Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Lietuvoje laktozės netoleruoja maždaug kas ketvirtas suaugęs gyventojas: gaminiai be laktozės ir jų nauda

Pavalgius pieno produktų atsiranda nemalonių pojūčių? Gali būti, kad jums pasireiškia laktozės netoleravimas – duomenys rodo, kad Lietuvoje laktozės netoleruoja maždaug kas ketvirtas suaugęs gyventojas, rašoma pranešime. Ir nors laktozės – pieno cukraus – yra ne tik gryname piene ar pieno produktuose, bet ir įvairiuose kepiniuose ar padažuose, pasak maisto ekspertės Vilmos Juodkazienės, šiais laikais galima rasti nemenką produktų be laktozės pasiūlą.
Sojų pienas
Sojų pienas / 123RF.com nuotr.

Skaitykite produktų sudėtį

„Žmonėms, kurie netoleruoja laktozės, net ir nedideli kiekiai produktų su laktoze gali sukelti įvairius nemalonius simptomus, tokius kaip sutrikęs virškinimas, pykinimas, spuogai ar net galvos skausmas. Vertėtų paeksperimentuoti ir pakeisti įprastus produktus – į produktus be laktozės. Tokiu būdu žinosite, kaip į kiekvieną, net ir nedidelį mitybos pokytį, reaguoja jūsų organizmas, ir atsirinksite, kokie produktai jums tinka labiausiai“, – sako „Iki“ maisto ekspertė V.Juodkazienė.

Visavertei mitybai galima rasti daugybę produktų be laktozės. Tačiau reikėtų žinoti, kad jie yra dviejų rūšių. Vieni neturi laktozės natūraliai, pavyzdžiui, sojų jogurtas arba migdolų ar avižų gėrimai. Antroji rūšis produktų laktozės neturi, net ši yra suskaidoma gamybos procese. Šie produktai yra žymimi, kaip neturintys laktozės, pavyzdžiui, pienas ar sūris be laktozės.

Žinoma, laktozės netoleruojantiems žmonėms šie produktai yra itin svarbūs, tačiau ir produktus su laktoze galintieji valgyti renkasi augalinius gėrimus ar kitus laktozės neturinčius produktus kaip sveikesnę alternatyvą.

„Maisto tendencijos rodo, kad žmonės yra linkę daugiau dėmesio kreipti į sveikesnę mitybą, skaityti produktų sudėtį ir pirmenybę teikti pasirinkimams su mažiau pridėtinio cukraus ar be laktozės. Gyventojai yra linkę išbandyti produktus be laktozės – tai padeda atrasti ir naujų skonių. Pavyzdžiui, į kavą pilti ne pieno, bet rinktis migdolų ar avižų gėrimo“, – teigia maisto ekspertė.

123RF.com nuotr./Įvairių rūšių augalinis gėrimas
123RF.com nuotr./Įvairių rūšių augalinis gėrimas

Pasak V.Juodkazienės, sveikesnė, subalansuota mityba be laktozės anaiptol nereiškia, kad teks valgyti labai paprastą ar prėską maistą. Parduotuvių lentynose galima rasti ne tik produktų be laktozės, bet ir įvairių desertų, tartalečių, netgi tortų be laktozės, su mažiau arba visai be pridėtinio cukraus.

Produktų be laktozės nauda

Suaugusiems žmonėms atsisakius laktozės neretai palengvėja virškinamojo trakto darbas. Pieno produktuose yra labai mažai skaidulų, o būtent šios medžiagos itin prisideda prie sklandaus virškinimo.

Vartojant daug pieno produktų, gali varginti pilvo pūtimas, viduriavimas ar pykinimas. Taip pat atsisakius laktozės gali pagerėti ir odos būklė, neretai susijusi ir su žarnyno darbu.

Sveikesnei subalansuotai mitybai pravartu į kasdienį režimą įtraukti daugiau vaisių, daržovių, kitų augalinės kilmės, grūdinių produktų ir taip paįvairinti savo racioną. Subalansuota mityba – ne tik jėgų, bet ir geros savijautos šaltinis.

Vida Press nuotr./Kale kopūstas
Vida Press nuotr./Kale kopūstas

Tiesa, jeigu nuspręsti visiškai atsisakyti pieno produktų, nepamirškite savo raciono papildyti produktais, kuriuose gausu kalcio, pavyzdžiui, kale lapiniais kopūstais, brokoliais, riešutais ir sėklomis, apelsinais, augalinės kilmės gėrimais, įvairiomis pupelėmis.

„Kad ir kokį sprendimą dėl laktozės vartojimo priimtumėte, svarbiausia, kad kasdien valgyti rinktumėtės šviežius, kuo įvairesnius produktus ir išliktumėte sveiki“, – pabrėžia V.Juodkazienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs