JAV atliktas tyrimas parodė, kad stresas, kurį sukelti gali įvairūs neigiami veiksniai, padidina depresijos, širdies ligų ir netgi peršalimo riziką.
Amerikiečių mokslininkai apklausė 176 vyrus ir moteris ir siekė sužinoti jų neigiamas patirtis per pastaruosius 12 mėnesių. Tuomet mokslininkai respondentams į nosį įlašino peršalimo viruso lašų ir stebėjo, ar tyrime dalyvavę asmenys apsikrės. Paaiškėjo, kad stresą patyrę žmonės buvo dvigubai labiau linkę užsikrėsti, nei tie, kurie per pastaruosius 12 mėnesių nepatyrė jokio streso.
Negana to, tyrimas parodė, kad neigiamų veiksnių nepatyrusių žmonių organizmas buvo kur kas atsparesnis kortizoliui, streso hormonui, kuris silpnina imuninę sistemą.
„Imuninės sistemos sugebėjimas reguliuoti uždegimines reakcijas gali atskleisti, ar žmogus susirgs peršalimu, ar ne. Kadangi uždegimas atlieka gan svarbų vaidmenį daugeliui ligų, pavyzdžiui, širdies ir kraujagyslių sutrikimams, astmai ar autoimuninės ligoms, todėl stresas gali sukelti ir jas“, – aiškina profesorius Sheldonas Cohenas iš Pensilvanijos universiteto.
Pasirodo, kad stresas gali sukelti ne tik prieš tai išvardytas ligas ar sutrikimus. Pavyzdžiui, Londone esančio Ekonomikos universiteto mokslininkai perspėjo, kad didėjantis greito maisto vartojimas ir ilgos valandos darbe gali sugadinti kraujo spaudimą.
Jau dabar trečdalis suaugusių britų kenčia dėl šio sutrikimo, kuris net dvigubai padidina insulto ar miokardo infarkto riziką.
Ankstesniuose tyrimuose taip pat paaiškėjo, kad jeigu nėštumo metu moterį kamuoja stresas ir ji patiria daug įtampos, yra didelė tikimybė, kad vaikas bus hiperaktyvus, turės emocinių ar nervų problemų, taip pat jį gan dažnai gali kamuoti stresas.