„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Mergina siekė numesti svorio, tačiau prarado plaukus

Dažnas žmogus tam tikru gyvenimo etapu susiduria su plaukų slinkimo, retėjimo problemomis. Plaukų slinkimas gali būti sezoninis ir suaktyvėti rudenį bei pavasarį. Taip pat plaukai reaguoja į bendrą žmogaus organizmo būklę, tad plaukų slinkimą gali nulemti patys įvairiausi fizinės ar emocinės sveikatos pakitimai.
Plaukų slinkimas
Plaukų slinkimas / Vida Press nuotr.

Trys pacientai pranešime žiniasklaidai dalijasi individualiomis istorijomis, kurias komentuoja klinikos „Grožio chirurgija“ gydytoja dermatovenerologė, trichologė Aušrinė Ramanauskaitė.

Artūras, 36 m.: „Plaukai slinkti pradėjo šeimoje atsiradus vaikeliui“

„Natūralu, kad šeimoje atsiradus pirmagimiui pasikeitė gyvenimo ritmas ir poilsiui galime skirti mažiau laiko. Tačiau nustebau, kad praėjus vos mėnesiui po šeimos pagausėjimo ėmė smarkiai slinkti plaukai, daugiausiai jų iškrito pakaušio srityje. Žinau, kad įvairaus amžiaus vyrai susiduria su šia problema, tačiau mano giminės vyrai pirmiau pražildavo, nei imdavo plikti, tad ar galiu tikėtis, kad organizmui pripratus prie pasikeitusio gyvenimo ritmo bent dalis plaukų ataugs?“

Gydytoja A.Ramanauskaitė teigia, kad reakcinis plaukų slinkimas gali pasireikšti dėl trumpalaikio ir ilgalaikio streso, didelio šoko, taip pat ir dėl fizinio ir psichologinio išsekimo ar pasikeitus hormoninei būklei, tad tikėtina, jog trumpalaikis stresas gimus vaikeliui gali būti plaukų netekimo priežastis. Gydytojos teigimu, neretai pasitaiko atvejų, kai galvos galvos plikimą lydi ir labai nemalonūs sutrikimai, kuomet oda ir plaukų folikulai surandėja, todėl išplikę plotai nebegali ataugti.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Aušrinė Ramanauskaitė
Luko Balandžio / 15min nuotr./Aušrinė Ramanauskaitė

„Intensyviam plaukų slinkimui užsitęsus ilgiau nei 2–3 mėnesius, geriausia nieko nelaukti ir kreiptis į gydytoją dermatologą ar trichologą, kuris, įvertinęs individualią plaukų ir odos būklę, skirs reikiamus kraujo tyrimus, atliks mikroskopinį tyrimą, o jei prireiks – ir odos biopsiją. Atsižvelgiant į tyrimų rezultatus, gydymas gali būti pradedamas nuo vietinio poveikio priemonių, tokių kaip specialūs šampūnai ar tepami vaistai.

Taip pat neretai siūloma išbandyti sisteminį gydymą geriamais vaistais, vitaminais ir papildais ar mikroinjekcijų į problemines sritis procedūromis, taip pat gali būti taikomas lazerinis gydymas“, – pasakoja specialistė.

Aurelija, 27 m.: „Siekiau numesti svorio, tačiau praradau plaukus“

„Prieš pusę metų, siekdama padailinti kūno formas, nusprendžiau kardinaliai pakeisti savo mitybą ir ėmiau intensyviau sportuoti. Griežtą mitybos planą sudariau konsultuodamasi su mitybos specialistu, tikėdama, kad taip išvengsiu žalos organizmui.

Netrukau pastebėti, kad kartu su besikeičiančiomis kūno formomis keičiasi ir mano plaukai – pastaruosius tris mėnesius jie gausiai slenka. Pastebėjusi mažėjančią plaukų apimtį nusprendžiau plaukus patrumpinti, įsigijau specialias kosmetikos priemones, tačiau pagerėjimo nepajutau. Gal verta nutraukti dietą ir imti vartoti kokius papildus?“

Specialistė teigia, jog mitybos pokyčiai ar griežta dieta gali būti plaukų slinkimo priežastis, taip pat kaip ir hormoniniai pokyčiai. Vidutiniškai per dieną žmogus praranda 40–150 plaukų, tačiau įvairios priežastys gali lemti šio skaičiaus padidėjimą.

„Praktikoje dažnai susiduriu su atvejais, kuomet pacientai, užuot išsiaiškinę tikrąsias plaukų netekimo priežastis, ieško stebuklingos kosmetikos priemonės, galinčios sustabdyti plaukų slinkimą ar išspręsti kitas galvos odos problemas. Apmaudu, tačiau delsimas ir savigyda dažnai tik pablogina situaciją“, – pasakoja A.Ramanauskaitė.

Gydytojos teigimu, kartais pakanka normalizuoti mitybą ar vartoti vitaminus, o kitais atvejais prireikia vartoti vaistus arba pasitelkti mezoterapijos ar PRP mikroinjekcinės terapijos procedūras. Pastarosios procedūros metu naudojami trombocitai, išskirti iš paties paciento kraujo ir praturtinti augimo faktoriais, stimuliuojančiais plaukų augimą.

Marius, 23 m.: „Pliko senelis, tėvas, plinku ir aš“

„Plaukai pradėjo retėti vos sulaukus dvidešimties, kai dar daugelis bendraamžių galėjo nerūpestingai džiaugtis vešiomis ir madingomis šukuosenomis, aš jau svarsčiau, kokią šukuoseną galiu pritaikyti, kad pridengčiau smilkiniuose intensyviai retėjančius plaukus.

Plaukų retėjimo pradžia sutapo su įtemptomis teisės studijomis universitete, dažnesniais studentiškais vakarėliais ir bemiegėmis naktimis, tačiau aš nesijaučiau galintis kažką pakeisti, juk anksti plikti pradėjo mano tėvas, senelis, tad jau beveik susitaikiau su genų nulemtu plaukų praradimu. Visgi, ar įmanoma bent kuriam laikui sustabdyti genetinį polinkį plikti?“

Vida Press nuotr./Retėjantys plaukai
Vida Press nuotr./Retėjantys plaukai

„Iš tiesų, tai pakankamai dažnai pasitaikanti situacija, kai vyras dėl vienų ar kitų priežasčių ima plikti būdamas toks jaunas. Didžiajai daliai vyrų pasireiškia androgeninis (genetinis hormoninis) plikimas tokiu atveju specialios kosmetikos priemonės ar maisto papildai retai būna veiksmingi.

Tačiau siekiant sulėtinti ar sustabdyti plaukų netekimo procesą, gali būti taikoma PRP mikroinjekcinė terapija; laikui bėgant procedūros poveikis audiniams tik didėja. Atsižvelgiant į individualią paciento būklę ir išsamių kraujo tyrimų rezultatus, suplanuojama kompleksinio gydymo eiga“, – pasakoja A.Ramanauskaitė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs