Tarptautinė hipertenzijos draugija nustatė, kad svarbiausia kovos su padidėjusiu kraujo spaudimu priemonė – žmonių informuotumas. Šiemet Pasaulinė hipertenzijos lyga ir Tarptautinė hipertenzijos draugija visame pasaulyje įgyvendina iniciatyvą „Gegužė – kraujospūdžio matavimo mėnuo 2017“ (angl. May Measurement Month 2017, MMM17).
Šios iniciatyvos tikslas – visame pasaulyje visą mėnesį matuoti kraujospūdį kiek įmanoma daugiau žmonių ir pateikti šią informaciją savo šalies atstovams.
Planuojama per gegužės mėnesį patikrinti 25 milijonus žmonių visame pasaulyje. Iniciatyvos tikslas yra surinkti duomenis apie negydomo padidėjusio kraujospūdžio paplitimą pasauliniu mastu ir atkreipti vyriausybių dėmesį, kad pastarosios skirtų daugiau lėšų prevencijos programoms ir taip sumažintų sergamumą su padidėjusiu kraujospūdžiu susijusiomis ligomis.
Prie šios iniciatyvos prisijungė ir Lietuva. Pasak Lietuvos hipertenzijos draugijos pirmininko prof. Mariaus Miglino, akcijos metu mūsų šalyje planuojama kraujospūdį pamatuoti ir pakonsultuoti 3000 žmonių. Tai daroma įvairiose šeimos klinikose, vaistinėse, darbovietėse, gydymo įstaigose.
Siekiant, kad paslauga būtų prieinama kuo didesniam žmonių ratui, šį savaitgalį Trakuose, vykstant bėgimo pusmaratoniui, buvo įkurta lauko klinika, kurioje visiems norintiems buvo matuojamas kraujospūdis, teikiamos konsultacijos. „Norime, kad kiekvienas pasitikrinęs žinotų, koks yra jo kraujo spaudimas ir kokių veiksmų reikėtų imtis. Beveik 800 šalies gyventojų buvo patikrinti Trakų pusmaratonio metu“, – pasakoja prof. M.Miglinas.
Pasak pašnekovo, labai daug jaunų žmonių mūsų šalyje net nenutuokia, kad gana dažnai jų kraujospūdis yra padidėjęs, nes jie nejaučia jokių simptomų, todėl niekada kraujospūdžio nesimatuoja. Tačiau net jei ir nejaučiama jokių simptomų, kraujospūdis pažeidžia daugelį gyvybiškai svarbių organų. Dėl šios priežasties arterinė hipertenzija vadinama tyliąja žudike.
Kai pacientas pastebi, kad jo kraujospūdis per aukštas ir kreipiasi į gydytoją, dažnai tai būna jau pažengusi liga ir atliekant papildomus tyrimus nustatoma ilgametė aukšto kraujospūdžio žala organizmui. Negydomas aukštas kraujospūdis pažeidžia širdį, inkstus, akis, smegenis, sukelia insultą, todėl ypač svarbu hipertenziją pastebėti kuo anksčiau ir laiku užkirsti kelią kitoms ligoms.