.

Lazdijų rajono savivaldybės turimais duomenimis, analogiška situacija yra ir kaimyniniame Lenkijos Seinų mieste, kur miesto ligoninėje 2015 metais gimdė 177 moterys. Gyventojų skaičius Seinų apskrityje toks pats, kaip ir Lazdijų rajono savivaldybėje. Akušerijos paslaugos ten taip pat apmokamos valstybės biudžeto lėšomis, tačiau niekas nesvarsto klausimo dėl jų finansavimo nutraukimo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų