Mokslininkai laboratorijoje užaugino dirbtinius inkstus

Jungtinių Amerikos Valstijų mokslininkams laboratorijoje pavyko „užauginti“ inkstus. Jie buvo transplantuoti gyvūnams ir pradėjo funkcionuoti, gaminti šlapimą. Panašiu būdu laboratorijoje jau buvo sukuriamos žmogaus kūno dalys, kurios vėliau sėkmingai transplantuotos pacientams. Tačiau inkstai – sudėtingiausias iki šiol dirbtinai sukurtas organas.
Inkstų transplantacija Santariškėse
Inkstų transplantacija Santariškėse / „15 minučių“/Petro Katausko nuotr.

„Nature Medicine“ žurnalo tyrimai parodė, kad dirbtiniai inkstai neveikia taip efektyviai, tačiau regeneratyvinės (atkuriamosios) medicinos mokslininkai sako, jog tai didelis postūmis į priekį. Inkstai filtruoja kraują pašalindami nereikalingas medžiagas ir vandens perteklių, o šio organo transplantacijų laukia ilgos pacientų eilės. Inkstai - tarp labiausiai laukiamų organų, jų labai trūksta, rašoma CNN svetainėje

Inkstų kūrimo mechanizmas

Tyrėjų vizija yra paimti inkstus, pašalinti senas ląsteles ir, likus tik į korį panašiam pagrindui, jas pakeisti iš paciento paimtomis ląstelėmis. Tai padės išvengti imuninę sistemą slopinančių vaistų (juos vartoja visi pacientai su persodintais organais, vengdami transplantuoto organo atmetimo), nes audinys bus paties paciento. Taip pat tai padidins tinkamų organų skaičių, nes net ir nepasisekus transplantacijai, juos bus galima panaudoti kaip pagrindą kitam organui kurti.

Panaudojo žiurkių inkstus

Masačiusetso ligoninė buvo pirmoji, žengusi žingsnį dirbtinių inkstų kūrimo srityje. Medikai pasinaudojo žiurkės inkstais ir, pasitelkę dezinfekavimo skystį, pašalino senas ląsteles. Vėliau naujos ląstelės buvo sudėliotos į atitinkamas vietas ir taip atkurtas organas. Po to 12 dienų organai buvo laikomi atkuriant žiurkės kūno sąlygas. Laboratorijoje ištyrus inkstus šlapimo gamyba siekė 23 proc., o transplantavus į žiurkės kūną – nukrito iki 5 proc. Tyrėjų teigimu, galimybė atkurti net ir mažą dalį funkcijos gali padėti pacientams ir turi didelę ateitį.

Galimybė atkurti net ir mažą dalį funkcijos gali padėti pacientams ir turi didelę ateitį.

Dar bus atliekami tyrimai, kurie padės rasti geriausią būdą transplantuoti tokius "užaugintus" inkstus žmonėms. Labai svarbu atstatyti šlapimo gamybos funkciją, nes 5 proc. efektyvumas yra per mažas.

Be to, kadangi žmogaus inkstai yra didesni, gydytojams bus sudėtingiau ląsteles įsodinti į tinkamą vietą ir atkurti organą.

Nepaisant šių iššūkių, su šiuo projektu dirbantis chirurgas ir Londono Universiteto  profesorius Martinas Birchallas teigia, kad pagrindiniai barjerai – peržengti. Taip pat priduria, kad tai gali labai pakeisti mediciną: „Tai regeneratyvinės medicinos pažanga, aišku iš chirurginės pusės, kad tu gali patenkinti didžiausią transplantacijai reikalingų organų poreikį pasaulyje – inkstų.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
„Lidl Lietuva“ septintus metus iš eilės pripažinta geriausiu darbdaviu Lietuvoje ir Europoje
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai