Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Medikai apie plintančius tymus: apgailestaujame, kad skiepai prilyginami masažui

Medikai skambina pavojaus varpais dėl sparčiai Lietuvoje plintančių tymų. Ši liga įvardijama kaip viena dažniausių mirties priežasčių tarp visų vakcinomis kontroliuojamų ligų. Tymais dažnai sergama šalyse, kur skiepijimų apimtys nepakankamos. Vilniuje šiuo metu yra pasiskiepiję tik 91 proc. gyventojų, nors turėtų būti apie 97–98 proc.
Lietuvoje daugėja nuo sunkių ligų nepaskiepytų vaikų.
Lietuvoje daugėja nuo sunkių ligų nepaskiepytų vaikų. / 123rf nuotr.
Temos: 1 Skiepai

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, šiais metais nuo balandžio 25 d. iki gegužės 30 d. Lietuvoje užregistruoti 27 susirgimų tymais atvejai. Palyginti, 2011 metais per visus metus tebuvo užfiksuoti 7 atvejai, o pernai – vos du.

6 iš šiemet susirgusiųjų buvo gydomi namuose, kitų būklė taip pat nebuvo sunki, jie buvo gydomi paprastose palatose.

Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) ekspertas Robertas Petkevičius pasakojo, kad 2015 metais PSO planuose buvo likviduoti tymus, kaip kad buvo likviduoti raupai ir polimielitas. Tačiau pastaruoju metu liga plinta ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse, Afrikos valstybėse, Didžiojoje Britanijoje ir t.t. Tymų išskirtinumas yra tas, kad jiems užkertamas kelias skiepais, kurie, R.Petkevičiaus teigimu, yra visiškai nekenksmingi.

Belieka tik apgailestauti, kad skiepai nuvertinami vos ne iki masažo lygio ir apauga mitais. Nors tyrimai parodė, kad tai veiksminga priemonė, – kalbėjo I.Kilsch.

„Tymai plinta, paėmus Lietuvos pavyzdį, prieš kelerius metus pasiskiepiję buvo 95 proc., o dabar sumažėjo maždaug keturiais procentais. Iš karto atsiranda erdvės šiai ligai plisti. PSO pataria kreiptis į politikus, nevyriausybines organizacijas, žiniasklaidą, visuomenę, kad skiepams būtų sugrąžintas prestižas. Juk internete niekas neskaito PSO ataskaitų, bet jeigu kokio nors rusų mokslininko skeptiškas požiūris paplinta, tai visi paskaito ir dar draugui persiunčia“, – kalbėjo R.Petkevičius

PSO ekspertas taip pat pusiau juokais pastebėjo, kad lietuviai labai negatyviai į viską žiūri – ne tik skiepų nereikia, bet ir Valdovų rūmų, skalūnų dujų ir t.t., tad norima skelbti informaciją.

Bendrovės „Endemik“ atstovė ryšiams su visuomene Irma Kilsch paminėjo visuomenės apklausą apie tai, kas svarbiausia norint išlikti sveikam, pagal kurią tapo aišku, kad panacėja nuo visų ligų yra sveika gyvensena, o skiepus nurodo tik nedaugelis. „Belieka tik apgailestauti, kad skiepai nuvertinami vos ne iki masažo lygio ir apauga mitais. Nors tyrimai parodė, kad tai profilaktiškai labai veiksminga priemonė“, – kalbėjo I.Kilsch.

Anot I.Kilsch dabar vakcinomis galima kontroliuoti 28 ligas. PSO duomenimis, vakcinos apsaugo apie 2 mln. gyvybių. Per pastaruosius dešimtmečius gerokai sumažėjo ligų, nuo kurių gali apsaugoti skiepai.

Infekcinių ligų gydytoja Julija Petrina teigė, kad anksčiau būdavo vos keli atvejai fiksuojami per metus, jie būdavo atvežtiniai, tačiau dabar jau yra žinoma, jog liga plinta Lietuvoje.

Medikė teigė, kad anksčiau skiepų statistika būdavo pagražinama – galėjo nebūti paskiepyta tiek žmonių, kiek teigta. Sovietmečiu kalbėta, kad paskiepyti beveik visi. „Aš pasižiūrėjau savo skiepų kortelę ir įsitikinau, kad esu gavusi tik vieną vakciną. Patariu ir kitiems tai padaryti, pasižiūrėti ir pasiskiepyti antrą kartą, jeigu tai nebuvo padaryta. Tai žadu padaryti ir aš“, – kalbėjo J.Petrina.

Skiepytiems asmenims simptomai gali būti kiek kitokie, negu įvardijami viešai. O tie, kurie jau susirgo, turėtų jausti atsakomybę ir nesilankyti darbovietėje ar kitose viešose vietose, kadangi liga plinta oro lašeliniu būdu ir tiesioginio santykio su sergančiuoju nereikia. Anot J.Petrinos, jeigu sergantį žmogų sutiksite prekybos centre, didelė tikimybė, kad susirgsite, jei nebuvote skiepytas.

Tymai neturi specialiai skirto gydymo, imunitetas privalo susidoroti su infekcija.

R.Petkevičius pabrėžė, kad tyrimai nėra tokia liga, kurios židinius lengva nustatyti. „Tai laki liga, kuri plinta greitai, gali žmogus grįžęs iš užsienio susirgti ar vaikas mokykloje užsikrėsti“, – teigė PSO ekspertas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs