Mitybos ekspertas: 4 dietos, kurias turite išbraukti iš savo gyvenimo

Mitybos ekspertas, psichologas Rickas Hay tikina, jog kai kurios dietos turėtų amžiams išnykti iš jūsų gyvenimo. Jos ne tik sukelia širdies ligų riziką, galvos skausmą ir nerimą, bet ir gali turėti įtakos kilogramų augimui, rašoma healthista.com.
Dieta
Dieta / Fotolia nuotr.
Temos: 1 Ekspertas

Atkinso dieta

Kas yra Atkinso dieta ir kaip ji veikia? Kai 1972-aisiais metais Dr. Robertas C. Atkinsas pasiūlė į mitybą įtraukti daug baltymų, daug riebalų ir griežtai riboti angliavandenius, pasaulis pamišo. Vienu metu žmonės drąsiai valgė mėsą, riebias žuvis, sėklas, riešutus ir vartojo įvairius riebalus – t. y. būtent tai, kas yra šios dietos pagrindas. Tik vėliau, jau pradėjus svoriui kristi, buvo galima įtraukti sveikų angliavandenių – pavyzdžiui, vaisių ir daržovių.

Fotolia nuotr./Didkepsnis
Fotolia nuotr./Didkepsnis

Dukano dieta

Kas yra Dukano dieta ir kaip ji veikia? Šios dietos išradėjas – tai Pierre‘as Dukanas, prancūzų mitybos specialistas ir dietologas. Dukano metodas, išrastas 1975-aisiais, siūlo maitintis 100 maisto produktų, iš kurių 72 yra gyvūninės kilmės. Esmė ta, kad galite valgyti kiek tik norite baltymų, tačiau juose turi būti kuo mažiau riebalų, pavyzdžiui, tinka vištiena, kiaušiniai, soja, varškė, sūris ir pan. Pati programa sudaryta iš keturių fazių, o angliavandenių vartojimas visų jų metu gana ribotas.

Mitybos specialisto Ricko Hay nuomonė: „Šias dietas aš analizuoju drauge todėl, kad jos labai panašios – daug mėsos ir mažai angliavandenių. Nors esu baltyminės dietos šalininkas, patarčiau rinktis augalinės kilmės baltymus, kadangi mėsa yra pernelyg rūgšti. Ir nors šios abi dietos veiksmingos, tačiau nėra sveikos ir tikrai netinka ilgam laikui“.

Pasak specialisto, ilgalaikė tokio pobūdžio mityba gali turėti rimtų pasekmių, ypač, kai valgoma daug mėsos, pavyzdžiui, gali kamuoti blogas burnos kvapas, sudirgimas, vidurių užkietėjimas, suprastėti smegenų veikla. Beje, verta žinoti, kad tyrimų duomenimis, moterys, kurios dažnai valgė raudoną mėsą, patyrė didesnę širdies ligų riziką. O patys dietų kūrėjai pasaulį paliko dėl širdies smūgių.  

Kopūstų sriubos dieta

Kas tai yra ir kaip veikia? Kopūstų sriubos dietų variacijų galime aptikti išties daug – ji sukurta dar 1950-aisiais. Svarbiausias jos principas – skysčiai. Vieną savaitę dažniausiai valgoma kopūstų sriuba, ruošiama be mėsos ir kitų priedų, pavyzdžiui, riebalų, druskos ir pan., taip pat galima rinktis ir nekrakmolingus vaisius ar daržoves užkąsti. Pusryčiai, pietūs ir vakarienė visada tas pats – jau minėta sriuba. Normalu, kad taip maitinantis per trumpą laiką netenkama daug svorio, kadangi mitybos plane beveik nėra jokių riebalų, gausu angliavandenių, be to, tai pigus pasirinkimas. Tik, deja, mūsų kūnui atsieina labai brangiai.

Fotolia nuotr./Kopūstų sriuba.
Fotolia nuotr./Kopūstų sriuba.

Mitybos specialisto Ricko Hay nuomonė: „Galiu pasakyti, kad tai viena pavojingiausių dietų – tai kita jau paminėtų tokių dietų, kaip Atkinso ar Dukano, kraštutinimų pusė, kadangi joje visai nėra baltymų. Laikydamiesi kopūstų sriubos dietos galite ne tik pakenkti savo vidaus organams, bet ir kaulams, taip pat gali sutrikti menstruacijų ciklas. Alkdamas kūnas išskirs daugiau adrenalino, stresuos, todėl svorį numesti bus dar sunkiau.  Jau nekalbu apie tai, kad tokia mityba labai kenkia odai, plaukams ir nagams.  

„Bulletproof Coffee“ – kava su sviestu

Kas tai yra ir kaip veikia? Toks gėrimas išpopuliarėjo 2014-aisiais metais, kai Dave’as Asprey išleido knygą „The Bulletproof Diet“. Kava šiuo atveju geriama su sviestu, kuris pagamintas iš žolėmis maitintų karvių pieno. O jeigu tiksliau, iki vienos masės sumaišomas kava, keli šaukšteliai nesūdyto sviesto ir kokosų aliejus. Po tokio gėrimo galima gerti tik 14 val.

„Fotolia“ nuotr./Kava
„Fotolia“ nuotr./Kava

Mitybos specialisto Ricko Hay nuomonė: „Jeigu esate tas, kuris stresuoja, nerimauja ir baiminasi dėl savo svorio,  išgėrę tokį kavos gėrimą ir daugiau negalėdami vartoti jokių skysčių, galite pasijausti labai prastai dėl streso ir alkio. Kofeinas šiuo atveju nėra pats geriausias pasirinkimas, kadangi skatins adrenalino išsiskyrimą ir stresą – dėl šios priežasties ir kris svoris, tačiau tai kenksminga ir neduos ilgalaikių rezultatų.

TAIP PAT SKAITYKITE: Apsinuodijimo maistu ekspertai: kokių produktų jie niekada nevalgytų

Pasak mitybos specialisto, jeigu mes ilgai laikysimės tokios dietos, gali kilti bėdų su cukraus kiekiu kraujyje. „Ir nors kava gali padėti numesti svorio, tačiau mano nuomone geriau laikytis GI (glikemijos indekso) mitybos“, – pataria R.Hay.

Vaisių sulčių dieta

Kas tai yra ir kaip tai veikia? Šios dietos metu geriamos įvairios sultys, trinti kokteiliai, o tarp valgymų galima užkąsti kokių nors vaisių.

Mitybos specialisto Ricko Hay nuomonė: „Nors pritariu augalinei dietai, tačiau sulčių dietoje, mano nuomone, yra per daug cukraus. Tai gali paveikti jūsų cukraus kiekį kraujyje, tai pat – sukelti uždegimą. Pernelyg didelis cukraus kiekis silpnina imunitetą, sutrikdo normalią žarnyno veiklą, maitina blogąsias bakterijas, gali sukelti pilvo pūtimą, galvos skausmą ir galiausiai netgi turėti įtakos kūno svorio augimui.“

Fotolia nuotr./Arbūzų sultys.
Fotolia nuotr./Arbūzų sultys.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų