Minint Tarptautinę nerūkymo dieną: patarimai rūkaliams

Lapkričio 17-ąją minima Tarptautinė nerūkymo diena. Pastaruoju metu kovai su rūkymu imamasi įvairių priemonių: didinamos cigarečių kainos, plečiamos nerūkymo zonos, keičiamas tabako gaminių pakuočių dizainas, vyksta įvairios socialinės kampanijos. Tačiau ne vienerius metus dūmą traukiantiems rūkaliams atsisakyti šio įpročio nelengva.
Cigaretės
Cigaretės / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Specialistų teigimu, svarbiausia ištverti pirmąsias 3-7 dienas, kuomet nikotinas šalinasi iš organizmo, po to lieka susitvarkyti su psichologiniais įpročiais.

Norite mesti rūkyti? Pateikiame efektyvius būdus, kaip tai padaryti.

Griežtas „ne“ savęs apgaudinėjimui. Neapgaudinėkite savęs po truputį mažindami surūkomų cigarečių skaičių – geriau mesti rūkyti iš karto. Mažinamas surūkomų cigarečių kiekis sukelia psichologinį nestabilumą ir įtampą, žmogaus pradeda skaičiuoti ir laukti, kada galės surūkyti kitą cigaretę. Taip dažnas tik kankina save, o priklausomybė dėl to dar labiau sustiprėja.

Jeigu sunku, ieškokite alternatyvų. Jei jums per sunku mesti rūkyti iškart ir jaučiate, kad jūsų gyvenimo kokybė negerėja, imkitės kitų būdų. Tokiu atveju gali padėti priemonės: pleistrai, gumos, saldainiai ir kiti preparatai. Prieš pradėdami naudoti šias priemones, pasitarkite su specialistu, nes tik tinkamai vartojami pagalbiniai preparatai gali padėti atsisakyti žalingo įpročio.

Imituokite rūkymą. Moksliniai tyrimai rodo, kad mesti rūkyti daug lengviau, kuomet žmonės atranda alternatyvas motoriniam rūkymo veiksmui „ranka – burna“. Todėl vietoje cigaretės galite valgyti obuolį, čiulpti ledinuką, gerti daug arbatų ar tiesiog imituoti rūkymą su panašios į cigaretę formos daiktu.

Sportuokite. Staigus metimas rūkyti reikalauja nemenkų psichologinių ir fizinių pastangų – turite būti pasirengę neigiamai organizmo reakcijai. Dirglumas, padidėjęs nervingumas, galvos skausmas – įprasti nikotino abstinencijos požymiai. Tam, kad visa tai ištverti būtų lengviau, turite užsiimti jums mėgstama veikla. Mokslininkų teigimu, sportas yra puiki priemonė siekiantiems atsisakyti tabako. Kasdienė mankšta, intensyvus pasivaikščiojimas ar kita fizinė veikla slopina tabako poreikį, ugdo valią. Jums nebūtina sportu užsiimti profesionaliai, svarbiausia būti fiziškai aktyviems. Mūsų dienomis šiam tikslui sukurta nemažai mobiliųjų programėlių. Pavyzdžiui, „Samsung S Health“, leidžia stebėti savo sveikatą ir pažangą sportuojant. Iš tokių virtualių trenerių žmonės gauna patarimus sveikos gyvensenos, mitybos klausimais bei pranešimus, motyvuojančius nenuleisti rankų.

Metus rūkyti, venkite nesveiko maisto. Dauguma metančiųjų rūkyti skundžiasi padidėjusiu apetitu – traukia riebus ar greitas maistas, įvairūs užkandžiai. Taip yra todėl, kad metančio rūkyti žmogaus uoslė ir skonio receptoriai pamažu atsigauna ir reikalauja daugiau, be to, kyla noras kompensuoti įprastą veiksmą „ranka-burna“. Tačiau jeigu nenorite priaugti nereikalingų kilogramų ar būti dirglesni, geriau valgykite vaisius, daržoves, riešutus ir kitus naudingomis savybėmis pasižyminčius produktus. Juose esančios naudingos medžiagos prisidės ne tik prie geresnės fizinės savijautos, bet ir pagerins psichologinę būklę.

Papasakokite apie savo pasiryžimą kitiems. Šis žingsnis privers pasitempti ir pakels motyvaciją. Dar geriau, jeigu nuspręsite mesti rūkyti kartu su draugu. Tokiu atveju galėsite vienas kitą palaikyti sunkiausiais momentais arba paversti tai savotiškomis tarpusavio lenktynėmis.

Venkite rūkančiųjų draugijos. Metant rūkyti labai svarbu, kad jūsų namuose, automobilyje ar darbo vietoje neliktų cigarečių pakelių ar žiebtuvėlių. Taip pat venkite aplinkos, kurioje daug rūkančių, vartojamas alkoholis. Bene didžiausia tikimybė paslysti ir grįžti prie seno įpročio išlieka pasilinksminimas klubuose ir vakarėliuose.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis