Sveikos mitybos specialistė, studijos „Sulieknėk sveikai“ vadovė Vaida Kurpienė sako, kad vaikus reikia mokyti mėgautis desertais. Taip pat labai svarbu ieškoti kompromisų.
– Dabar vaikai turi daug pagundų, galėdami įvairaus nesveiko maisto ir desertų įsigyti bet kur, net ir mokykloje.
– Svarbu, ką mažieji valgo darželyje ir ką valgo namuose. Tai yra – būtent šiose vietose formuojasi maitinimosi įgūdžiai. Kitas dalykas, tėvai labai dažnai nukrypsta į kraštutinumus ir neleidžia vaikams valgyti nieko nesveiko. Iš pirmo žvilgsnio tai atrodo logiška ir gerai. Tačiau kas tada atsitinka? Mažieji, gavę pinigų, tapę kiek savarankiškesni, perka ir skanauja tuos uždraustuosius vaisius, nuo kurių jų tėvams plaukai piestu stojasi. Dažnai netgi pradeda meluoti savo gimdytojams. Manau, kad daug geresnis dalykas yra, kad ir kaip keistai tai skambėtų, mokyti vaikus valgyti desertus.
Žinoma, tai turi būti daroma labai retai, laikantis tam tikrų taisyklių. Pavyzdžiui, vaikas gali pasimėgauti saldumynais sekmadieniais arba kasdien, bet tuomet mažu desertu. Tuomet, įvedus tam tikrus kompromisus, vaikai daugiau nebenutrūks nuo grandinės. O jeigu visiškai uždraudžiama, atsiranda noras prieštarauti. Tačiau jeigu turime taisykles – patys išsiugdome tam tikrus įpročius. Tarkime, Skandinavijos šalyse vieną kartą per savaitę vaikas gali įsigyti kokių tik nori saldumynų. Galime tai traktuoti kaip nesveiką maistą, tačiau psichologiškai – tai netgi labai „sveika“, nes norisi daugiausia to, kas draudžiama.
Be to, mokykite desertus valgyti atsisėdus, skirti jiems laiko, o ne bėgte, paskubomis susikišant juos į burną. Kitas svarbus dalykas, ko reikia išmokyti vaikus, o dažnai ir jų tėvelius, tai desertus valgyti mažais kąsneliais, lėtai. Juk malonumo jaučiame tik tiek, kol jis burnoje. Taigi ir mažu desertu galima mėgautis tikrai ilgai.
– Taigi, jeigu grįžtume prie saldžių produktų – ką tikrai verta išbraukti iš raciono ir ko valgyti daugiau?
– Tie patys sausainiai neturėtų būti duodami kasdien, jau nekalbu apie šlifuotų grūdų produktus, saldžius dribsnius ir panašiai. Pridėkime ir saldžias varškytes, jogurtus, sūrelius, kuriuose maistingų ir naudingų medžiagų randame išties mažai, o kur dar gausybė cukraus ir kitokių maisto priedų. Į sūrelius dedama ir pakeistros struktūros augalinių riebalų, gamybos metu atsiranda toksiškų transriebalų, toksinių rūgščių, dažiklių, o ir glaistas – tai tikrai ne šokoladas...
Jeigu jau taip norisi varškės, ją galime patys pasigaminti – sutrinti, paskaninti šviežiais ar šaldytais vaisiais, uogomis ir turėsime tikrai vertingesnį ir skanesnį valgį nei pagamintą pramoniniu būdu. Be to, ir sutaupysite pinigų.
Ko turėtų būti vaiko valgiaraštyje daugiau? Būtinos šviežios daržovės, o ne apdirbtos, marinuotos, pervirtos, troškintos ir pan. Beje, rauginti produktai yra gerai, tačiau marinuoti – ne, kadangi marinavimui naudojamas spirito actas, kuris yra toksiškas. Dabar aišku yra ir obuolių acte marinuotų daržovių, tačiau pramoniniu būdu konservuojant naudojamas didelis jo kiekis. Taigi, vaikams geriau vengti konservuotų maisto produktų.
– Ką vaikas turėtų gerti? Šiuolaikiniai tėvai sunkiai įsivaizduoja vaiko dieną be sulčių pakelio.
– Vaikai darželiuose ir namuose geria ne tik vandenį, bet ir sultis, saldintas arbatas, kakavą. Sultys, jeigu jos natūralios, tarkime, obuolių, išspaustos vietoje, visai neblogas variantas, tik kasdien neverta jų gerti, geriau valgyti vaisius. Taip pat atsiminkite, kad vaikams iki trejų metų grynų sulčių gerti nerekomenduojama – būtina skiesti, nes nei skrandis, nei kasa nėra pasiruošę tokiems rūgščių ir cukraus kiekiams. Natūralios sultys, darytos iš koncentratų, kai atkuriama natūrali struktūra, tik primena natūralias, kadangi iš tikrųjų jos daromos iš miltelių. Vertės jose mažai – tai desertas.
Manau, kad natūralios, nesaldintos arbatos netgi labai geras pasirinkimas. Jei norisi saldumo, galima rinktis kmynų, pankolių, kurios jau savaime yra salsvos, be to, gerina virškinimą.
Atminkite, kad sultys iš pakelio, saldūs kompotai ir kiti cukraus turintys gėrimai itin kenkia dantims. Juk jau kelių metų vaikai skundžiasi ėduonies pažeistais dantukais. Nuolat gurkšnodami tokius gėrimus, vaikai kenkia savo sveikatai, be to, tokie gėrimai sužadina apetitą, troškulio nemalšina, blogina imunitetą, skatina saldumynų ir miltinių patiekalų poreikį. Taigi, jau ankstyvoje vaikystėje mitybos įpročiai yra ydingai formuojami. Skatinkite vaikus gerti vandenį. Iš pradžių, jei iki šiol jie gėrė tik saldžius gėrimus, nebus paprasta. Rekomenduoju sultis skiesti palaipsniui vis didesniu santykiu, kol pereisite prie gryno vandens. Paprastai tam pakanka mėnesio laiko.