„AVVO“ – kompanijos, padedančios žmonėms užmegzti ryšį su įvairių sričių teisininkais, – apklausos duomenimis, iš 2000 išsiskyrusių amerikiečių moterų bei vyrų, 64 proc. moterų dėl skyrybų kaltina savo buvusius vyrus ir tik 44 proc. vyrų dėl iširusios santuokos kaltina buvusias žmonas. 42 proc. apklaustų vyrų mano, kad dėl skyrybų kalti abu partneriai, o tokios nuomonės laikosi tik 29 proc. moterų.
Gali būti, kad moterys mano, jog jos negali savęs dėl to kaltinti, o vyrai gali manyti, kad nevyriška kaltinti savo žmonas.
Kodėl taip yra? Kaip „AVVO“ paaiškino Vašingtono universiteto sociologijos profesorius, seksologas dr. Pepperis Schwartzas, šie duomenys rodo tradicinių lyčių rolių suvokimą – net ir modernėjančiame amžiuje gajūs stereotipai.
„Gali būti, kad moterys mano, jog jos negali savęs dėl to kaltinti, o vyrai gali manyti, kad nevyriška kaltinti savo žmonas.“
Dar įdomiau tai, kad net 73 proc. apklaustų moterų teigė nesigailinčios dėl skyrybų. Tą patį galėjo pasakyti tik 61 proc. vyrų. Dar daugiau – trys ketvirtadaliai – moterų teigė, kad geriau jau bus vienos, bet laimingos ir sieks karjeros ir savo svajonių, nei bus nelaimingos, nors ir turės antrą pusę. Tokių drąsių pareiškimų iš vyrų pusės pasitaikė 58 proc.
Mokslų daktaras P.Schwartzas paaiškino, kad vyrai labiau bijo likti vieni nei moterys. Pajutę, ką reiškia gyventi santuokoje, ką reiškia, kai jais rūpinamasi, jie nelabai nori iš to ištrūkti. Vyrai linkę palaikyti santykius net tada, kai mato, jog reikalai prasti. Net nepaisant to fakto, kad vis daugiau vyrų galvoja, jog santuoka tai pasenusi institucija, kuri labiau reikalinga „dėl vaizdo“ ar iš pareigos.
O moterys, profesoriaus teigimu, gali vietoj santuokos pasirinkti laimę (jei nesijaučia laimingos su sutuoktiniu) ir joms nėra taip baisu tapti vienoms ir nepriklausomoms.
Santuokai kaip institucijai pritarė 63 proc. apklaustų moterų ir 53 proc. apklaustų vyrų.
P.Schwartzas pabrėžė, kad kaip tango šokamas dviese, taip ir dėl skyrybų paprastai būna kalti du žmonės. Kaip ir du žmonės yra atsakingi už darnių santykių kūrimą. Ir jei tai nesiseka, moterys irgi yra prie to prisidėjusios, nors tik trečdalis jų tai pripažįsta. Netgi tuo atveju, jei pasirenkamas netinkamas partneris, abu yra dėl to kalti, o ne tik tas, kuris yra „netinkamas“, „blogas“.
Gaila, kad šioje apklausoje neatsispindėjo skyrybų priežastys – tuomet būtų buvę galima padaryti tikslesnes išvadas.
Apklausa buvo atlikta šių metų kovo mėnesį, joje dalyvavo įvairaus išsilavinimo išsiskyrę asmenys nuo 18-os metų.