Nors arbata yra populiarus pasirinkimas, ji neapsieina be tam tikrų trūkumų. Štai, ką mokslas sako apie galimą neigiamą arbatos gėrimo poveikį, rašoma „Eat this, not that“.
1. Gali sutrikti natūralus organizmo ritmas
Priklausomai nuo to, kokią arbatą renkatės, galite suvartoti daugiau kofeino, nei manote. Vienoje porcijoje juodosios, baltosios ir žaliosios arbatos vidutiniškai yra 14–61 miligramas kofeino. Nors tai nėra tiek daug, kiek kavos puodelyje (apie 96 miligramus), tai gali išbalansuoti natūralų mūsų organizmo cirkadinį ritmą.
Mūsų cirkadinė sistema – tai dar vienas būdas pasakyti, kad organizmas laikosi 24 valandų ritmo, įskaitant laiką, kai esame budrūs ir miegame. Mūsų ritmą gali išbalansuoti tokie veiksniai, kaip šviesa, stresas, darbas bei kofeinas. Svarbu palaikyti natūralų ritmą, nes tai padeda jaustis žvalesniems dieną, geriau miegoti naktį ir palaikyti bendrą geresnę sveikatą.
Jei po pietų ar vakare išgersime per daug arbatos su kofeinu, tai gali sutrikdyti mūsų miego grafiką, o tai taip pat sutrikdytų cirkadinį ritmą. Tyrimai rodo, kad nuolat sutrikęs cirkadinis ritmas gali lemti širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimus, psichikos sveikatos problemas, svorio augimą bei susilpnėjusią imuninę sistemą. Kitą kartą, kai eisite pasiimti arbatos jaukų vakarą, pabandykite žaliąją arbatą pakeisti žolelių arbata.
2. Gali padidėti stemplės vėžio rizika
Tai gali būti netikėta, tačiau karštos arbatos gėrimas iš tikrųjų yra susijęs su stemplės vėžiu. Atlikus tyrimą, kuriame dalyvavo Šiaurės Irano gyventojai, buvo nustatyta, kad didesnių karštos juodosios arbatos kiekių gėrimas buvo viena iš pagrindinių stemplės vėžio priežasčių. Panašūs rezultatai nustatyti ir kituose tyrimuose, pažymint, jog tiek karšta kava, tiek karšta arbata sukelia ilgalaikę stemplės žalą.
Mokslininkai vis dar bando rasti tikslų paaiškinimą, tačiau daugelyje tyrimų manoma, kad tai susiję su stemplės vidaus temperatūra. Pavyzdžiui, jei arbatos temperatūra yra apie 65 laipsnius, teigiama, kad mūsų stemplės temperatūra gali siekti iki 52 laipsnių.
3. Gali sumažėti geležies kiekis
Arbata gali būti labai naudinga sveikatai, tačiau tyrimai rodo, kad sergantieji anemija ar bet kokio kito tipo geležies trūkumu turėtų pagalvoti du kartus. Maisto mokslo ir mitybos tyrimo duomenimis, įrodyta, kad tiek juodoji, tiek žalioji arbata sumažina geležies biologinį prieinamumą iki 94 proc. Vartojamo produkto biologinis prieinamumas yra svarbus, nes juo matuojama, kiek maistinės medžiagos įsisavina mūsų organizmas.
Pranešime „Current Developments in Nutrition“ teigiama, kad dėl geležies pasisavinimo pokyčių organizme gali būti kalti arbatoje esantys taninai. Įrodyta, kad tam tikrose arbatose, vyne ir šokolade esantys taninai yra natūralus junginys, dėl kurio nuolatinio vartojimo sumažėja geležies biologinis įsisavinimas. Kai geležies kiekis yra mažas, gali pasireikšti išsekimas, nerimas, sausa oda ir galvos skausmas.
4. Gali tekti dažniau naudotis tualetu
Juodoji ir žalioji arbatos laikomos diuretikais, t. y. medžiagomis, skatinančiomis dažną šlapinimąsi. Taip atsitinka todėl, kad diuretikai natūraliai padidina natrio kiekį inkstuose, kurį organizmas pašalina kartu su vandeniu. Nors arbata kartais skiriama žmonėms, kurie sulaiko per daug vandens, ji dažnai gali sukelti dehidrataciją tiems, kurie su tuo nesusiduria.
Kaip teigiama žurnale „The Pharma Innovation Journal“ paskelbtame pranešime, diuretinis žaliosios ir juodosios arbatos pobūdis gali sukelti elektrolitų pusiausvyros sutrikimą bei dehidrataciją. Dėl to gali atsirasti mieguistumas, padažnėti arba tapti nereguliarus širdies ritmas ir stiprus galvos skausmas.
5. Gali pasireikšti vidurių užkietėjimas
Tarp daugelio arbatoje esančių natūralių junginių teofilinas yra įprastas junginys, į kurį reikia atkreipti dėmesį. Šio junginio yra ir kavoje, ir arbatoje, o kartais jis naudojamas astma sergantiems pacientams kvėpavimo takų raumenims lyginti. Nors jis turi kvėpavimui naudingų savybių, tačiau gali sukelti ir lengvą, bet erzinantį šalutinį poveikį.
Vidaus vėžio tyrimų agentūros ataskaitoje teigiama, kad teofilino vartojimas iš arbatos gali sukelti virškinimo trakto sutrikimų. Kituose šaltiniuose taip pat teigiama, kad teofilinas sukelia vidurių užkietėjimą ir pykinimą. Taigi, jei jau dabar retkarčiais patiriate skrandžio problemų, vertėtų pastebėti, kaip mėgstamas arbatos puodelis veikia jūsų įpročius tualete.