Pagal pirminį planą Edenas turėjo būti transplantuotas praėjusį antradienį, vasario 17-ąją. Tačiau planų atsisakius Karina Pociūtė su sūnumi ir jo tėvu Mindaugu automobiliu keliavo atgal į Vilnių, kur juos pasitiko Edeną iki tol slaugę gydytojai.
„Rytoj sueitų savaitė, kaip būtume transplantuoti. Tačiau lenkai pabijojo rizikuoti ir grąžino mus į Lietuvą mirti“, – 15min.lt guodėsi 22 metų K.Pociūtė.
Motina: „Pavargau bijoti“
Šiomis dienomis Edeno šeimai sužibo nauja viltis – susipažinę su lietuvio ligos istorija jį priimti sutiko Hamburgo chirurgai. Bent kol kas jie demonstruoja ryžtą imtis sudėtingos operacijos, nors neslepia – Edeno atvejis labai retas. Kepenų transplantacijos tokią kraujagyslių patologiją turinčiam pacientui vokiečiai dar niekada nėra atlikę.
Rytoj sueitų savaitė, kaip būtume transplantuoti. Tačiau lenkai pabijojo rizikuoti ir grąžino mus į Lietuvą mirti.
„Nepaisant to, mes meldėmės, kad tik jie mus priimtų. Kito kelio mums tiesiog nėra, – kalbėjo K.Pociūtė ir prisipažino labiausiai išsekusi nuo nežinios ir laukimo. – Pavargau bijoti.“
Vasario 9 dieną Edenui suėjo dešimt mėnesių. Jis sveria vos 5,6 kg: „Čia jau su skysčiais pilvelyje. Vadinasi, sveriame keliais šimtais gramų mažiau.“
Dar niekas iki galo neaišku
Gydytojas gastroenterologas doc. Vaidotas Urbonas neslėpė: po kelionės į Lenkiją Edenas labai išsekęs. Sunku prognozuoti, kaip jis pakels kelionę į Vokietiją.
TAIP PAT SKAITYKITE: 9 mėnesių Edenas sveria tik 5 kg: gelbėdami anūką seneliai parduos net savo namus
Edeno atveju sėkmingos kepenų transplantacijos tikimybė siekia vos 10–30 proc. Didžiulė rizika, kad pacientas operacijos neištvers, nes jo apsigimimas labai retas, o medikų patirtis menka.
„Vokiečiai dabar tik susipažino su ligos istorija, peržiūrėjo tyrimų rezultatus ir pasakė – bandom. Tačiau tai – ne galutinis sprendimas. Atlikti operaciją ar ne, bus sprendžiama vietoje, įvertinus paciento būklę. Gali būti, kad ir šįkart pacientas tik pasivažinės ir grįš į mūsų gydymo įstaigą“, – svarstė V.Urbonas.
Operacijos sėkmė labai nedidelė
Jei transplantacijos galimybę atmestų ir vokiečiai, Edeno išgyvenimo perspektyvos būtų labai niūrios. Be operacijos berniuko organizmas neištvertų ilgiau nei metus.
Žmogus gali gyventi be širdies, be inkstų, be plaučių, be kasos, bet be kepenų tai neįmanoma.
„Žmogus gali gyventi be širdies, be inkstų, be plaučių, be kasos, bet be kepenų tai neįmanoma. Kepenys yra pagrindinis organizmo fabrikas, perdirbantis visus teršalus“, – kalbėjo V.Urbonas.
Jis aiškino, kad kepenis galima persodinti, o didžiųjų kraujagyslių, kurių dėl apsigimimo Edenas neturi, – ne. Būtent dėl to ir kyla rizika, kad operacijos jis neišgyventų.
V.Urbono nestebina, kad vokiečiai linksta rizikuoti ir net neslepia, kad Edeno operacija būtų labiau eksperimentas: „Klinika gautų pinigus, taigi, bet kuriuo atveju iš to uždirbtų, o chirurgai įgytų naujos patirties ir praktikos.“
Gydymo išlaidas dengia Lietuva
Kepenų transplantacija Lenkijoje būtų kainavusi apie 65 tūkst. eurų, vokiečiai tą patį darbą atlieka už 70–150 tūkst. eurų.
„Įvertinus aplinkybes mažiau nei 100 tūkst. eurų nebus“, – neabejoja V.Urbonas.
Edeno transplantacijos užsienyje išlaidas įsipareigojo padengti Valstybinės ligonių kasos. Kelionės ir pragyvenimo išlaidos gula ant paciento ir jo artimųjų pečių.
15min.lt skaitytojai, sujaudinti Edeno istorijos, sausio pradžioje šeimai paaukojo daugiau nei 18 tūkst. eurų. „Laimė, bent apie pinigus galvoti nereikia“, – šypteli K.Pociūtė ir dar kartą padėkoja geros valios žmonėms.
Gaila, kad lėšų užtenka ne visiems
V.Urbonas apgailestauja, kad privačių rėmėjų paaukotos ar įvairių labdaros fondų surinktos lėšos smarkiai pervertinamos.
Nepaisant didžiulės rizikos, valstybė pasirengusi investuoti 150 tūkst. eurų. Žmonės paaukoja kelis tūkstančius ir šis indėlis iškeliamas aukščiau visko.
„Man pikta, – neslepia gastroenterologas. – Nepaisant didžiulės rizikos, valstybė pasirengusi investuoti 150 tūkst. eurų. Žmonės paaukoja kelis tūkstančius ir šis indėlis iškeliamas aukščiau visko. O juk už transplantacijai numatytas lėšas būtų galima išgelbėti 20–30 onkologinių ligonių, kurie miršta, nes negauna vaistų.“
Vis dėlto V.Urbonas pripažįsta, kad tėvams, kovojantiems už vaiko gyvybę, ir 10 proc. sėkmingos operacijos tikimybė suteikia labai didelę viltį.
„Todėl diskusija apie sveikatos apsaugai skirstomas lėšas yra neišsemiama. Šio klausimo negalima vertinti primityviai. Tiesiog man labai gaila žmonių, prarandamų dėl pinigų trūkumo. O kaip norėtųsi, kad šis aruodas būtų visada pilnas“, – atsiduso V.Urbonas.
Edeno kelionė į Vokietiją turėtų įvykti kovą.