Su neurologe išsamiai kalbamės apie tai, kas yra afazija, kokie simptomai jai būdingi, kokie tyrimai atliekami ir ar galima šiai ligai užkirsti kelią.
Kas yra afazija ir kaip ji pasireiškia?
„Afazija – tai medicininis terminas, kuris reiškia kalbos sutrikimą. Ji gali ištikti dėl įvairių priežasčių ir įvairiai kliniškai pasireikšti. Afazija gali būti insulto, navikų, encefalitų ir kitų galvos smegenų ligų simptomas ar traumų padarinys. Jeigu kalbėtume apie afaziją kaip apie ligą, turima omenyje neurodegeneracinė liga, kitaip – pirminė progresuojanti afazija, kuri priskiriama frontotemporalinės degeneracijos ligų grupei.
Kalbos sutrikimas ir palaipsnis blogėjimas yra esminis, vyraujantis pirminės progresuojančios afazijos požymis. Tai lėtinė liga, kurios metu vystosi kaktinių ir smilkininių galvos smegenų pusrutulių atrofija, nykimas, ir nėra visai aišku, kas šiuos patologinius procesus nulemia. Kalbos sunkumai atsiranda nepastebimai, progresuoja ir ilgainiui kalba sunyksta bei išryškėja kitų pažinimo funkcijų sutrikimas, demencijos požymiai.
Afazija – tai medicininis terminas, kuris reiškia kalbos sutrikimą.
Pirminė progresuojanti afazija turi savo potipius ir gali būti skirstoma į nesklandžią arba semantinę afazijas. Pirmuoju atveju žmogui sutrinka artikuliacija, gebėjimas ištarti žodžius, o antruoju – pacientas ištarti žodžius gali, tačiau sutrinka suvokimas, sąvokų supratimas, jis negali įvardinti objektų ir pan.“, – aiškina gydytoja neurologė G.Pšemeneckienė.