Svarbiausia – pirmas žingsnis
Šiandien žmonės supranta, kad valyti, rūpintis jais dantimis – būtina, tačiau dažnas tai daro ne tinkamai, todėl pas odontologus net su itin rimtomis problemomis ateina ir jaunesnio, ir vyresnio amžiaus žmonės. Dantų profilaktinė, higiena vis dar nėra pakankamas žmonių įprotis, taigi užbėgti už akių dantų ligoms, pasak odontologės M.Čereškaitės, nepavyksta taip dažnai kaip norėtųsi.
Paklausta, kodėl žmonės delsia apsilankyti pas odontologą, net jau esant nežymiems simptomams, odontologė įvardijo kelias esmines priežastis – gėda, kad tiek ilgai delsė, laiko sau stoka, nemalonių pojūčių baimė.
„Žmonės bijo pasirodyti, nes dantų būklė būna prasta, tačiau dėl to atidėlioti tikrai nereikėtų. Pirmiausia, todėl kad tai – mūsų kasdienybė, mes tam ir dirbame, gydome dantis. Mes kaip ir bet kokie kitos srities gydytojai, juk žmogus nueina tirtis, pavyzdžiui, skrandžio bėdų ir dėl to nesigėdija. Antra, dėl skausmo – dabar technologijos jau tiek pažengusios, kad neretai žmogus net nesupranta, kada mes jau atlikome vieną ar kitą procedūrą. Naudojame nuskausminimą, todėl nereikėtų šių dienų odontologinių procedūrų lyginti su tais laikais, kai tikrai jos buvo itin skausmingos“, – komentavo odontologė, pridūrusi, kad pacientus, tiek didelius tiek mažus tenka padrąsinti sėsti į odontologo kėdę apžiūrai.
M.Čereškaitė atkreipė dėmesį, kad ne ką menkesnė priežastis nei prieš tai įvardintos – kaina. Jei kalbame apie implantavimą ar protezavimą, pacientai tiesiog mano, kad to neįpirks, reikia pasitaupyti, todėl nesikreipia visai, numoja ranka.
„Pirmiausia, visada siūlau tiesiog nueiti į pirmąją konsultaciją. Labai svarbu įvertinti, apžiūrėti, išgirsti gydytojo nuomonę, pasiūlymą. Mūsų klinikoje, mes su pacientu aptariame visus gydymo variantus, sudarome planą, kainų pasiūlymus ir tiesiog leidžiame žmogui grįžti namo, apsvarstyti, įvertinti. Susigyventi su tuo, ką išgirdo, ir ramiai sugrįžti, kada nori – jei reikia sprendimui, jei reikia – dar konsultacijai“, – aiškino odontologė.
Gydytoja ragino pacientus kreiptis ir profilaktikai, ir tik pajutus pirmuosius dantų skausmo ar kraujavimo simptomus. O tiems, kuriems reikia implantavimo, žandikaulio atkūrimo procedūrų, ne atidėlioti – nes tai tik blogina padėtį, o ieškoti variantų. Pavyzdžiui, odontologijos klinikoje „Balta lapė“ tokio procedūros galimos su lizingu be pabrangimo, o tai suteikia žmogui galimybė greičiau išspręsti bėdas ir susigrąžinti gyvenimo kokybė. Galutinė gydymo kaina priklauso nuo daugelio veiksnių, tačiau orientacijai mažiausia galima šio gydymo kaina su protezavimu yra nuo 4099 eur.
Kokio amžiaus sulaukę žmonės visai nebeturi savų dantų?
Dantų protezavimas ar viso žandikaulio atkūrimas – procedūros, atliekamos tuomet, kai dėl vienų ar kitų priežasčių netenkama kelių. Kartais tai būna traumos, neretai – dantų ligos, pavyzdžiui, parodontozė, o kiti atvejai – kai dantų netenkama dėl amžiaus, natūralių genetinių procesų.
„Tokios aiškios ribos nėra. Kiekvienas atvejis individualus. Jei dantų netenkama dėl traumos, tai gali nutikti ir visiškai jaunam žmogui. Natūraliai dantis praranda vyresni, perkopę penktą dešimtį. Priklauso nuo to, kaip žmogus visą gyvenimą rūpinosi savo dantimis, paveldimumas taip pat turi įtakos. Jaunesni iš karto domisi nenuimamais protezais pritvirtintais ant įsriegtų implantų“, – komentavo odontologė.
Pasak M.Čereškaitės, vyresni žmonės dažniau dvejoja dėl protezavimo ar viso žandikaulio atkūrimo, jie mano, kad bus gerai ir nuimama plokštelė, bet pasiryžę gydytis nenuimamais – džiaugiasi ir dėkoja: „Viena maloniausių akimirkų mūsų darbe, kai vaikai atveda savo pagyvenusius tėvus vizito pas odontologą. Jie turi daugiau galimybių susirasti informaciją apie naujausius sprendimus, taikomus šiuolaikinėje odontologijoje. Žinoma, vaikai dažnai gali ir finansiškai pagelbėti savo tėvams.“
Vis tik, pasak gydytojos, dabar ryškėja tendencija, kad nenuimamus protezus vis dažniau renkasi tiek vyresnis, tiek jaunesni, nes tiesiog nori gyventi normalų gyvenimą. „Tai reiškia – normaliai atrodyti, kramtyti, jausti maisto skonį ir nori apskritai užmiršti, kad turi dantų protezus. Pacientai patys pripažįsta, kad su naujais dantimis, pritvirtintais ant įsriegtų implantų jaučiasi ir kramto lygiai taip pat, kaip ir su nuosavais dantimis“, – aiškino M.Čereškaitė.
Odontologė atkreipė dėmesį, kad, pavyzdžiui, į „Baltos lapės“ kliniką atvyksta ne tik vilniečiai, o ir mažesnių miestelių gyventojai ar net emigrantai.
„Trumpam namo sugrįžtantys objektyviausiai įvertina, kad gydymas ir ypač implantavimas kaip užsienyje, o kaina – lietuviška, mažesnė“, – kalbėjo gydytoja.
Ji pabrėžė, kad jai labai miela matyti vyresnius žmones iš aplinkinių miestų ir miestelių – statybininkus, ūkininkus, mokytojus, kurie ateina aiškiai žinodami, kad vietoj nuimamo protezo nori naujų dantų, pritvirtintų ant įsriegtų implantų, nes žino, kad tų žmonių gyvenimo kokybė pasikeis ir jie bus patenkinti šiuo žingsniu.