„Epidemija jau atėjo. Ji čia jau buvo prieš daug metų. Kai tik atsirado pirmieji ŽIV infekuotieji, jau tada reikėjo pradėti kalbėti, kad tai – epidemijos pradžia: kaip greitai ir kaip intensyviai ta epidemija plis, kuriuos gyventojų sluoksnius ji pirmiausiai palies?“, – „Žinių radijo“ laidoje „Atviras pokalbis“ sakė A. Slatvickis.
„Mūsų situacija daug geresnė nei Latvijoje ar Estijoje, kaimyninėje Baltarusijoje, Ukrainoje, jau nekalbu apie Rusiją. Lietuvoje anksti buvo pradėtos žalos mažinimo programos. Dabar jaučiama tam tikra stagnacija, nes pasitraukė tarptautiniai donorai, programų finansavimas vyksta iš savivaldybių lėšų. Jei nebus imtasi ryžtingų žingsnių ir priemonių valstybės lygmenyje, mes sulauksime didelio ŽIV infekcijos plitimo“, – pridūrė pašnekovas.
Duomenys – netikslūs?
Nevyriausybinių organizacijų ir ekspertų koalicijos „Galiu gyventi“ direktorė Jurgita Poškevičiūtė mano, kad Lietuvoje dėl ŽIV yra per mažai testuojamos rizikos grupės, tad duomenys apie užsikrėtusius asmenis gali būti netikslūs. Taip pat pašnekovė pabrėžė, kad dažniausiai ŽIV nustatoma jau vėlyvose stadijose.
Lietuvoje yra dvi grupės žmonių, tarp kurių yra pasiekti epidemijos skaičiai, užsikrėtusiųjų daugiau nei 5 proc. Tai yra žmonės, esantys laisvės atėmimo vietose, bei žmonės, vartojantys narkotikus švirkščiamuoju būdu.
„Lietuvoje yra dvi grupės žmonių, tarp kurių yra pasiekti epidemijos skaičiai, užsikrėtusiųjų daugiau nei 5 proc. Tai yra žmonės, esantys laisvės atėmimo vietose, bei žmonės, vartojantys narkotikus švirkščiamuoju būdu. Tose populiacijose užkrėstumas yra didesnis nei 50 proc., gali siekti 60-80 proc. Kalbama apie visus nustatytus atvejus“, – teigė J. Poškevičiūtė.
Skamba pavojaus varpai
J. Poškevičiūtės nuomone, reikia imtis atitinkamų priemonių, kad ŽIV plitimas būtų stabilizuotas. Kitokiu atveju užsikrėsti šiuo virusu taps daug lengviau nei įprastai.
„Jei nėra tam tikros pagalbos, prevencinių priemonių ir gydymo, labai padidėja rizika užsikrėsti bet kam. Žmonėm, kurie elgiasi rizikingai. Rizikingas elgesys yra labai paprastas: nesaugūs lytiniai santykiai, heroino švirkštimas panaudotu švirkštu“, – sakė moteris.
Kontruoliuoti ŽIV infekciją, pasak pašnekovės, nėra sunku. Reikalingos paprastos priemonės, kurios gali apsaugoti nuo apsikrėtimo: švarūs, sterilūs įrankiai.