Nuo birželio gali būti pradėtas taikyti priverstinis gydymas nuo alkoholizmo

Nuo šių metų birželio Lietuvoje gali būti pradėtas taikyti priverstinis gydymas nuo alkoholizmo. Sveikatos apsaugos ministerija jau parengė visus įstatymus ir tikisi, kad Seimas pavasario sesijoje skubos tvarka jiems pritars. Šio įstatymo atsiradimą paskatino tragiški įvykiai Lietuvoje – girto vyro 4 moterų žudynės Kražiuose ir tragedija Kėdainių rajone.
Alkoholis
Alkoholis / „Shuterstock“ nuotr.

Panevėžio rajono Raguvos seniūnas skaičiuoja, kad seniūnijoje atsirastų bent dvi dešimtys žmonių, kuriuos reikėtų gydyti nuo alkoholizmo. Kai kurie iš jų už savivaldybės pinigus buvo net užkoduoti, tačiau tai menkai tepadėjo.

„Manau, kad priverstinis gydymas padės, nes eilė žmonių bijo pareigūno. Čia pagrinde gydymas eis su pareigūno pagalba, ne eilinis socialinis darbuotojas ar seniūnas lieps nuvežti, kaip anksčiau būdavo. Manau, kad iš to skaičiaus, kas turi alkoholizmo problemų, tegul pasitaiso nors 50 procentų. Tai būtų didesnė nauda, nei tai, kad dabar žmogus gautą socialinę pašalpą išleidžia alkoholiui ir nebelieka nieko pragyvenimui“, – sako Panevėžio r. Raguvos seniūnas Juozas Skorulskis.

Sveikatos apsaugos ministrė teigia, kad dar po Kražių tragedijos, kai girtas vyras nužudė keturias moteris, prabilta apie priverstinį gydymą nuo alkoholizmo. Jau parengti įstatymo projektai ir netrukus bus registruoti seime. Alkoholikams būtų taikomas panašus gydymas kaip narkomanams.

„Gydymas turėtų būti taikomas pirmiausia tiems, kurie ne mažiau nei mėnesį nuolat naudoja alkoholį, kurie daro žalą smurtaudami psichiškai ar fiziškai prieš artimuosius ir šeimos narius, jeigu neužtikrina jų saugumo, netgi jų turto saugumo. Buvo kreipiamasi dėl tokių asmenų savanoriško gydymo, tai yra, su jų sutikimu, bet buvo atsisakoma ir žmogus neapsisprendė ir nepriėmė pats sprendimo“, – pasakoja sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė.

Pasak ministrės, priverstinai nuo alkoholizmo būtų gydomos ir besilaukiančios moterys, jei girtavimas grėstų kūdikio gyvybei. Tokia praktika taikoma Švedijoje, Norvegijoje , Lenkijoje.  Vidaus reikalų ministras sako, kad daugiausia abejonių jam kelia tai, kad toks gydymas gali duoti tik trumpalaikę naudą.

„Man tik skepticizmą kelia tai, ar tikrai galim pasiekti rezultatą priverstinai gydant . Ta praktika, kuri seniai buvo, iš nuogirdų galima sakyti, kad tas gydymas duodavo atvirkščius rezultatus. O iš esmės manau, kad toks teisinis reguliavimas, jei žmogus kelia grėsmę, izoliacija yra būtina“, – teigia Vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis.

Sveikatos apsaugos ministrės teigimu,  privalomasis sveikatos draudimo fondas iš dalies galėtų  kompensuoti vaistus. Pinigų priverstiniam gydymui nuo alkoholizmo žadama paimti iš lėšų, skirtų pagalbiniam apvaisinimui, nes šio įstatymo niekaip nepriima seimas, nors pinigai šiemet tam jau skiri.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų