14 kg atsikračiusi Jūratė atrado figūrai nekenkiančius saldumynus

Sveika mityba nebėra jokia kančia šiais laikais. Netgi saldumynų nereikia atsisakyti, kai žinai, kokiais sveikais skanėstais juos pakeisti. Taip sako 14 kilogramų viršsvorio atsikračiusi Jūratė Tarvydė, patirties įgijusi bandymų ir klaidų būdu. Trenerė Laura Panavė patarė, kaip greičiau sutvirtinti kūną, nes vien mažinti svorį – negana.
Jūratė Tarvydė
Jūratė Tarvydė / Asmeninio arch. nuotr.

Kaip sako Jūratė, ji neišgyveno dėl apvalesnių kūno formų, tačiau užsifiksavo, kad studijų metais jau tapo sunku užlipti į penktą aukštą – viduryje kelio reikėdavo sustoti pailsėti. Kad nebuvo labai patenkinta išvaizda, išduoda faktas, kad iš to meto neturi nė vienos nuotraukos.

Apie nemažą viršsvorį ji sužinojo pasverta sveikos mitybos seminare, į kurį nuėjo vedina noro keisti požiūrį į maistą. „Kai išgirdau, koks mano svoris, ištiko visiškas šokas. Raumenų masė buvo labai nedidelė, tad sulaukiau patarimo: „Mergaite, jums tikrai reikėtų pajudėti“. Kokią savaitę negalėjau atsigauti, nežinojau, ką daryti, o paskui ėmiausi veiksmų“, – juokėsi sveiką mitybą verslu pavertusi moteris.

Riebūs padažai, mišrainės, kurias ji tuomet mėgo, ne tik augino svorį, bet ir trikdė virškinimą, tad šių produktų ji atsisakė pirmiausia. Ir nors pasyvumo, mieguistumo, nuolatinės energijos stokos su netinkama mityba nesiejo, pakoregavusi mitybą pasijuto geriau.

Pirmą savaitę galvojo, kad „mirs“

Ryžtingiausias pokytis, kurio ėmėsi tuomet 22 metų mergina – sprendimas pradėti sportuoti: „Susiradau nebrangią sporto salę. Tuometinės studentiškos pajamos neleido lankytis brangiuose sporto klubuose, naudotis trenerių paslaugomis, tad informaciją apie pratimus, teisingą jų atlikimo techniką rinkausi internete“, – prisiminė Jūratė.

Niekada anksčiau nesportavus buvo labai sunku. „Skaudėjo viską, – prisipažįsta. – Pirmą savaitę galvojau kad „mirsiu“.

Pradėjusi nuo treniruočių 2-3 kartus per savaitę, netrukus sporto salėje prakaitą ėmė lieti kasdien ir... persitempė. „Sužavėjo fitneso kultūra ir atributai socialiniuose tinkluose. Po metų pradėjau „varyti“ po 6 kartus per savaitę, eksperimentuoti su savo kūnu ir valia. Sumažinus suvartojamų angliavandenių kiekį iki visiško įmanomo minimumo, po 1-2 mėnesių eksperimentų su savimi pradėjo trikti koordinacija, orientacija aplinkoje. Teko ne tik koreguoti fizinį aktyvumą, bet ir išsiugdyti sveiką požiūrį į mitybą.

Asmeninio albumo nuotr./Jūratė Tarvydė
Asmeninio albumo nuotr./Jūratė Tarvydė

Didžiausias iššūkis buvo išlyginti kraštutinumus – valgau bet kaip arba tik sveikus produktus; nieko nevalgau arba valgau viską, ko norisi.

Vien daržovės, liesa mėsa ir varškė iki tikslo nenuves

„Pamažu įpratau valgyti kas 3-4 valandas, kad būtų 3 valgymai, 2 užkandžiai, nors anksčiau nekreipdavau dėmesio į pietų laiką, leisdavau sau badauti, o to tikrai neverta daryti dėl lėtėjančios medžiagų apykaitos. Pradėjau rinkti informaciją apie maistą, kurį vartoju, skaityti sudėtį, atsirinkti tinkamus produktus. Tačiau sveikos mitybos įpročiams susiformuoti prireikė trejų metų. Buvo atkritimų, be abejo – klaidų, bet stengiausi nenusiminti, o iš jų pasimokyti“, – sakė Jūratė.

Raktažodis, kurį ji atrado po vykusių ir mažiau sėkmingų ieškojimų – balansas. Suvokimas, kad tikslas sumažinti svorį nepateisina žalos sveikatai. Valia valgyti vien daržoves, vištienos krūtinėlę ir varškę iki tikslo nenuves.

„Ir tas pyragėlis vieną ar du kartus per savaitę tikrai nepakenks, ypač mums, moterims, kurios labai dažnai prisipažįsta negalinčios be saldumynų. Suvalgyti jų galima, tik po to užuot gulėjus ant sofos būtų geriau pajudėti. Aš pati nebeįsivaizduoju, kad galėčiau be sporto gyventi. Užkandžiams ar kai užsinoriu ko nors saldaus nevengiu sukrimsti desertą, tačiau tokį, kad būtų ne žala, o malonumas su nauda“, – sakė Jūratė.

Fitnsweet.eu nuor./Jūratė Tarvydė
Fitnsweet.eu nuor./Jūratė Tarvydė

Saldumo poreikį patenkina sveikais būdais

Po gimdymo jau bene metus ji kiek apribojusi treniruotes, tačiau sportavo viso nėštumo metu, norės daugiau judėti ir ateityje, išlaikyti sveiką požiūrį į maistą, nes suformuoti įpročiai virto gyvenimo būdu.

14 kilogramų viršsvorio atsikračiusi moteris sveiko gyvenimo kelyje ne viena. Prieš ketverius metus įkūrusi sveikų saldumynų, papildų, maisto sportuojančioms moterims ir kitų „GymQueen“ produktų elektroninę parduotuvę, Jūratė kuria „FitnSweet“ bendruomenę Lietuvoje.

Litnsweet.eu nuotr./Naudingi saldumynai
Litnsweet.eu nuotr./Naudingi saldumynai

Vis daugiau moterų domisi sveika gyvensena, stengiasi nepamiršti, kodėl mums nenaudinga valgyti įvairias bandeles, kuo žalingi hidrinti riebalai, kodėl reikėtų stengtis vartoti kuo mažiau pridėtinių cukrų. Juolab, kad saldumo poreikį galima patenkinti sveikais būdais, renkantis sveiką saldumyno alternatyvą su baltymais ir be pridėtinių cukrų.

„GymQueen“ produktus J.Tarvydė atrado pradėjusi sportuoti 5 kartus per savaitę, kai jau nebegalėjo žiūrėti į varškę, vištieną, kurią vartojo kaip baltymų šaltinį. Ne tik labai atsibodo neįvairus maistas, bet „tiesiog žmogus negali tiek privalgyti baltymų, kiek reikia intensyviau sportuojant“.

Ieškodama produktų, kuriais galėtų papildyti savo meniu, ji atrado ir išbandė proteino kokteilius: „Jeigu iš karto po treniruotės mes geriame proteino kokteilį, jame esančios medžiagos padeda stangrinti kūną. Netampi raumenų kalnu, bet tai prisideda prie greitesnio kūno stangrinimo“.

Atgauti formas ypač aktualu po nėštumo, gimdymo ir žindymo, kūno stangrumas vis aktualesnis su amžiumi. Pasak Jūratės, sveiki užkandžiai aktualu ir dirbantiesiems, kai sumažėjus energijos taip ir tiesiasi rankos ieškoti ko nors saldaus.

„Prieš kelerius metus pradėjau sveikų užkandžių, kurių sudėtis netolintų manęs nuo norimo pasiekti rezultato, paieškas, tačiau mūsų rinkoje tarp siūlomų baltyminių batonėlių ar papildų nieko sau tinkamo neradau. Kuo pakeisti mityboje cukrų turinčius gaminius, užsinorėjus kažko saldaus be man kenksmingų priedų, ieškojau užsienyje ir netikėtai radau „GymQueen“ produkciją, kurią išbandžiau pati, o paskui atvežiau į Lietuvą“, – pradžią prisiminė pašnekovė.

Fitnsweet.eu nuor./Jūratė Tarvydė
Fitnsweet.eu nuor./Jūratė Tarvydė

Už kokybę gali guldyti galvą

Jūratei patiko, kad „GymQueen“ produktai – labai moteriški, gražios etiketės, žinomas prekės ženklas iš Vakarų Europos. Vis dėlto, svarbiausia – produktų sudėtis. Kaip pati sako, už kokybę gali galvą guldyti: nėra sintetinių saldiklių, dažiklių, skonio stipriklių, kitų cheminių medžiagų, be to, kad vartojant juos saldumo poreikį galima patenkinti nepakenkiant savo sveikatai ir figūrai.

„Becukriai saldumynai išpopuliarėjo ne tik tarp fizinį aktyvumą pasirinkusių moterų. Pastaruoju metu mamos kaip sveikesnę alternatyvą jų perka vaikams. Kai kuriuose batonėliuose nėra nė gramo cukraus, kituose – tik pusantro gramo. Kadangi gamintojai orientuojasi į moteris, pasistengia, kad sudėtyje būtų kuo mažiau angliavandenių. „Moterys jų bijo, nes paprastai viršsvoris didėja ne dėl riebalų, baltymų, o būtent dėl tuščių angliavandenių. Skaičiuojantiems kalorijas becukriai desertai irgi išeitis užsimanius ko nors skanaus ar mažiau kasdieniško“, – sako Jūratė.

Pastangos gyventi sveikiau, jaustis labiau pasitikinčiai savimi jai tapo ne tik gyvenimo būdu, bet ir verslu, nors tokio tikslo pradžioje net neturėjo. Iš pradžių sveikų saldumynų pardavimas buvo kaip hobis. Vis dėlto, netruko suprasti, kad šių gaminių poreikis tikrai yra.

Receptas – orientuotis į ilgalaikius tikslus ir nenuleisti rankų

Dar gerokai prieš karantiną nusprendusi pradėti internetinę prekybą, Jūratė pati susikūrė internetinę parduotuvę, nors studijavo ne IT, bet vizualines audiotechnologijas. Su internetinių svetainių kūrimo pagrindais ją supažindino IT specialistai ir, kaip buvo užsibrėžusi, per dvi savaites susikūrė svetainę.

Ką pasakytų moterims, kurios greitos imtis pokyčių, bet neilgai trukus pasiryžimas išgaruoja? Jūratės palinkėjimas – nieko nemesti vos pradėjus, orientuotis į ilgalaikius tikslus, ar tai būtų verslas, ar mitybos pokyčiai ar figūra.

„Reikia įsisąmoninti, kad rezultatas neateina iš karto. Kartais jo reikia siekti metus, du ar daugiau. Dabar po beveik 5 metų darbo skleidžiant žinią, kad saldumynų su natūraliais saldikliais bei įvairių papildų sportui moterims bijoti nereikia, galiu pasakyti, kad „GymQueen“ prekės ženklas ir produkcija jau gana gerai žinoma Lietuvoje. Su sveika mityba yra tas pats, – lygino T.Tarvydė. – – Jei labai norisi ko negalima, reikia surasti sveikesnių alternatyvų, galų gale leisti kokią dieną sau atsipalaiduoti ir iš naujo pergalvoti, koks tavo tikslas, kodėl tau jo reikia, kodėl nusprendei imtis pokyčio. Gali nesisekti mėnesį, du ar metus, bet svarbu niekada nenuleisti rankų!“

Ar baltyminiai kokteiliai tikrai nepaverčia raumenų kalnais ir ką reikia žinoti apie papildus, becukrius saldumynus, pasikalbėjome su fitneso trenere, mitybos specialiste Laura Panave.

Asmeninio albumo nuotr./Laura Panavė
Asmeninio albumo nuotr./Laura Panavė

– Kas yra papildai?

– Žodis papildai jau pats kalba apie save ir leidžia suprasti, kad jie mūsų mitybą papildo, bet nėra maisto pakaitalas. Akcentuoju tai, nes vis dar dauguma moterų nori papildų, kurie pakeistų jų mitybą, pakeistų pagrindinius valgymus, sukurtų svajonių kūną. Apie tai būtina kalbėti, nes žalos pasidaroma labai daug.

Maisto ir sporto papildai mūsų organizmą papildo vitaminais, mineralais, maistinėmis medžiagomis. Dažnai kyla klausimas kam jie reikalingi jeigu valgome visavertį maistą, tačiau tik vienetai geba vien tik iš maisto įsisavinti reikalingų medžiagų.

Kalbant apie sportininkes ar sportininkus, įvairių medžiagų poreikis jiems keliskart išauga dėl patiriamo krūvio sportuojant. Reiktų ištisai, visą dieną kramsnoti, kad susidarytų dienos norma, todėl naudojame papildus, kurie papildo mūsų mitybą trūkstamomis maistinėmis medžiagomis.

Ar tikrai moterims nereikėtų bijoti vartoti įvairių baltyminių papildų, baltyminių kokteilių?

– Taip, baltyminiai kokteiliai arba proteino kokteiliai vis dar baugina nemažai moterų. Ir tai nestebina, nes dažna jų reklama vaizduoja kokteilį plakančią moterį ryškiais raumenukais ar visišką raumenų kalną – kultūristą vyruką. Šis vaizdas gali atbaidyti nuo papildo vartojimo, nes didesnė dalis moterų nori ne raumenų, o tiesiog sulieknėti ir kad kūnas būtų stangresnis.

Baltyminis kokteilis tai išvalyti, puikiai įsisavinami, vandenyje tirpūs baltymai, išgaunami iš pieno išrūgų, kiaušinio baltymo ar augalinės kilmės baltymų. Tiesa ta, kad jo bijoti nereikia.

Aktyviai sportuojanti moteris intensyviai eikvoja energiją, sudegina nemažai kilokalorijų. Baltyminis kokteilis po treniruotės iš karto pamaitina raumenis, pajuntamas sotumas tačiau ne sunkumas. Gauname ne vien baltymų, kokteiliai papildyti ir vitaminais, mineralais, tačiau turi nedaug kalorijų, o tai daugeliui aktualu.

Fotolia nuotr./Sportuojanti moteris
Fotolia nuotr./Sportuojanti moteris

Išgėrus kokteilį, sotumas išlieka ilgai, nes baltymams pasisavinti reikia laiko, o tai reiškia, kad nesinori dažnai ir gausiai valgyti. Vis dėlto, būtina pabrėžti, jog baltyminis kokteilis – papildas, tad būtinai valgome ir visus savo dienos valgymus.

Kokį proteino kokteilį geriausia rinktis sportuojančiai, ar verta – nesportuojančiai moteriai?

– Visada savo klientėms patariu žiūrėti į sudėtį. Savo organizmui norime geriausio, tad kokteilis turi būti iš aukščiausios kokybės koncentruotų baltymų miltelių, papildytas vitaminais ir mineralais, skoniui naudojant tik natūralius saldiklius. Sudėtis turi užtikrinti maistingumą, sotumą, naudą, tačiau kad būtų nedaug kalorijų, minimaliai cukraus, angliavandenių ir riebalų.

Dauguma nesportuojančių moterų nepasiekia baltymų dienos normos, užkandžiauja mažos maistinės vertės maistu, tad baltyminis kokteilis ne tik padėtų geriau jaustis, bet ir gauti trūkstamo baltymų kiekio.

O kuo pakeisti įprastus nesveikus saldumynus?

– Pasigaminti sveikų, žinoma. Šiandien mes galime rinktis iš daugybės sveikų, nors ir saldžių patiekalų receptų, tačiau neturime laiko ar noro, bet ir tai ne bėda. Inovatyvių technologijų laikais galime įsigyti sausainių, šokoladinių batonėlių ar pyragėlių, kurie yra draugiški mūsų figūrai ir sveikatai.

123RF.com nuotr./Sveikas pasirinkimas
123RF.com nuotr./Sveikas pasirinkimas

Baltyminiai saldainiai yra skanūs, maistingi ir nei skoniu, nei išvaizda nesiskiria nuo populiariausių įprastų. Skirtingai nuo perteklinio cukraus ir hidrintų riebalų derinio, jie ne tik nekenkia, bet ir suteikia naudingų maistinių medžiagų organizmui ir laimės sielai.

Įmanoma valgyti saldumynų ir nestorėti?

– Žinoma, kad įmanoma ir šis suvokimas po truputį pasiekia vis daugiau žmonių. Tiesa, dalis privengia sveikų skanėstų, nes dauguma jų parduodami sporto prekių ir papildų parduotuvėse, o čia vėl kyla baimė tapti kalnu raumenų tokį batonėlį ar sausainį suvalgius. Akcentuoju būtent moteris, nes vyrai elgiasi kitaip.

Bendradarbiaudama su „Fitnesweet“ vis bandau moterims paaiškinti, kodėl produktai skiriami sportininkams, tačiau tinka ir nesportuojantiems. Suvokimo daugėja, tik vis dar reikia laiko ir, žinoma, švietimo.

Į ką ypač atkreipti dėmesį renkantis sveikus gaminius, kodėl svarbu, kad būtų be sintetinių priedų, naudojami natūralūs saldikliai ir t.t.

– Pirkdami sveikus gaminius turime atkreipti dėmesį, kad dauguma jų pažymėti žalia spalva. Jeigu ne – įpraskime skaityti sudėtį, o ne pavadinimą. Dažnai pavadinimas neatspindi paties produkto, tai tarsi masalas, o kaltinti nėra ko, nes kitoje pusėje viskas surašyta.

Mes esame tai, ką valgome, tai ką suvirškiname, todėl kiekvienas žmogus pirmenybę turėtų teikti produktų sudėčiai ir maistinei vertei. Natūralūs ingredientai – kas jie? Saldikliai – kokie jie? Ar natūralūs? Kokios papildomos medžiagos, kas jos, ką daro? Jeigu kažko nesuprantame, tikrai nėra sunku pasigooglinti. Perkame brangią kosmetiką, kad mūsų išorė būtų graži, tačiau viskas ateina iš vidaus. Geriau mažiau viena brangia pudra, bet daugiau keliais sveikesniais gaminiais.

Ar įmanoma vien mityba pakoreguoti kūno linijas po gimdymo vyresniame amžiuje?

– Jei kalbame apie kilogramų mažinimą, taip, vien mityba įmanoma kontroliuoti svorį, sulieknėti. Stangrumo vien mityba nepasieksime, nes su metais procesai lėtėja, kolageno mažėja, augimo hormono procentas – vos įmatomas ir viską veikianti gravitacija mus patempia žemyn tiesiogine šio žodžio prasme.

Fotolia nuotr./Sportuojanti moteris
Fotolia nuotr./Sportuojanti moteris

Sportas gerina kraujotaką, psichologinę būseną, stimuliuoja medžiagų apykaitą, stiprina širdį, kraujagysles, stuburą, odos elastingumą. Be jo mes galime būti lieknesnės, bet ne stangresnės ir tvirtesnės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis