Neskubėkite atverti piniginės: tyrimai, už kuriuos mokėti nereikia

Reaguodama į gyventojų paklausimus, Šiaulių teritorinė ligonių kasa pateikia informaciją apie tai, kokie tyrimai sveikatos priežiūros įstaigose atliekami nemokamai, ir kaip elgtis jei už juos prašoma susimokėti.
Kraujo tyrimas
Kraujo tyrimas / Organizatorių nuotr.

Šeimos gydytojo medicinos normoje numatytus tyrimus pacientams privaloma atlikti nemokamai.

Tai: hematologinis kraujo tyrimas, glikemijos kiekis kraujyje, gliukozės toleravimo mėginys, C reaktyvus baltymas ir/arba ENG, šlapimo tyrimas juostele, kalio ir natrio kiekis kraujo serume, kreatininas ir šlapalas (urea), cholesterolio kiekis kraujyje (asmenims nuo 40 metų amžiaus ar esant šeimyninei anamnezei, antsvoriui, sergant kai kuriomis, tarp jų endokrininėmis, ligomis), ALAT, ASAT, ŠF, GGT, bilirubinas, TTH ir FT4, PSA (pacientams po radikalaus priešinės liaukos vėžio gydymo), geležies (Fe) kiekis kraujyje, mikroalbumino kiekis šlapime.

Skatinamosios pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugos – tyrimai, už kuriuos ligonių kasa iš Privalomojo sveikatos draudimo PSDF biudžeto apmoka papildomai, todėl pacientui už juos taip nereikia mokėti.

Organizatorių nuotr./Kraujo tyrimas
Organizatorių nuotr./Kraujo tyrimas

Vienas iš jų – kraujo krešumo sistemos būklės įvertinimas (protrombino laiko (INR) nustatymas) – skiriamas pacientui, gydomam geriamaisiais netiesioginio veikimo antikoaguliantais (Warfarinum, Acenocoumarolum), per kalendorinius metus apmokama iki 12 tyrimų. Dėl šių tyrimų atlikimo dažnumo sprendžia gydantis gydytojas.

Glikozilinto hemoglobino nustatymas – skiriama pacientui, sergančiam cukriniu diabetu. Šis tyrimas ypač svarbus diabeto komplikacijų prevencijai. Padidėjusi rodiklio reikšmė rodo, kad būtina tolesnė diabeto gydymo korekcija. Per metus iš biudžeto lėšų apmokama iki 4 glikozilinto hemoglobino tyrimų vienam pacientui, pakartotinis tyrimas skiriamas ne anksčiau kaip po 3 mėnesių nuo ankstesnio glikozilinto hemoglobino tyrimo.

Nemokamai atliekamas ir nėščiosios šlapimo pasėlio tyrimas besimptomei bakteriurijai nustatyti ir esant reikalui antibiotikogramos atlikimas.

Nėščiosios kraujo grupės pagal ABO antigenus ir rezus Rh (D) priklausomybės faktoriaus nustatymas.

Nėščiosios Rh antikūnų nustatymas netiesioginiu Kumbso metodu, kai moters Rh neigiama, o vyro Rh teigiama kraujo grupė.

Asmenims, kuriems taikomas pakaitinis palaikomasis gydymas metadonu ar buprenorfinu, kraujo tyrimai (RPR testas, TPHA testas, ŽIV serologinis antikūnų testas, anti-HCV testas) taip pat atliekami nemokamai.

Vida Press nuotr./ Tyrimas
Vida Press nuotr./ Tyrimas

Nemokami ir kraujo tyrimai, atliekami prieš planinę operaciją – protrombino laiko (SPA) ir tarptautinio normalizacijos santykio (INR) nustatymas, aktyvinto dalinio tromboplastino laiko (ADTL) nustatymas, kraujo grupės pagal ABO antigenus ir rezus Rh (D) priklausomybės faktoriaus nustatymas.

Tuberkulino mėginio (Mantu mėginio) atlikimas 7 metų vaikams ir rizikos grupių vaikams.

Greitojo A grupės beta hemolizinio streptokoko antigeno nustatymo testo atlikimas 2–7 metų vaikams, susirgusiems viršutinėmis kvėpavimo takų infekcinėmis ligomis.

„Jeigu gydymo įstaigoje prašoma mokėti už tyrimus, neskubėkite to daryti. Klauskite gydytojo, kodėl prašoma mokėti, ar raštu kreipkitės į gydymo įstaigos administraciją. Negavę tenkinančio atsakymo, kreipkitės į ligonių kasos specialistus, kurie padės išsiaiškinti, ar privalote mokėti“, – pabrėžia Šiaulių teritorinės ligonių kasos Kontrolės skyriaus vedėja Dalia Ozolienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai