Meningokokinė infekcija pasiglemžė mažos jonavietės gyvybę

Pirmadienį Kauno medicinos universiteto klinikose (KMUK) nuo meningokokinės infekcijos mirė vienerių metų trijų mėnesių mergaitė iš Jonavos.
Kauno klinikos
Kauno klinikos / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

„Mergaitės E.L. tėvai kreipėsi į Jonavos ligoninę vasario 8 d. dėl bėrimų visame kūno odos paviršiuje ir karščiavimo“, – teigė Vaikų reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus vadovas dr. Vaidotas Gurskis.

Pasak jo, mergaitė susirgo vasario 8 d. rytą. Temperatūra pakilo iki 39 laipsnių. Vėliau mergaitė jautėsi gerai, nekarščiavo.

„Jonavos ligoninėje pradėjus teikti būtinąją pagalbą, iškviestas reanimobilis ir ji pervežta į Kauno klinikų Vaikų reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyrių vasario 8 d. 2:36 val. Diagnoze – meningokinė infekcija, sepsis. Dauginio organų nepakankamumo sindromas, šiuolaikinis sepsio ir jo komplikacijų gydymas Kauno klinikų Vaikų reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuje tęstas iki vasario 10 d. 11 val., kai buvo konstatuota mergaites mirtis“, – komentavo V.Gurskis.

Asmenims, kontaktavusiems su ligone, paaiškinta ir rekomenduota profilaktika antibiotikais.

Profilaktinis gydymas antibiotikai paskirtas devyniems artimiesiems. Židinio epidemiologinis tyrimas tęsiamas.

Kasmet Kauno apskrityje registruojama po 10–15 meningokokinės infekcijos atvejų. Pernai Kauno apskrityje užregistruota 17 meningokokinės infekcijos atvejų. Daugiausia sirgo vaikai (15 atvejų), iš jų 8 vaikai iki 1 m. amžiaus.

Pernai nuo meningokokinės infekcijos mirė po vieną Kauno rajono ir Kauno miesto gyventoją (atitinkamai 3 m. ir 66 m. amžiaus).

Vien tik šiais metais Kaune užregistruoti 4 meningokokinės infekcijos atvejai. Sirgo po vieną Kauno miesto, Kauno, Raseinių ir Jonavos rajono gyventoją. Visi susirgusieji – vaikai (atitinkamai: 2 m., 2 mėn., 9 mėn., 1,4 m.).

Per pirmą šių metų mėnesį – keturi meningokokinės infekcijos atvejai

Vilniaus visuomenės sveikatos centro duomenimis, per pirmąjį šių metų mėnesį Vilniuje jau užregistruoti keturi meningokokinės infekcijos atvejai. Trys iš keturių susirgusiųjų – vaikai.

Pernai šia liga susirgo 34 vilniečiai, iš jų septyni mirė (trys vaikai, keturi suaugusieji). 2012 metais susirgo 41 vilnietis, iš jų 3 mirė.

2014-ieji metai paskelbti vaikų sveikatos metais. Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistai pataria būti atidiems vaikų sveikatai, sekti jų sveikatos pokyčius, laiku užkirsti kelią ligoms ar jų plitimui tarp vaikų ir tuo pačiu visoje visuomenėje.

Vaikai serga dažniau

Pasak Vilniaus visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų skyriaus vedėjos Giedrės Aleksienės, šia liga serga įvairaus amžiaus žmonės, tačiau dažniausiai – naujagimiai, kūdikiai bei vaikai iki penkerių metų amžiaus. Meningokokinės infekcijos atvejų dažnai pasitaiko ir tarp paauglių bei jaunų žmonių iki 25 metų. Ligos atvejų padaugėja žiemą ir pavasarį, tačiau užsikrėsti galima bet kuriuo metų laiku.

Pernai šia liga susirgo 34 vilniečiai, iš jų septyni mirė (trys vaikai, keturi suaugusieji). 2012 metais susirgo 41 vilnietis, iš jų 3 mirė.


Visuomenės sveikatos specialistai primena, kad bakterinė meningokokinė infekcija plinta oro lašeliniu būdu artimai bendraujant su infekuotais sergančiais asmenimis arba sveikais bakterijų nešiotojais per seiles.

Rizika užsikrėsti meningokokine infekcija kyla tuomet, kai su šios infekcijos nešiotoju bendraujame itin artimai – jis kosi, čiaudi visai šalia mūsų.

Valgydami, gerdami iš bendrų indų, dalydamiesi higienos priemonėmis, cigaretėmis, bučiuodamiesi su sergančiuoju taip pat rizikuojame užsikrėsti.

Meningokokai patenka į viršutinių kvėpavimo takų gleivinę, vėliau į limfą, kraują, kur dauginasi, vystosi meningokokemija. Lengva nazofaringito forma sergantys asmenys sukėlėjus nešioja iki 2-3 savaičių.

„Meningokoko bakterija į mūsų organizmą patenka per itin artimą sąlytį su sergančiuoju. Tad susirgus mokyklą lankančiam vaikui, didesnė rizika užsikrėsti šia infekcija kyla tik labai artimai su susirgusiuoju bendravusiems mokiniams, pavyzdžiui, suolo draugui, jeigu sergantysis kosėjo, čiaudėjo sėdėdamas šalia, dalijosi indais, valgymo įrankiais“, – teigia G.Aleksienė.

Neatsparus aplinkos poveikiui

Visiems sąlytį su sergančiuoju turėjusiems asmenims (šeimos nariams, artimiausiems suolo draugams ir pan.) patariama 10 dienų stebėti sveikatos būklę (kasdien matuoti temperatūrą). Ligos inkubacinis periodas dažniausiai trunka 3–5 dienas, rečiau iki 10 dienų.

Liga dažniausiai prasideda kaip ūminė viršutinių kvėpavimo takų infekcija – sloguojama, skauda gerklę, pakyla temperatūra. Prasidėjus karščiavimui ar atsiradus kitiems būdingiems ligos požymiams (stiprus galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, odos bėrimai, sprando raumenų sustingimas), patariama nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Asmenims, turėjusiems artimą sąlytį su ligoniu rekomenduojama chemoprofilaktika, tai yra vienkartinė antibakterinių vaistų dozė, kurią paskiria šeimos gydytojas. Chemoprofilaktika turi būti pradėta kuo anksčiau – ne vėliau kaip per 7 paras po buvusio kontakto su sergančiuoju.

Meningokokinės infekcijos sukėlėjas labai neatsparus aplinkos poveikiui – greitai žūva nuo saulės spindulių, išdžiūvimo, šalčio, aukštos temperatūros. Todėl patariama profilaktiškai patalpas dažnai vėdinti bei valyti drėgnu būdu.

Susidūrėte su meningitu? Savo istorija dalinkitės ikrauk@15min.lt.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų