Nauja omikron atmaina kelia nerimą: gydytoja paaiškino, į ką atkreipti dėmesį

Nors vasarą norisi džiaugtis geru oru, mėgautis atostogomis ir įvairiomis pramogomis, augantis COVID-19 atvejų skaičius vis labiau kelia nerimą. Pasaulyje ir Lietuvoje plintanti nauja omikron BA.5 atmaina gąsdina dėl tikimybės vos ja persirgus vėl užsikrėsti pakartotinai. Sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ laboratorinės medicinos gydytoja Eglė Marciuškienė įvardija, į kokius simptomus reikėtų atkreipti dėmesį ir kaip apsisaugoti.
Omikron atmaina
Omikron atmaina / 123RF.com nuotr.

„Sekant epidemiologinę situaciją Europoje, kurioje susirgimų skaičius palaipsniui didėja nuo gegužės mėnesio antrosios pusės, manoma, kad Lietuvoje nuo birželio mėnesio antrosios pusės prasidėjo dar viena koronaviruso ligos banga. Net sumažėjus dėl infekcijos PGR metodu besitiriančių asmenų skaičiui susirgimų kreivė nuolat auga. Iš patirties galėčiau teigti, kad vienos bangos trukmė yra apie keturis mėnesius, tad tikėtina, jog ligos atvejų tik daugės“, – pranešime žiniasklaidai įvardija gydytoja E.Marciuškienė.

Kuo išsiskiria simptomai?

Medikė teigia, kad bene pagrindinis naujojo omikron atmainos simptomas – sloga, todėl labai lengva infekciją sumaišyti su paprastu peršalimu. Sergantieji šiuo koronaviruso tipu taip pat skundžiasi ir skaudančia gerkle, galvos skausmais, įnirtingu kosuliu bei nuovargiu.

„Dar vienas būtent šį subvariantą atpažinti padedantis simptomas – naktinis prakaitavimas, tačiau jis taip pat gali signalizuoti ir apie kitas ligas. Naktimis prakaituoja ir įvairiomis vėžio formomis ar tuberkulioze sergantys pacientai“, – paaiškina ji.

Nepamirškite saugotis

Anot E.Marciuškienės, žmonės dėl ilgai trunkančios pandemijos pamažu įprato saugotis infekcijų dėvėdami medicinines kaukes, vienkartines pirštines, jie dezinfekuoja ir dažniau plauna rankas, laikosi atstumų, todėl yra galimybė, kad sergančiųjų naująja atmaina bus mažiau.

„Kai kuriose šalyse uždarose patalpose, tarkime, biuruose, iki šiol yra įprasta dėvėti medicinines kaukes ir naudoti dezinfekcines priemones, vengti gyvų susitikimų. Tai užkerta kelią ne tik koronaviruso infekcijos plitimui, bet ir kitiems, oro lašeliniu būdu plintantiems mikroorganizmams.

Manau, kad populiacijoje sunkių hospitalinių susirgimo atvejų taip pat turėtų būti mažiau, tiek dėl pačios naujosios atmainos pobūdžio, tiek dėl imunizacijos. Skiepyti ar neseniai persirgę žmonės serga lengviau – imuniteto „atmintis“ greičiau atpažįsta virusą ir jį naikina“, – paaiškina laboratorinės medicinos gydytoja.

E.Marciuškienė pažymi, kad nors Lietuvoje esančios vakcinos neapsaugo nuo šiuo metu plintančio viruso subvarianto, tačiau ligos eigą iš tiesų palengvina. Anot jos, didelės rizikos grupei priskiriamiems asmenims skiepytis itin tikslinga, mat taip bus sukuriama mažesnių ligos komplikacijų tikimybė, o ir pati liga nebus tokia pavojinga.

„Nuo rugpjūčio antrąja sustiprinančiąja vakcinos doze gali skiepytis žmonės, esantys didžiausioje rizikos grupėje. Visgi pasaulyje sukurta dvivalentė vakcina yra veiksmingesnė šiuo metu plintančiam viruso tipui, tad viliuosi, kad greitai sulauksime jos ir Lietuvoje“, – priduria gydytoja.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis