Lazerinė akių korekcija: kodėl patys gydytojai nešioja akinius?

Šiomis dienoms akiniai tapę ypač madingu aksesuaru, tačiau juos dėl akių ydų nešiojantys ne vienerius metus džiaugtųsi, jei tokios puošmenos galėtų atsisakyti. Gyventi be akinių bei kontaktinių lęšių gali padėti vis populiaresnės lazerinės akių korekcijos operacijos.
Vienas iš trumparegių makiažo variantų
Vienas iš trumparegių makiažo variantų / Fotolia nuotr.
Temos: 2 Sveikata Akys

Nepaisant daugybės sėkmės istorijų, šias operacijas supa baimės dėl skausmingos procedūros ar net apakimo. Nemažai klausimų kelia patys akinius nešiojantys, bet kitiems operacijas atliekantys medikai. Oftalmologas Algimantas Gutauskas, atlikęs šimtus lazerinių akių korekcijų, pasiryžo susiremti su mitais ir pacientų klausimais.

Asmeninio archyvo nuotr. /Chirurgas Algimantas Gutauskas
Asmeninio archyvo nuotr. /Chirurgas Algimantas Gutauskas

Gydytojai operuojasi taip pat

Gydytojas oftalmologas A.Gutauskas dar 2001-aisiais įkūrė „Akių lazerinės chirurgijos kliniką“, kuri pirmoji Lietuvoje pradėjo naudoti lazerį, o taip pat taikyti platų panašaus pobūdžio paslaugų spektrą. Įdomu, jog šimtus operacijų atlikęs A.Gutauskas pats nešioja akinius ir apie operaciją kol kas negalvoja. Gydytojas apie šį įdomų pasirinkimą atviravo sakydamas: „Jei tuomet, kai man buvo 25-eri, būtų buvę lazeriai, aš būčiau skolinęsis pinigų ir be dvejonių atlikęs operaciją. Kai priartėjau prieš šių lazerių, buvau ties senatvinės toliaregystės problema“, – svarstė chirurgas.

Tai nereiškia, kad esant tokiai situacijai negalima daryti operacijos. Iškoregavus regėjimą į nuotolį, akys elgiasi lyg tokio amžiaus sveiko žmogaus, o skaitant iš arti reikia akinių. Tai galima iš dalies apeiti, vienoje akyje iš dalies paliekant trumparegystę, tačiau dirbant chirurgu toks triukas būtų nuostolis gydytojo profesijai. Norint pasiekti gerą regėjimą tiek į tolį, tiek iš arti, vertėtų nevilkinti laiko ir operaciją pasidaryti iki 45 metų.

Esti žmonių, kurie klausia kategoriškiau, teiraudamiesi, kodėl nė vienas gydytojas nesidaro operacijos? Šis klausimas, anot A.Gutausko – nekorektiškas. Gydytojai tikrai operuojasi.

Rūta Zarakauskienė buvo pirmoji gydytoja, kuriai atlikta akių korekcija lazeriu. Prieš šešerius metus pasiryžusi operacijai gydytoja teigė, esą per ilgą darbo praktiką matė daug laimingų pacientų, todėl nedvejojusi atliko procedūrą ir tuo labai džiaugiasi.

A.Gutauskas dalijosi mintimis, jog pažįsta kur kas daugiau kolegų, kurie pasinaudojo lazerinės korekcijos teikiamais privalumais. „Mano kolega Latvijoje, įkūręs nuosavą akių kliniką, buvo pirmosios dienos pacientas, gulęsis po lazeriu savo klinikoje. Pažįstu daugiau norvegų, švedų, kolegų amerikiečių, kurie yra tai perėję“, – svarstė chirurgas. Operacijų patikimumą patvirtina faktas, jog A.Gutauskas tokią operaciją atliko ir savo paties sūnui.

Nepagrįsti mitai – atgyvena

Nors akių korekcijos lazeriu saugumas ilgametę patirtį skaičiuojantiems gydytojams dvejonių nekelia, pacientus kankina įvairios baimės dėl galimo apakimo, ilgalaikio pooperacinio diskomforto, skausmingos procedūros. Oftalmologas A.Gutauskas į tokias baimes žvelgia su šypsena. Specialistas tvirtai teigia, jog po operacijos nėra jokios tikimybės, kad ilgesnio laikotarpio perspektyvoje žmogus galėtų apakti.

„Joks etiškas chirurgas nedrįstų operuoti sveikos, tik regėjimo ydą turinčios akies tikintis, kad žmogus gali apakti. Tai absoliutus nonsensas. Prieš operaciją atliekami įvairūs tyrimai, kuriais patikrinama, ar pacientas nepatenka į rizikos grupę ir įsitikinama, kad jam tikrai gali būti atlikta operacija“, – kalbėjo chirurgas. Pirmoji lazerinė akių korekciją atlikta prieš 27-erius metus ir šis pacientas tikrai neapako.

Kalbos apie skausmą operacijos metu taip pat nėra pagrįstos. „Mes nesame budeliai ir akį anestezuojame. Taip, operacijos metu yra tam tikras diskomfortas: įtempti vokai, ryški šviesa, akis liečiama, tačiau skausmo jutimo nėra“, – atviravo A.Gutauskas.

Pooperacinis periodas yra dvejopas, priklauso nuo to, kokia technika naudojama. Po LASIK operacijos diskomforto periodas – vos 4 val. Jei dėl tam tikrų priežasčių negalima daryti LASIK operacijos, tuomet atliekama paviršinė operacija. Tokiu atveju visiškai grįžti į kasdienio gyvenimo ritmą žmogus gali praėjus maždaug savaitei.

Paklaustas apie didžiausią galimą operacijos riziką, A.Gutauskas dalijosi mintimis esą: „Remiantis statistika teigiama, kad lazerinės chirurgijos srityje komplikacijos sudaro apie 2 proc. Medicinoje tai labai žemas procentas, o komplikacijos nėra fatališkos“, – mintimis dalijosi A. Gutauskas. Pasak jo, blogiausia, kas gali nutikti – operacijos kartojimas siekiant nepriekaištingos regos.

„Fotolia“ nuotr./Akys
„Fotolia“ nuotr./Akys

Naujos akys – naujas gyvenimas

Techniškai akių korekcijos operacijos suteikia pilnavertį regėjimą. Jungtinių Amerikos Valstijų tyrėjai suskaičiavo, kad užmokestis už operaciją atsieina kur kas pigiau nei pasirinkimas visą gyvenimą nešioti akinius ir kontaktinius lęšius. Pasak A.Gutausko, šios operacijos ne tik pakeičia akinius. Jos pagerina gyvenimo kokybę. Žmonės tampa nepriklausomi nuo tam tikro protezo. „Po operacijos žmonės keičiasi psichologiškai. Sugrįžta didesnis pasitikėjimas savimi, išauga savivertė. Atsiranda vidinis komfortas. Tai pastebiu iki šiol“, – mintimis dalijosi oftalmologas A. Gutauskas.

Paklausta, kodėl ryžosi operacijai, gydytoja R.Zarakauskienė dalijosi mintimis, jog net su akiniais jos regėjimas nebuvo geras. „Man sukdavosi galva, prastai orientuodavausi erdvėje. Tai truko apie 10–12 metų, kol nutariau, kad gana“, – kalbėjo moteris. Anot jos, gyvenimo kokybė po operacijos pakito ženkliai. „Galėjau nešioti akinius nuo saulės be dioptrijų, atsisakiau vairavimo akinių. Šią operaciją rekomenduočiau ir kitiems, nes ji yra gerai ištirta, atliekama daug metų, nepavojinga. Tie, kas nemėgsta akinių, tikrai turėtų išbandyti operaciją“, – džiaugsmo neslėpė R.Zarakauskienė.

Jai antrino ir A.Gutausko sūnus Daumantas Gutauskas. „Nuo vaikystės nešiojau akinius, kiek vėliau, net 14 metų – kontaktinius lęšius ir atėjo metas, kai nebegalėjau jų naudoti. Akinių tiesiog nemėgau ir šios operacijos norėjau. Mačiau, kad ji atlikta tūkstančiams žmonių ir jie jautėsi puikiai.“, – apie diskomfortą iki operacijos prisiminė D.Gutauskas.

„Operacija pakeitė mano kasdienybę. Man nebegraužė akių, nebejaučiau sausumo, nereikėjo ieškoti akinių... Tai tikrai pakeitė kasdienybę. Anksčiau iš ryto, vos pabudus, ranka iš karto tiesdavosi ieškoti akinių ir tik tuomet įsijungdavau telefoną ar eidavau į vonią. Dabar tai praeitis. Rekomenduočiau operaciją tiems, kas nori susigrąžinti pilnavertį gyvenimą“, – patirtimi dalijosi vyras.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis