„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Nemiga – klastingos ligos išdavikė?

Po dienos šurmulio grimstame į palaimingą nakties poilsį, kad rytą kupini naujų jėgų tęstume pradėtus darbus. Deja, vis didėjanti migdomųjų vaistų paklausa byloja, kad žmones kamuoja nemiga. Taigi opusis klausimas: kodėl nemiegame naktimis?
Nemiga
Nemiga / Fotolia nuotr.

Žinoma, jei bent kelias naktis neišsimiegame, besikaupiantis nuovargis verčia ieškoti pagalbos. Tradicinis gydytojas būtinai pasiteiraus apie dienos režimą, stresinius faktorius, išgertų kavos puodelių kiekį, kiek laiko leidžiate gamtoje. Ir ne be reikalo. Chaotiškas dienos ritmas, alkoholis, nikotinas, be saiko gurkšnojama kava išderina visus natūralius bioritmus, o jei dar visai nebūname gamtoje – tik ir lauk bėdos. Taigi gydytojai pataria keisti gyvenimo būdą. Jei tai nepadeda, skiriami homeopatiniai ar žoliniai preparatai nervų sistemai raminti. Jei ir tai nepadeda, tada į darbą jau paleidžiama „sunkioji artilerija“ – cheminiai psichotropiniai vaistai, kurie, deja, gresia ne kuo kitu, o chemine priklausomybe. Taip įsisuka užburtas ratas: be vaistų neužmiegama, o mėginant jų atsisakyti, ima kankinti abstinencijos sindromas. Tačiau yra ir kitoks požiūris į šią bėdą...

Kinų medicina siūlo meridianų laikrodį

Kinų medicina, kuriai jau keli tūkstančiai metų, byloja, kad mūsų kūnuose energija teka energinėmis upėmis – meridianais. Meridianų aktyvumas paros metu keičiasi. Kiekvienas meridianas kartą per parą po dvi valandas turi maksimalų energijos srautą. Šis srautas, tekėdamas iš vieno meridiano į kitą, ir sudaro paros meridianinį laikrodį. Tad jei pasitikslinsite savo nemigos laiką pagal meridianų aktyvumą, nesunkiai „pričiupsite“ nemigos priežastį ir nustatysite pradedantį negaluoti organą. Taigi nuo 23 val. iki 1 val. nakties – tulžies pūslės laikas, nuo 1 iki 3 val. – kepenų, nuo 3 iki 5 val. – plaučių, nuo 5 iki 7 val. – storosios žarnos.

Nemiga pirmoje nakties pusėje: medžio stichijos sutrikimai

Medžio stichijos organai – tulžies pūslė ir kepenys. Įdomi detalė, kad kinų medicinoje stichijai gali būti priskiriami ne tik organai, bet ir žmogaus amžiaus tarpsnis ar net metų laikas. Taigi kalbant apie žmogaus amžių, stichijos mainosi kas 8 metus. Medžio stichijai priklauso ankstyvos paauglystės laikas (9–16 metų) ir gana brandus amžius (49–56 metai). Gamtoje šį laiką atitinka pavasaris. Šių amžiaus tarpsnių žmonės bus linkę labiau atsibusti pirmoje nakties pusėje (23–3val). Nors jų amžiaus laikotarpiai labai skirtingi, spręs panašias bėdas. Tai atitinka gimimą, kovą už teisę būti, tai ir pavasario bei žiemos kova su permainingais orais, pirmuoju griaustiniu. Paaugliai kovoja už teisę būti ne tik vaikai, už teisę jaustis savarankiškais. O brandaus amžiaus žmonės kovoja už teisę išlikti, įrodyti, kad jie neprastesni už jaunąją kartą. Taigi tuo metu kyla labai daug emocijų, aistrų bei pykčių, kurie palieka pėdsakų tulžies pūslėje ir kepenyse.

Tulžies pūslės meridianas, kurio laikas nuo 23 val. iki 1 val. nakties, gali sutrikti, jei minėtu amžiaus laikotarpiu žmogus, kovodamas už vietą po saule, turi stiprų ego, mažai tolerancijos bei pagarbos kitiems ir patiria daug pykčio. Pyktis gali peraugti net į nevaldomą įniršį. Tokį žmogų erzina viskas, kas vyksta aplinkui. Jis viskuo nepatenkintas: valdžia, šeima, uždarbiu, darbu... Būtų labai gerai, kad šitos bėdos kiltų tik aukščiau aprašytuoju laikotarpiu. Tačiau dažniausiai būna taip, kad minėtuoju laiku sukeltos bėdos susargdina organą, o šis, rizikos laikui pasibaigus, serga toliau ir nemiga tęsiasi. Būtu puiku, jei kankintų tik nemiga, bet vėliau prisideda ir negaluojančio organo ligos simptomai: tulžies pūslės uždegimas ar net akmenligė.

Kepenys, kurių laikas 1–3 val. nakties, pasireiškia šiomis neigiamomis emocijomis: itin išreikštomis ambicijomis, įžeidumu, kerštingumu. Toks žmogus jaučiasi atskirtas, nelaimingas, jautriai reaguoja į kritiką, ilgai nepamiršta nuoskaudų. Jaučia potraukį svaigintis alkoholiu, o tai irgi palieka pėdsakus kepenyse. Diapazonas ligų, galinčių pažeisti kepenis, ir simptomatika yra labai plati: nuo dėl alkoholio degeneravusių kepenų iki onkologinių procesų, įvairiausių uždegimų. Norite tikėkite, norite ne, bet emocinės bėdos smarkiai silpnina mūsų biolauką ir taip atveria kelią ligoms.

Jei blogai miegate paryčiui, serga jūsų metalo stichija

Metalo stichijai priklauso plaučiai ir storoji žarna. Amžiaus tarpsnis nuo 33 iki 40 metų ir nuo 73 iki 80 metų. Laikas gamtoje – vėlyvas ruduo, atitinkantis lietuvišką lapkritį, kai nukritę lapai, lengvai šąla ir ore tvyro žiemos – gamtos mirties nuojauta. Tai gesimo, vytimo laikas. Abu žmogaus gyvenimo tarpsniai panašūs: pirmasis yra atsisveikinimas su nerūpestinga jaunyste, antrasis taip pat atsisveikinimas – su visaverčiu gyvenimu. Šiuo laiku, nors žmogus ir sveikas, dažnai netenka buvusio darbo, socialinės padėties, tampa pensininku, kuris nebežino, kaip save realizuoti, ką veikti su staiga atsiradusiomis mariomis laisvo laiko. Kyla nemenka rizika pradėti gyventi praeitimi, vengti gyvenimo vyksmo, kuris verda čia ir dabar. Šie žmonės pasidaro liūdni, prislėgti, jie graužiasi dėl praeityje patirtų dalykų. Dabartį suvokia kaip nevaldomų faktų rinkinį. Jiems ypač būdingas beviltiškumo jausmas, pokyčių baimė, nenoras dirbti, tobulintis. Dingsta pasitikėjimas savimi.

Šiuo laiku gali atsibusti ne vien senyvo amžiaus žmonės, šiuo laiku žadinti gali ir susirgę organai: 3–5 val. plaučiai, o 5–7 val. storoji žarna. Norėčiau atkreipti jaunų mamų dėmesį: jei jūsų vaikas, nors ir lengvai kosčioja, bet atsibunda tarp 3–5 val. nakties – derėtų jį parodyti gydytojui, taip kartais galima užbėgti už akių beprasidedančiam plaučių uždegimui. Ir pastebėjimas vyresnio amžiaus žmonėms: jeigu jūs jau nemiegate nuo 5 val. ryto ir turite bėdų dėl tuštinimosi – laikas apsilankyti pas proktologą. Kuo anksčiau tai padarysite, tuo didesnė tikimybė, kad nebus per vėlu.

Ką daryti, kad naktį miegotume?

Žinoma tinka visiems žinomos priemonės: valerijonai, apyniai, melisos, ramus pasivaikščiojimas prieš miegą. Tačiau dar geriau, jei atkreipsime dėmesį į organų ligas ir konkretų nemigos laiką, nes labai dažnai į tai nekreipiame dėmesio, net bendraudami su gydytoju. Jei perkratysite savo vidines nuostatas, mintis, pakeisite jas tinkama linkme, galimas daiktas, ligos, o drauge su jomis ir nemiga, pasitrauks savaime.
Sau galite padėti ir liaudiškomis priemonėmis, kurios padeda minėtiems organams sveikti. Tulžies pūslė, kepenys – šiuos organus gelbėja rūgštus skonis (citrina, dedešva), visos geltonai žydinčios žolės (medetkos, smiltyniniai šlamučiai, ugniažolės). Storąją žarną –  senos lapai, šaltekšniai, imbierai. Plaučiams tinka šalpusniai, čiobreliai, gysločiai. Visiems organams ypač tinka jonažolės, šios vaistažolės puikiai ramina.

Linkime jums sveiko gyvenimo ir ramaus miego naktimis!

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs