Maisto papildai lieknėjimui: ar tikrai sveika juos vartoti?

Atėjus pavasariui, dažnas iš mūsų susirūpina nualinta oda, nusilpusiu organizmu ir per žiemą prisidėjusiais papildomais kilogramais. Tarp gausos patarimų aiškinamasi, kokia dieta efektyviau veikia, koks sportas labiau tinka ar kokie maisto papildai gelbėja siekiant nepralošti kovoje su antsvoriu.
Maisto papildai
Maisto papildai / „Fotolia“ nuotr.

„Manoma, kad maisto papildai gali sumažinti antsvorį trimis būdais: slopindami apetitą, mažindami maisto medžiagų įsisavinimą ir didindami riebalų ir / ar kalorijų suvartojimą“, – mintimis dalijosi LSU docentas ir „Natural Pharmaceuticals“ sveikatingumo ekspertas Ramutis Kairaitis. – Visgi mokslininkai pastebėjo, kad ne visada papildų poveikis yra toks, kaip teigiama jų reklamoje“.

R. Kairaitis pataria, kad nusprendus į savo kasdienį racioną įtraukti plačiai populiarinamus liekninančius maisto papildus, pirmiausia reikėtų pasidomėti, kokiu poveikiu iš tikrųjų pasižymi šie preparatai.

Paplitę, bet trumpalaikiai ir iki galo neištirti

R. Kairaičio teigimu, nemaža dalis šiais laikais išpopuliarėjusių antsvoriui mažinti skirtų maisto papildų yra tik trumpalaikio poveikio. Pavyzdžiui, iš Pietryčių Azijos kilusio kambodžinės garcinijos ekstrakto efektyvumas žmogui nėra pagrįstas moksliniais tyrimais.

„Šių vaisių odelėje gausu hidroksicitrinų rūgšties, kuri slopina apetitą ir mažina antsvorį. Visgi tyrimai rodo trumpalaikį ir nedidelį, maždaug 0,8 kg, antsvorio sumažėjimą kelių savaičių laikotarpyje, be to, neaišku, ar turi poveikį vartojant ekstraktą ilgą laiką“.

Dar vienas kovoje su antsvoriu mažiau efektyvus, bet itin dažnai siūlomas preparatas – kofeinas. Paprastai jis naudojamas įvairių papildų, skirtų antsvoriui mažinti, sudėtyje.

Teigiama, kad kofeinas skaido riebalus ir greitina medžiagų apykaitą. R. Kairaičio manymu, kofeino poveikis individualus – efektyvumas priklauso nuo to, ar vartotojas yra jautrus kofeinui, ar ne. Nejautriems kofeinui ir vartojantiems jį kasdien – įtaka nežymi. Kovoje su antsvoriu kofeinas gali padėti tik kai kuriems ir tik trumpam laikui bei vartojant jį dideliais kiekiais.

Be to, asmenims, kurie yra jautrūs kofeinui, papildas gali netgi sukelti nerimą, drebulį, pykinimą, tad prieš jį vartojant reikėtų pamąstyti.

Puikiai savijautai palaikyti

Visgi maisto papildų mėgėjams, verta žinoti, kad žalioji arbata ir jos ekstraktai gali turėti teigiamos įtakos sveikatai. Tai – bioaktyviųjų medžiagų šaltinis, savo sudėtyje turintis ir šiek tiek kofeino – tiesa, bene penkis kartus mažiau nei kavoje.

„Tyrimai atskleidė, kad žalioji arbata turi didelę naudą sveikatai – ji teigiamai veikia širdies ir kraujagyslių sistemą, padeda sergantiems diabetu, saugo kepenis. Taip pat ekstraktas turi nedidelį poveikį antsvoriui mažinti“, – pastebėjimais dalijosi R. Kairaitis. Eksperto teigimu, reikėtų nepamiršti, kad ekstraktas – tai ne arbata, todėl jį vartoti reikėtų saikingai.

Pasak sveikatingumo eksperto, pagerinti savijautą gali ir žaliųjų kavos pupelių ekstraktas. „Dauguma mokslininkų sutaria, kad žaliųjų pupelių ekstraktas mažina kraujospūdį, gali būti naudingas asmenims, turintiems diabeto ar širdies ligų riziką. Savo sudėtyje be kofeino turi ir chlorogeno rūgšties, kuri yra pagrindinė šio ekstrakto medžiaga antsvoriui mažinti, todėl ekstraktas turi nedidelę įtaką antsvoriui ir gali būti vartotinas jam mažinti“.

Į pagalbą po fizinio krūvio

Vienas dešimtuke esančių dažniausiai vartojamų papildų yra karnitinas. Tai – populiarus papildomas dietos komponentas, kurį organizmas gali gauti ir iš raudonos mėsos, paukštienos, kai kurių pieno produktų. Deja, karnitino veiksmingumas antsvoriui mažinti moksliškai nebuvo įrodytas. Tačiau, eksperto R. Kairaičio teigimu, karnitinas gali būti vartojamas norintiems greičiau atsigauti po intensyvaus fizinio krūvio.

„Dėl karnitino trūkumo griaučių raumenyse gali pradėti kauptis riebalų rūgštys, padidėti ląstelių atsparumas insulinui, sulėtėti riebalų oksidacija ir sumažėti fizinis darbingumas, todėl vartojamas po intensyvaus fizinio krūvio, karnitinas gali turėti teigiamą poveikį sveikatai ir greitesniam atsigavimui“, – akcentavo sveikatingumo ekspertas R. Kairaitis. – Kalbant apie fizinio krūvio įtaką antsvoriui, reikėtų akcentuoti, kad fizinis krūvis, suderintas su sveika mityba ar dieta, yra bene efektyviausias būdas siekiant sulieknėti. Tyrimai rodo, kad maisto papildai antsvorio mažinimui didelės įtakos neturi, tačiau pastaruosius galima naudoti kaip pagalbinę priemonę“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai