Bandymus su pelėmis atlikę prancūzų mokslininkai trečiadienį žurnale „Nature“ paskelbtoje studijoje rašo, kad iš šių gyvačių nuodų išskirti peptidai gali būti saugesnė skausmo malšinimo priemonė nei morfijus.
Bent jau pelių organizmuose šie peptidai apeina receptorius smegenyse, kuriuos blokuoja morfijus ir kitos opiatų grupės medžiagos, neretai sukeliančios šalutinį poveikį, tokį kaip kvėpavimo sutrikimai ar pykinimas.
Be to, mambų nuodų peptidai matomai nesukelia pavojaus išsivystyti priklausomybei nuo vaistų.
„Identifikavome naujus natūralius peptidus mambalginus iš juodosios mabos nuodų, kurie gali reikšmingai sumažinti pelių skausmą be toksinio poveikio, – sakė viena tyrimo autorių Anne Baron iš Prancūzijos nacionalinio tyrimų instituto. – Nuostabu, kad tai buvo galima (išgauti) iš mirtinų vienos nuodingiausių gyvačių nuodų“.
„Stebina, kad mambalginai, kurie sudaro mažiau nei 0,5 proc. visų baltymų šiuose nuoduose, turi skausmą malšinančių savybių be neurotoksinio poveikio pelėms, nors šiaip juodosios mambos nuodai yra mirtini ir vieni stipriausių neurotoksinų“, – sakė A.Baron.
Morfijus dažnai laikomas geriausiu vaistu dideliam skausmui slopinti, bet jis sukelia pašalinį poveikį ir prie jo galima priprasti.
Juodosios mambos nuodai yra tarp visų greičiausiai veikiančių gyvačių nuodų, o juodosios mambos įkirtimas be priešnuodžio dažniausiai būna mirtinas. Šie nuodai veikia centrinę nervų sistemą ir paralyžiuoja kvėpavimą.
Pelės yra vienos iš pagrindinių mambų medžiojamų gyvūnų. Juodosios mambos gyvena Afrikos rytuose ir pietuose.
Pasak A.Baron, mokslininkai yra įsitikinę, kad minimi peptidai panašiai veiktų ir žmonių organizmuose. Tai esą „labai įdomūs kandidatai į skausmą malšinančius vaistus“, tačiau dar reikia atlikti daug darbo.
Jau įregistruotas atitinkamas patentas, o viena farmacijos kompanija aiškinasi pritaikymo galimybes, pridūrė A.Baron.