Prilygsta paprastai procedūrai
Pasak LSMU Kauno ligoninės generalinio direktoriaus prof. habil dr. Albino Naudžiūno, viena didžiausių šalies ligoninių siekia teikti modernias ir nuo pasaulio tendencijų neatsiliekančias paslaugas. „Todėl nuspręsta įsigyti ir šį aparatą, kuriuo urologai iškart pradėjo dirbti didele apimtimi“, – sakė prof. habil. dr. A.Naudžiūnas.
Kaip aiškino LSMU Kauno ligoninės direktorės medicinai pavaduotojas, urologas Justinas Dzidzevičius, naujojo aparato veikimo principas pagrįstas akustinėmis bangomis. „Su litotriptoriumi yra galimybė pašalinti pavojingus akmenis be intervencijos į organizmą. Pacientui nereikia taikyti anestezijos, pooperacinės priežiūros“, – pasakojo J.Dzidzevičius.
Litotriptorius akmenis inkstuose ar šlapimo takuose aptinka rentgeno spindulių arba ultragarsu. Urologas procedūros metu mato tikslią akmens vietą ekrane ir nustato aparatą, kad jis veiktų tiksliai į reikiamą vietą.
Procedūrai pacientas paguldomas į dienos stacionarą ir tą pačią ar kitą dieną išleidžiamas namo.
Skaldo akustinės bangos
Urologas Vilius Bosas aiškino, kad naudojant litotriptorių procedūros metu tankios akustinės bangos skverbiasi per kūną ir pasiekusios šlapimo takuose ar inkste esantį akmenį jį skaldo. Aparatas skaldo kalcinatus, kurių dydis yra nuo 5 iki 20 mm.
„Akmeniui sutrupinti prireikia nuo kelių šimtų iki trijų tūkstančių akstinių bangų smūgių. Ši procedūra trunka apie valandą. Po to pacientui po dviejų savaičių atliekamas kontrolinis rentgenologinis tyrimas, kuriuo nustatoma, ar akmuo sunaikintas“, – kalbėjo V.Bosas.
Akmens skeveldros gali pradėti pasišalinti tą pačią dieną, po savaitės, o kartais tam prireikia ir ilgesnio laikotarpio.
Procedūra draustiems bei turintiems šeimos gydytojo siuntimą asmenims atliekama nemokamai.
Ignoruoti skausmų negalima
Kaip sakė LSMU Kauno ligoninės Urologijos skyriaus vedėjas Gytis Rinkūnas, dažnai akmenligė diagnozuojama atsitiktinai, profilaktinių ar dėl kitų susirgimų atliekamų echoskopijos metu. „Kol akmuo tūno inkste, jis pacientui nepatogumų ir pavojaus nekelia. Tačiau reikalinga urologo konsultacija, kurios metu nustatoma tolesnė gydymo taktika“, – kalbėjo urologas.
Bėdos atsiranda, jei akmuo iš inkstų pajuda į šlapimo takus. Tada žmogus gali jausti šono skausmą, padažnėja šlapinimasis, ima pykinti, vemiama, pakyla temperatūra. „Tokiais atvejais delsti negalima, nes pablogėjus šlapimtakių pralaidumui akmenligė gali komplikuotis uždegimu ir net inksto funkcijos sutrikimu“, – perspėja G.Rinkūnas.
Lietuvoje inkstų akmenlige serga apie 5 proc. gyventojų. „Ji gali užklupti įvairaus amžiaus žmones, taip pat ir vaikus“, – pabrėžia medikas.
Akmenų susidarymui įtakos turi įvairūs veiksniai: per mažas skysčių vartojimas, nesveika mityba, genetiniai faktoriai, medžiagų apykaitos sutrikimai, inkstų anatominės ypatybės.
G.Rinkūnas pataria nevengti ir profilaktinių urologinių tyrimų. „Sulaukusiems 50 metų amžiaus siūloma pasinaudoti ir prostatos vėžio prevencijos programa. Atlikti įvarius tyrimus nesudėtinga LSMU Kauno ligoninės Konsultacijų poliklinikoje, kur konsultuoja ir stacionare gydantys urologai“, – tvirtino G.Rinkūnas.