Tad pašnekovės sutiko atvirai papasakoti apie akių lazerinę korekciją ir patarė, kam pasiruošti pasiryžus susigrąžinti regėjimą.
Pasiryžimą stabdė nepagrįsta baimė
„Apie lazerinę regos korekciją galvojau dešimt metų, tačiau bijojau, – pasakoja 40-metė ukmergiškė Daiva. – Mane baugino nežinomybė, žmonių komentarai, tad aktyviai ieškojau informacijos. Iki operacijos nešiojau kontaktinius lęšius, dėl kurių man kildavo vis pasikartojantis akių uždegimas. Akys ašarodavo, buvo labai jautrios, tad turėjau lašinti antibiotikus ir hormoninius vaistus. Tai, žinoma, dar labiau kenkė akims ir trukdė kasdienei veiklai bei vadovavimui maitinimo įstaigai.“
Moters teigimu, informacijos apie regos korekciją lazeriu internete yra daug. Nerimą kėlė komentarai: galbūt tikrai sulaukus 40-ties operacijos nebe tokios efektyvios? Vis dėlto apsilankiusi pas Medicinos diagnostikos ir gydymo centro oftalmologą, mikrochirurgą, medicinos mokslų daktarą Paulių Rudalevičių ir gavusi patikimą informaciją, Daiva pasiryžo nutraukti savo kančias ir ėmė rengtis operacijai.
„Praėjus metams po korekcijos, galiu drąsiai pasakyti, kad iš tiesų nebuvo dėl ko nerimauti. Matau puikiai. Pati operacija tetruko apie 15 minučių. Galiu tik apgailestauti, kad jai nesiryžau anksčiau“, – baigia savo istoriją moteris.
Blogas regėjimas trukdė dirbti
Vilkaviškyje gyvenanti 27-erių Enrika regėjimo sutrikimais skundėsi nuo trylikos metų. Ji nešiojo akinius, nes vystėsi trumparegystė. „Iš tikrųjų iš pradžių akiniai man netrukdė, bet laikui bėgant jie ir po kurio laiko pradėti nešioti lęšiai man pradėjo kelti diskomfortą. Daug laiko praleidžiu gamtoje, dirbu Regioninio parko direkcijoje kraštotvarkininke. Būnant lauke akinius apsninga, aplyja, jie rasoja įėjus į šiltą patalpą“, – pasakoja mergina.
Pirmą kartą apie lazerinę korekciją ji išgirdo per televiziją. „Susidomėjau, tačiau labai rimtai apie tai negalvojau. Po poros metų apsvarsčiau, kad vis dėlto reikėtų atlikti akių korekciją. Tuomet ėmiau ieškoti informacijos internete. Atsiliepimų buvo įvairių, bet ryžausi ir visiškai nebijojau, nes jau buvau nusiteikusi pokyčiams“, – prisimena Enrika.
Tiesa, ji pabrėžia, kad po operacijos juto diskomfortą ir skausmą, tačiau, operavusio gydytojo teigimu, tai normali reakcija. „Nors po operacijos, atliktos ryte, tris valandas jutau skausmą, jau vakare pradėjau matyti geriau, nereikėjo nei akinių, nei lęšių, o šiandien matau idealiai, tad rezultatais esu labai patenkinta“, – sako Enrika.
Pooperacinio laikotarpio baimintis nereikia
Med. dr. P.Rudalevičius, pacientėms atlikęs lazerinę korekciją LASIK metodu, teigia, kad apie šią operaciją sklando daug ir įvairių mitų, tačiau moksliškai nepagrįstais komentarais tikėti neverta. Pirmiausia patariama viską išanalizuoti, atlikti reikiamus tyrimus, ar pacientui galima atlikti regos korekciją.
„Realybė tokia, kad iš dešimties pacientų operuojami tik maždaug septyni. Yra daug svarbių aspektų, kai operacijos atlikti negalima, pavyzdžiui, jei ragena per plona arba nesveika“, – komentuoja daktaras. Tad prieš regos korekciją lazeriu būtina akių gydytojo, atliekančio šias operacijas, konsultacija ir išsamus akių ištyrimas.
Vis dėlto pasiryžus operacijai, labai svarbu nusiteikti ir pooperaciniam laikotarpiui. Daktaras P.Rudalevičius sako, kad operacijos metu skausmo nejaučiama, nes sulašinama vaistų. Kai praeina jų poveikis, suveikia nerviniai impulsai ir gali būti jaučiamas svetimkūnis akyje, tačiau diskomfortas po truputį dingsta.
Pagal statistiką, daliai pacientų pasireiškia nedidelis akies perštėjimas, ašarojimas, paraudimas, matymo ryškumo svyravimas. Tai kartais gali tęstis iki 4–5 dienų po operacijos. Laikiną diskomfortą padeda numalšinti specialūs pooperaciniai akių lašai.
Daktaras pabrėžia, kad skausmas, diskomfortas, kurį jautė Enrika, – individuali organizmo reakcija. Lazerinės korekcijos eiga ir pooperacinis laikotarpis su kiekvienu pacientu aptariami konsultacijos metu. Jei kyla abejonių ar baimė, gydytojas pirmiausia pataria kreiptis į specialistus, kurie atsakys į svarbius klausimus ir atlikę tyrimus įvertins, ar galima planuoti regos korekcijos operaciją.
Sveikos, puikiai matančios akys – didžiulis turtas, juk gyvenimas nenešiojant akinių – daug kokybiškesnis. Tad nesibaiminkime pokyčių, kurie į mūsų gyvenimą atneš dar daugiau spalvų!