Tyrėjai apklausė daugiau nei 10 tūkst. suaugusių JAV gyventojų ir nustatė, kad tiems, kurie daugiau vartoja tam tikrų maisto produktų, būdingas didesnis nerimas ir nepalankūs psichikos sveikatos simptomai, taip pat ir depresija.
Pridėtinis cukrus
Jei valgote daug perdirbto maisto, kuris tyrime siejamas su padidėjusia depresijos ir nerimo rizika, vengti pridėtinio cukraus yra tikras iššūkis, nes jo yra visur – pradedant saldumynais, baigiant mėsos gaminiais. Jo yra net kai kuriose vaisių sultyse.
Pridėtinio cukraus vartojimas gali padidinti širdies ligų ir diabeto riziką, sukelti dantų ėduonį ir paveikti psichinę sveikatą. Dietologė ir mitybos knygų autorė Brittany Lubeck teigia: „Maisto produktai, kuriuose yra pridėtinio cukraus, būna skanūs, tačiau per didelis cukraus kiekis juose gali sukelti įvairių sveikatos problemų, taip pat ir psichikos sutrikimus.“
2017 m. žurnale „Scientific Reports“ paskelbtame didelės apimties tyrime įrodyta, kad didesnis pridėtinio cukraus vartojimas susijęs su dažnesniais psichikos sutrikimais, pavyzdžiui, depresija. Mokslininkai tokį pridėtinio cukraus poveikį aiškina tuo, kad cukrus skatina uždegimą, kuris gali sukelti depresiją. Be to, pridėtinio cukraus turinčių produktų vartojimas skatina cukraus lygio šuoliukus kraujyje, o tai skatina organizmą išskirti daugiau insulino. Visa tai išbalansuoja hormonus, kurie gali sukelti depresiją.
Raudona ir perdirbta mėsa
Raudonos ir perdirbtos mėsos vartojimas ne tik didina širdies ligų, diabeto ir storosios žarnos vėžio riziką, bet gali sukelti depresiją. Tarptautiniame aplinkos tyrimų ir visuomenės sveikatos žurnale „International Journal of Environmental Research and Public Health“ paskelbti 2020 m. atliktos metaanalizės rezultatai parodė reikšmingą ryšį tarp raudonos bei perdirbtos mėsos vartojimo ir depresijos rizikos.
„Ryšį tarp raudonos bei perdirbtos mėsos ir depresijos gali lemti galutiniai glikacijos proceso, kurio metu perteklinės gliukozės molekulės jungiasi su su baltymais, produktai, – aiškina B.Lubeck. – Šie kenksmingi produktai siejami su uždegimu, kuris gali būti depresijos ir nerimo rizikos veiksnys.“
Paprastieji angliavandeniai
Paprastieji angliavandeniai – tai maisto produktai, iš kurių pašalintos skaidulinės medžiagos ir maistinė vertė. Tai saldūs pusryčių dribsniai, balta duona, balti ryžiai, įprasti makaronai, pyragaičiai ir saldūs desertai – visi standartinės šiuolaikinės mitybos produktai, kurių perteklius gali sukelti nerimą ir depresiją. „Kaip ir pridėtinio cukraus atveju, ryšys tarp paprastųjų angliavandenių ir depresijos gali būti susijęs su uždegimu ir hormoniniais pokyčiais, kuriuos sukelia didelis paprastųjų angliavandenių vartojimas“, – sako B.Lubeck.
2015 m. žurnale „The American Journal of Clinical Nutrition“ paskelbtame tyrime nustatyta, kad moterims po menopauzės, kurių mityboje buvo daug paprastųjų angliavandenių, depresija pasireiškė dažniau nei toms, kurios vartojo daugiau skaidulinių medžiagų ir neskaldytų grūdų.
Alkoholis
Kadangi alkoholis yra natūralus depresantas, nenuostabu, kad jis gali neigiamai paveikti mūsų psichinę sveikatą. „Perteklinis alkoholio vartojimas gali sukelti žarnyno ir kepenų uždegimą. Tai savo ruožtu gali būti dar vienas nerimo ir depresijos kaltininkas“, – teigia B.Lubeck.
2017 m. žurnale „Alcohol Research“ paskelbto tyrimo duomenimis, žmonėms, kurių žarnyno uždegimas yra susijęs su piktnaudžiavimu alkoholiu, depresija ir nerimas pasireiškia dažniau nei tiems, kurių nevargina žarnyno uždegimas.