Tad kad ir kaip būtų malonu užkandžiauti priešais televizorių ar kompiuterį, verčiau susilaikykite. Kaip bustle.com rašo Carina Wolf, tie, kurie užkandžiauja vakarais, suvartoja net 400 kcal daugiau nei tie, kurie to nedaro.
„Daugelis žmonių būna taip užsiėmę per dienos darbus, kad dažnai atsisako pusryčių ir pietų, – sako įžymybių dietologė Samantha F. Grant. – O vakare jie jaučia didelį alkį“. Taip pat verta žinoti, kad vakare serotonino lygis krenta, tad natūraliai ieškome maisto, galinčio pakelti šio hormono lygį.
Tačiau toks naktinis valgymas gali labai neigiamai paveikti sveikatą – pradės kamuoti virškinimo problemos, rėmuo, sutriks miego ciklas, cirkadinis ritmas, pastebi dietologė Lauren Cornell.
Kokios gudrybės kovoja su naktiniu alkiu?
Vanduo
Dietologė Narina Minassian sako, kad per dieną reikia išgerti mažiausiai 1,8 l vandens, kadangi tai padės pažaboti norą užkandžiauti ir persivalgyti. Pabandykite vakare išgerti žolelių arbatos, kuri puikiausiai numalšins alkį ir puikiai tiks kaip naktinis užkandis.
Ryte – baltymų gausūs pusryčiai
Ryte rinkitės baltymų gausius pusryčius, kurie padės ilgai išlaikyti sotumo jausmą per visą dieną. Tiks tiek įvairūs kokteiliai, tiek kiaušiniai ir daržovės. „Baltymai ryte pakelia hormono leptino lygį, kuris užkerta kelią riebalų kaupimuisi, taip pat palaiko sotumą“, – pastebi Samantha F. Grant. Be to, valgydami ryte, jūs užkirsite kelią norui prisivalgyti vakare.
Skirkite laiko valgydami pietus
„Vietoj to, kad valgytumėte priešais TV ar kompiuterį, verčiau jau atsisėskite prie stalo. Džiaukitės ir mėgaukite savo maistu – kuo daugiau praleisite laiko valgydami savo maistą, tuo ilgiau jausitės sotesni“, – pataria specialistai.
Kas 2-3 valandas užkandžiaukite
Lengvi ir sveiki užkandžiai per visą dieną jums padės išlaikyti sotumo jausmą ir nepersivalgyti. Tai taip pat padeda išlikti energingiems, stabilizuoti cukraus kiekį kraujyje, atsikratyti potraukio riebiems ir saldiems skanėstams. N.Minassian siūlo rinktis tokius užkandžius kaip uogas ir graikišką jogurtą ar šviežias daržoves ir humusą.
Paklauskite savęs, kodėl jūs norite valgyti?
Labai dažnai noras valgyti nėra susijęs su alkio jausmu. Vakare emocijos tampa aštresnės ir žmonės atsigręžia į maistą malšindami nuobodulį ir kitus negatyvius jausmus.
„Vietoje to, kad spręstų iškilusias problemas, kurios yra neigiamų emocijų šaknys, daugelis žmonių renkasi atitrūkti nuo to valgydami, ypač nesveiką maistą“, – pastebi dietologė N.Minassian, patarianti skirti laiko alkio pobūdžiui identifikuoti.
Daugiau miegokite
Daugiau miegodami, kitą dieną jausitės energingesni, be to, kuo anksčiau atsigulsite miegoti, tuo mažesnė tikimybė pajausti alkį prieš atsigulant. Mūsų alkio ir sotumo hormonai priklauso nuo cirkadinio ritmo, todėl jeigu jis sutrinka, pavyzdžiui, mažai miegate, natūralu, kad susijaukia ir mūsų mityba. Kaip pažymi specialistai, kartais dėl to galime jausti didelį alkį tada, kai jo neturėtume jausti.