„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Milijonų svajonė: kinų mokslininkai sukūrė jau antros kartos vakciną nuo ėduonies

Kinų mokslininkai kuria vakciną, kuri galėtų apsaugoti dantis nuo karieso. Jų tyrimų rezultatai galėtų būti padėti saugoti dantis žmonėms, neturintiems galimybės naudotis nuolatine dantų priežiūra.
Braškė
Braškė / Fotolia nuotr.

Viso gero, skylutės

Reguliarus lankymasis pas odontologą – svarbu dantų sveikatos išlaikymo dalis. Bet jei būtų galima pagerinti savo burnos sveikatą, įprastinę priežiūrą papildžius dar ir skiepais? Kinijos mokslų akademijos Wuhan virologijos instituto (WIOV) tyrėjai kuria tokią vakciną, ir jų tyrimas buvo publikuotas Scientific Reports.

Vadovaujami WIOV mokslininko Yan Huimin, tyrėjai išbandė baltymų mišinį, turintį apsaugoti nuo dantų karieso išsivystymo. Geriau žinomą „skylučių“ pavadinimu, ėduonį sukelia bakterijos Streptococcus mutans (S.mutans).

Ankstesniuose tyrimuose kinų mokslininkai bandė apsaugoti nuo ėduonies pakeistų S. mutans ir E. coli baltymų junginiu. Nors efektyviai saugojo nuo ėduonies, šis baltymų junginys turėjo nepageidaujamus poveikius, tarp kurių ir uždegimo išsivystymas.

VIDEO: What Happens When You Don’t Brush Your Teeth?

Bandydami sumažinti šiuos pašalinius efektus, tyrėjai sukūrė KFD2-rPAc, antros kartos baltymų junginį.

Laboratoriniuose bandymuose su žiurkėmis ir pelėmis vakcinos prototipas buvo tiekiamas per nosies ertmę. Kai ėduonies neturinčios pelės gavo vakciną, jos profilaktinis efektas buvo 64,2%, o ėduonimi jau sergančioms pelėms vakcina suteikė 53,9% terapinį efektą.

Bendrai, baltymas išlaikė aukštą pradinės versijos apsaugos lygį, o pašalinių efektų pasireiškė mažiau.

Globali problema

Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, nepaisant pasiektos burnos sveikatos pasiekimų, dantų kariesas tebelieka didele sveikatos problema daugumoje pramoninių valstybių. 60 – 90 procentų vaikų, o taip pat ir suaugusiųjų, dantys yra pažeisti karieso, tad, aišku, nuo jo formavimosi apsauganti vakcina padėtų daugybei žmonių.

Tačiau, nors pasiekimas ir daug žadantis, dar reikės atlikti daug daugiau bandymų, kol ši vakcina tiks klinikiniams bandymams. Tačiau ištobulinus, ši vakcina galėtų padėti milijonams žmonių, kenčiančių nuo dantų ėduonies.

Tai labiausiai padėtų žmonėms, gyvenantiems vietovėse, kur bazinės sveikatos paslaugos ribotos arba jų nėra visai, nes ten gyvenantiems žmonėms labai retai pasitaiko galimybė pasinaudoti odontologų paslaugomis. Atsižvelgiant į augantį cukraus suvartojimą, apsauga nuo karieso darosi dar svarbesnė.

Tačiau, kaip bebūtų, vakcina nebus naudojama vietoje kasdienės dantų priežiūros. Nors ir galėtų padėti išlaikyti dantis sveikus, valymosi šepetėliu ir tarpdančių siūlu ji nepakeis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“