„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Natūralūs būdai įveikti migreną

Dėl patiriamo streso, sėdimo darbo, oro užterštumo ir kitų šiuolaikinę visuomenę užklumpančių neigiamų veiksnių žmones vis dažniau kankina migreniniai galvos skausmai. Daugelis griebiasi vaistų nuo skausmo ir jais teršia organizmą.
Migreninis galvos skausmas
Migreninis galvos skausmas / „Fotolia“ nuotr.

Gydytojai skambina pavojaus varpais. Jie teigia, kad per dažnas medikamentų nuo skausmo ar antibiotikų vartojimas sukelia nepageidaujamą poveikį – organizmas tampa atsparus vaistams. Tačiau žmonės, kenčiantys stiprius galvos skausmus, dažnai nežino, ko griebtis, kad ištrūktų iš užburto skausmų rato.

Laimei, vis dažniau rašoma apie sintetinių preparatų alternatyvas, padedančias įveikti ar bent suvaldyti įvairias ligas. Ne išimtis ir migrena.

Skausmų kaltininkai

Prieš aptariant, kaip įveikti migreninius galvos skausmus, vertėtų paminėti kelias dažniausias šį negalavimą sukeliančias priežastis. Migreną gali suaktyvinti įvairūs dalykai. Vis dėlto mokslininkai pastebėjo, kad bene dažniausia migreninių galvos skausmų priežastis yra tiraminai – medžiaga, kurios yra brandintame sūryje, alkoholyje, ypač vyne bei aluje. Tiraminai susidaro vykstant fermentacijai. Todėl dažnai žmonėms pakanka atsisakyti minėtų produktų, kad sumažintų migreninių galvos skausmų priepuolius.

Kiti skausmą sukeliantys veiksniai yra per trumpas arba per ilgas miegas, mažas fizinis aktyvumas, gryno oro trūkumas, didelės emocijos (tiek geros, tiek blogos), rūkymas. Taigi išvengti galvos skausmų padeda reguliarus sportas, tinkamas poilsis, grynas oras (būtina gerai vėdinti namus, darbo patalpas, pasivaikščioti lauke).

Mokslininkai pastebėjo, kad bene dažniausia migreninių galvos skausmų priežastis yra tiraminai – medžiaga, kurios yra brandintame sūryje, alkoholyje, ypač vyne bei aluje.

Tačiau, jei migrena neslopsta net laikantis visų minėtų patarimų, neverta skubėti griebtis skausmą malšinančių tablečių. Alternatyviosios medicinos šalininkai pataria išmėginti keletą neįprastų gydymo būdų. Galbūt kuris nors jums tiks.

Rašykite dienoraštį

Pirmasis patarimas, kurį galime išgirsti tiek iš tradicinės, tiek iš netradicinės medicinos atstovų, yra rašyti dienoraštį. Specialistų nuomone, iš pradžių labai svarbu išsiaiškinti migrenos sukėlėjus. Norintys gydyti skausmų priežastis imasi šio nemažai laiko ir kantrybės reikalaujančio darbo. Svarbu nieko nepraleisti: vartoto maisto, gėrimų, miego valandų, patirtų emocijų (užplūdusios euforijos ar didelio pykčio) ir pan.

Jau po kelių mėnesių galite pastebėti sutampančias skausmo ir kasdienių ritualų tendencijas. Pavyzdžiui, kaskart pasnaudus dieną užklumpa migrena. Specialistai įsitikinę, kad daugeliui žmonių pavyktų išvengti migreninių galvos skausmų pakoregavus įprastą gyvenimo ritmą ir mitybą.

Prieštaringai vertinamas kofeinas

Mokslininkai ir nuo migrenos kenčiantys žmonės nesutaria dėl kofeino poveikio organizmui. Įvairiuose šaltiniuose galima rasti informacijos apie tai, kad kava, juodoji ar žalioji arbata bei šokoladas priskiriami prie galvos skausmų sukėlėjų. Nepaisant to, vaistinėse gausu medikamentų nuo skausmo, kuriuose yra kofeino.

Taip pat skaitykite: Atpalaiduojantys kvėpavimo pratimai – išbandykite!

Kai kurie migrenos kamuojami asmenys teigia, kad būtent puodelis kavos ar gabaliukas juodojo šokolado padeda suvaldyti arba sumažinti patiriamus skausmus. Todėl kiekvienam svarbu išsiaiškinti, kaip jį veikia kofeinas. Jei ši medžiaga slopina skausmus, būtina atrasti tinkamą jos kiekį.

Pastebėta, kad kofeinas geriausiai padeda, kai migrenos priepuolis neseniai prasidėjęs, o negalavimai vis dar menki.

Akupunktūra

Tradicinės kinų medicinos atstovai šį gydymo metą pradėjo taikyti dar prieš mūsų erą. Manoma, kad adatėlių smeigimas į konkrečias kūno vietas atpalaiduoja raumenis ir gydo įvairius negalavimus. Daugiau nei dvidešimt metų mokslininkai tiria šios technikos ypatybes ir patikimumą. Akupunktūra, atliekama patyrusio specialisto steriliomis adatėlėmis, yra visiškai saugi.

Kaip kiekvienas gydymo būdas, akupunktūra gali ir padėti, ir pakenkti. Vis dėlto ši metodika taikoma migreniniams galvos skausmams gydyti. Kai kuriems žmonėms akupunktūra padeda suvaldyti priepuolių dažnumą. Be to, reguliarus gydymas adatėlėmis slopina skausmo intensyvumą, todėl sumažėja tikimybė, kad užklupus migrenai reikės vaistų nuo skausmo.

Masažai

Masažai taip pat gali padėti išvengti migrenos arba sušvelninti patiriamus skausmus. Jei galvos skausmus sukelia stresas, raumenų įtampa pečių ar kaklo srityse, klasikinis masažas gali tapti jūsų sveikatos šaltiniu.

Kai kuriuos žmones migrena kankina dėl susiaurėjusių tarpų tarp stuburo slankstelių: kai spaudžiami nervai, galvos skausmai tampa dažni ir stiprūs. Norint išsiaiškinti, kokia yra stuburo slankstelių padėtis, reikia atlikti rentgeno nuotrauką. Jei įtarimai pasitvirtina, prireikia kineziterapeuto ar chiropraktiko pagalbos.

Įvairiose pasaulio šalyse į chiropraktiką nebežiūrima kaip į alternatyviąją mediciną – ją taiko neurologai. Tai yra manualinis gydymo metodas, kai staigiais judesiais siekiama išjudinti sustingusius sąnarius, stuburą, atpalaiduoti įsitempusius raumenis. Ne visiems pacientams šis ganėtinai drastiškas gydymo metodas yra priimtinas. Tačiau, jei esate pasiryžę suvaldyti migreną, šis būdas ir jo efektyvumas gali maloniai nustebinti.

Ne mažiau veiksmingas yra taškinis masažas. Tai klasikinio masažo ir akupunktūros derinys: pirštais, krumpliais ar delnais spaudomos ir stimuliuojamos konkrečios zonos pėdų, delnų ir galvos srityse. Šį skausmo šalinimo metodą gali išmokti taikyti kiekvienas. Svarbu žinoti, kad galvos zoną atitinka apatinė kojų nykščių dalis ir rankų pirštų galiukai. Todėl prasidėjusį migrenos priepuolį gali padėti numalšinti minėtų taškų spaudžiojimas ne ilgiau kaip vieną ar dvi minutes.

Kvėpavimo pratimai

Taisyklingo kvėpavimo svarbą akcentuoja vis daugiau gydytojų. Senovės Kinijoje tam tikros gyvybiškai svarbaus proceso technikos, suderintos su kūno tempimo pratimais, buvo taikomos siekiant atsikratyti įvairių negalavimų, įskaitant galvos skausmus.

Kinų jogą pavadinimu Qi gong Rytų medicinos specialistai ir entuziastai ragina praktikuoti kiekvieną dieną vos nubudus ir kartoti, kai pastebite artėjančią migreną. Šią sveikatinimo sistemą sudaro įvairūs pratimai, skirti kūnui bei protui atpalaiduoti ir kvėpavimui subalansuoti, taip pat meditacija.

VIDEO: Energijos suteikiantys Qi gong pratimai

Elementarūs Qi gong patarimai – atsipalaiduoti, kvėpuoti tolygiai, o atliekant pratimus stovint neįtempti sąnarių ir leisti keliams, alkūnėms, plaštakoms švelniai lankstytis. Internete gausu informacijos, kaip taisyklingai daryti konkrečius pratimus, skirtus migreninių skausmų prevencijai ir jiems numalšinti.

Žolelių galia

Homeopatinio gydymo šalininkai pataria atkreipti dėmesį į daugeliui prieinamus vaistinius augalus, kurie gali padėti įveikti migreną. Pavyzdžiui, vaistinės ramunėlės ramina visą žmogaus organizmą. Šių augalų žiedų milteliai skirti migreniniams galvos skausmams gydyti. Juos reikia vartoti po valgio.

Taip pat skaitykite: Kaip ir ką galima gydyti šalčiu

Vaistinė melisa taip pat pasižymi teigiamomis ypatybėmis. Kaip ramunėlės, šios žolelės turi raminamų savybių, padeda gydyti migreną. Iš augalo lapelių ir žiedelių pagamintą arbatą tinka gerti prieš valgį.

Magnio svarba

Šis mineralas labai svarbus žmogaus organizmui, nes padeda išvengti raumenų mėšlungio, galvos skausmų. Magnį patariama vartoti nėščiosioms kaip prevencinę priemonę nuo eklampsijos (besilaukiančiąsias ištinkančių traukulių), taip pat nuo astmos kenčiantiems pacientams. Geriausi natūralūs magnio šaltiniai yra mineralinis vanduo, riešutai, žalios lapinės daržovės, pupelės, viso grūdo duona.

Per didelis magnio kiekis gali per daug atpalaiduoti raumenis, žmogus ima jaustis pavargęs, skystai tuštinasi.

Nepakeičiami pusryčiai

Nors nuolat girdime, kad pusryčiai yra bene svarbiausias dienos maistas, daugelis iš mūsų vis tiek jų nevalgome. Tačiau mokslininkai įsitikinę, kad žmonės, siekiantys numesti svorio, bet negalintys atsisakyti saldumynų, turi būtinai valgyti pusryčius.

Sulieknėti siekiantiems smaližiams į pusryčių racioną vertėtų įtraukti natūraliai saldžių vaisių, jogurtų, javainių. Toks valgis ankstyvą rytą ne tik suteiks energijos, bet ir sumažins norą vėlesniu paros metu sukirsti šokoladinį batonėlį.

Jokio alkio!

Ne visada pavyksta pavalgyti tada, kai ima gurgti pilvas. Taip gali nutikti laikant egzaminus, sėdint ilgai trunkančiose paskaitose, keliaujant ir pan. Tačiau yra maisto produktų, kurie ilgam suteikia sotumo.

Kietai virti kiaušiniai – puikus pasirinkimas, jei žinote, kad daugiau nei kelias valandas neturėsite galimybės pavalgyti. Be to, juose gausu naudingų riebalų, saugančių širdį, raumenims svarbių proteinų, kaulus stiprinančio vitamino D.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs