Liekno kūno kultas: vos 5 proc. Lietuvos moterų niekada nesilaikė dietos

Vardan dailių kūno linijų moterys neretai ryžtasi ekstremalioms dietoms, keistiems mitybos eksperimentams, galintiems pakenkti sveikatai – ši problema aktuali visame pasaulyje, ne išimtis ir Lietuva. Kaip rodo tyrimai, dietos Lietuvoje laikosi 60-70 proc. merginų ir tik 5 proc. moterų prisipažįsta niekada nesilaikiusios dietos.
Moteris su svarstyklėmis
Moteris su svarstyklėmis / Vida Press nuotr.

Ar moters kūnas priklauso moteriai? Tokį klausimą praėjusį rudenį iškėlė socialinio projekto-parodos „Mes. Moterys“ organizatorės Beata Tiškevič-Hasanova ir Neringa Rekašiūtė. Projektas skatino drąsiai diskutuoti apie nusistovėjusį figūros kultą ir sulaukė audringos reakcijos - nuo susižavėjimo ir palaikymo iki... pašaipų. 

TAIP PAT SKAITYKITE: Apsinuoginusių lietuvių fotografijų paroda „Mes. Moterys“ sulaukė dėmesio ir užsienyje

Panašu, kad itin lieknos figūros kultas mūsų šalyje vis dar įsitvirtinęs. Žinomų moterų pavyzdžiai rodo, kad dėl lieknos figūros lietuvės pasiryžusios aukoti net sveikatą. O patarimai apie dietas, informacija apie ekstremalius kūno dailinimo metodus itin aktyviai skaitomi. 

Redos Mickevičiūtės nuotr. /Brigita Baks
Redos Mickevičiūtės nuotr. /Brigita Baks

Valgymo sutrikimų centro vadovės Brigitos Baks teigimu, siauras požiūris į žmogų laimės nesuteikia, nors visur žadama, kad sulieknėsi ir viskas bus gerai.

Su šia nuomone sutinka ir figūros priežiūros salono moterims „Figurella“ vadovė Aušra Stonytė, jos teigimu, svarbiausia moteriai suprasti, kad net ir liekna figūra nebūtinai reiškia sveiką ir prižiūrėtą kūną. 

Aklas sekimas itin liekno kūno kultu grasina tragiškomis pasekmėmis. 4 iš 7 lieknėti sumaniusių paauglių suserga anoreksija. Nervine anoreksija serga 1% pasaulio moterų, anoreksija – 5-7%, kasmet diagnozuojamas vis didesnis valgymo sutrikimų skaičius. 

Žiūrima ne ten, kur reikia

Pagrindine priežastimi, kodėl Lietuvos moterys linksta į kraštutinumus: alina organizmą dietomis arba visiškai nesirūpina figūros būkle, A.Stonytė įvardina tinkamos informacijos stoką. „Esame pratę svorį laikyti pagrindiniu figūros būklės indikatoriumi, neįvertinant, kad būtina atsižvelgti į tokius rodiklius kaip skysčių kiekis organizme, vidinių riebalų kiekis, energijos kiekis, reikalingas gyvybinėms funkcijoms palaikyti“.

Norint turėti sveiką ir dailią figūrą, turėtų būti siekiama iki normos ribų sumažinti riebalinio audinio masę ir padidinti liesąją kūno masę.

Pavyzdžiui, įprastos svarstyklės neparodo liesosios ir riebalinės masės santykio. Nežinant šio rodiklio, figūros tobulinimas neduoda ne tik norimų rezultatų, bet kelia grėsmę medžiagų apykaitos procesams ir bendrai organizmo būklei. Norint turėti sveiką ir dailią figūrą, turėtų būti siekiama iki normos ribų sumažinti riebalinio audinio masę ir padidinti liesąją kūno masę.

Vida Press nuotr./Moteris sporto klube
Vida Press nuotr.

Tarp Lietuvos moterų populiarus ir mitas, kad efektyvi figūros priežiūra reikalauja daug laiko ir didžiulių fizinių pastangų. Didelės fizinės apkrovos kelia grėsmę „užsiauginti“ neestetišką raumenų perteklių. Siekiant ilgalaikių ir užtikrintų rezultatų, specialistai rekomenduoja susikoncentruoti į individualių problematinių figūros zonų korekciją, atliekant vidutinio intensyvumo pratimus.

Sektinas pavyzdys – Italijos moterys

Lieknos ir ilgaamžės – tokiais epitetais apibūdinamos Italijos moterys, savo kasdienybėje besimėgaujančios maistu ir ramiu gyvenimo tempu. Makaronais, picomis ir ledais garsėjančioje šalyje vos 9 proc. moterų kovoja su nutukimu. Tuo tarpu mūsų šalyje, Lietuvos Higienos Instituto duomenimis, 2014 metais antsvorio turėjo 46 proc. dailiosios lyties atstovių, o net 17 proc. moterų kentėjo nuo nutukimo. 

TAIP PAT SKAITYKITE: Eksperimentas: vienas modelis, padailintas pagal 18-os šalių grožio standartus

11 metų profesinę patirtį Italijoje kaupusi A. Stonytė sako, kad italių figūros paslaptis – subalansuota mityba ir tinkamas fizinis aktyvumas. Moters teigimu, šiuos principus pamažu ima vertinti ir Lietuvos moterys, ieškodamos sveikatai saugių figūros priežiūros metodų.

Vida Press nuotr./Apkūnių moterų figūrėlės
Vida Press nuotr.

Tai demonstruoja ir statistiniai duomenys. 2014 metais 72,1 proc. moterų sutiko, kad sveika mityba yra svarbi kasdieniame jų gyvenime. Tačiau keletą kartų per savaitę fizine veikla, trunkančia bent 30 minučių, vis dar užsiima vos ketvirtadalis Lietuvos moterų. 

TAIP PAT SKAITYKITE: 7 modelio Elle Macpherson sveiko gyvenimo principai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis