Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Nuo klastingų UV spindulių būtina užtikrinti viso kūno apsaugą

Norint išvengti per anksti susenusios, saulės pakenktos odos ar odos vėžio, reikia vengti ultravioletinių (UV) saulės spindulių bei kruopščiai rinktis apsauginius odos kremus. Tačiau vien tik odos saugoti nepakanka. UV spinduliai ilgainiui gali labai pakenkti ir jūsų akims – pagreitinti akių senėjimą ir sukelti tokias ligas kaip vėžys ar katarakta. Kokį apsaugos priemonių nuo UV spinduliuotės „komplektą“ rekomenduojama įsigyti kiekvienam?
Odą vasaros metus būtina saugoti nuo saulės spindulių
Odą vasaros metus būtina saugoti nuo saulės spindulių / Fotolia nuotr.

Tiesioginiai saulės spinduliai patys intensyviausi ir žalingiausi yra nuo 10 iki 16 val., todėl dienos metu būtina naudoti apsaugos nuo saulės priemonėmis su ne mažesniu kaip 15 SPF.

Jei planuojate lauke praleisti daugiau laiko nei įprastai, turėtumėte naudoti atsparias vandeniui, ne mažiau kaip 30 SPF apsaugos nuo saulės priemones.

Nepamirškite, jog saulės spinduliams ypač jautri yra vaikų ir kūdikių oda. Vyresnius kaip 6 mėn. amžiaus vaikus jau galima saugoti naudojant kosmetines apsaugos nuo saulės priemones.

Tačiau kūdikiai iki 6 mėnesių turi būti apsaugoti vengiant tiesioginių saulės spindulių, nes jų odoje nėra melanino, apsaugančio gilesnius odos sluoksnius.

Kosmetinės apsaugos nuo saulės priemonės kūdikių odai gali būti naudojamos tik kaip kraštutinė priemonė, ir tik pasikonsultavus su gydytoju.

Lengva apranga ir avalynė

Nuo tiesioginių saulės spindulių reikėtų saugoti ne tik labai jautrią veido, kaklo, krūtinės odą, bet ir galvą. Galvos apdangalui patartina naudoti šiaudinę skrybėlę ar gerai orą praleidžiantį audeklą.

Nuo tiesioginių saulės spindulių reikėtų saugoti ne tik labai jautrią veido, kaklo, krūtinės odą, bet ir galvą

Svarbu pasirinkti tinkamus drabužius bei avalynę. Patariama rinktis aprangą iš natūralaus pluošto audinių.

Svarbi ir tinkama spalva – geriausia dėvėti baltos arba šviesių atspalvių drabužius.

Rūbai taip turi būt kuo laisvesni, nesuvaržantys judesių ir neprigludę prie jūsų kūno. Avalynę siūloma avėti lengvą, pagamintą iš natūralaus pluošto, leidžiančią odai kvėpuoti.

Ar visi akiniai nuo saulės apsaugo?

Paprastai, renkantis saulės akinius vienas svarbiausių kriterijų yra estetinis vaizdas, tačiau yra dar keli svarbūs momentai, į kuriuos neatkreipę dėmesio galime likti nepilnai patenkinti įsigytais akiniais.

Įsigijimas saulės akinių yra sveikintinas dalykas, nes tai rodo mūsų susirūpinimą savo akių sveikata, tačiau yra skirtumas, kur juos įsigyti. Rinktis derėtų sertifikuotus, pripažintų gamintojų akinius, parduodamus optikos salonuose.

Rinktis derėtų sertifikuotus, pripažintų gamintojų akinius, parduodamus optikos salonuose

Taip būsite tikri ne tik dėl akinių kokybės, bet ir dėl jų pirminio priderinimo prie jūsų veido bei vėlesnio atstatymo ar remonto.

Nutikus bėdai (akiniams sulūžus) neretai užtenka pakeisti tik lūžusią detalę, dėl ko nereikia pirkti naujų akinių. Turguje ar interneto parduotuvėje perkant saulės akinius visų šių privalumų negausite.

Perkant saulės akinius taip pat svarbu įvertinti, kokiomis sąlygomis bus naudojami akiniai, kadangi jų esti įvairių formų ir konstrukcijų, o filtro intensyvumas skirstomas į 5 kategorijas (0; 1; 2; 3; 4).

Priklausomai nuo numatomos veiklos (darbas lauke, sportas, vairavimas, poilsi ir kt.) ir saulės šviesos intensyvumo optikos darbuotojai jums rekomenduos tinkamiausią akinių variantą.

Shutterstock nuotr./Saulės akiniai
Shutterstock nuotr./Saulės akiniai

Kartu su optikoje pirktais akiniais jūs gaunate ir visą informaciją apie įsigyjamus akinius: filtro kategoriją, UV filtro efektyvumą (UV400 ar pan.), akinių išmatavimus, akinių modelio numerį, pagal kurį vėliau galima užsakyti reikiamas detales ar pakeisti susibraižiusius akinių lęšius.

Pripažinti saulės akinių gamintojai nuolat ieško naujų sprendimų apsauginių akinių savybių tobulinimui. Pažangiausi saulės akinių lęšiai iš vidinės pusės turi neatspindžiąją danga, dėl kurios akis be apsaugos nuo tiesioginių saulės spindulių gauna apsaugą ir nuo atsispindėjusių nuo vidinio paviršiaus spindulių.

Esant su saulės akiniais dėl sumažėjusio šviesos kiekio akies vyzdys yra platesnis negu įprastai, todėl atspindžiai nuo vidinio akinių lęšių paviršių yra ypač žalingi, o jų blokavimas labai svarbus saulės akinių privalumas.

Ar tik saulės akiniai gali apsaugoti mūsų akis?

Nepriekaištingą apsaugą nuo žalingų UV spindulių gali užtikrinti ne tik saulės akiniai. Yra skirtumas, kokius akinius mes dėvime kasdien.

„40% žalingų UV spindulių mūsų akys gauna tada kai mažiausiai to tikimės – t.y. būnant ne saulės atokaitoje, todėl labai svarbios ir skaidrių korekcinių akinių apsauginės savybės“, - pastebi „Fielmann“ optometrijos specialistas Aivaras Daukontas.

Jo teigimu, akinių lęšių gamintojai, reaguodami į mokslinius tyrimus, siūlo įvairius sprendimus, vis labiau ir labiau pagerinančius mūsų akių apsaugą.

Kad lengviau būtų palyginti skirtingų akinių lęšių apsaugines savybes, buvo įvestas ir naujas tarptautinis indeksas E-SPF (Eye-Sun Protection Factor).

40% žalingų UV spindulių mūsų akys gauna tada kai mažiausiai to tikimės – t.y. būnant ne saulės atokaitoje, todėl labai svarbios ir skaidrių korekcinių akinių apsauginės savybės

„Lęšio E-SPF indeksas nusako, kiek kartu geresnę apsaugą nuo UV spindulių užtikrina konkretus akinių lęšis, lyginant su sąlygomis, kai akies nepridengia joks lęšis.

E-SPF indeksas yra nusakomas įvertinus lęšio apsaugą tiek nuo tiesioginių, tiek nuo atsispindėjusių UV spindulių. Skaidrūs lęšiai gali turėti E-SPF indeksus: 5, 10, 25. Spalvoto lęšio E-SPF gali būti iki 50.

Kuo didesnis E-SPF indeksas, tuo geresnė apsauga nuo UV spindulių. Iš šiuo metu optikose siūlomų akinių lęšių būtų galima išskirti lęšius su “Crizal UV” danga, užtikrinančia ne tik nepriekaištingą apsauga nuo tiesioginių UV spindulių, bet ir nuo atsispindėjusių nuo užpakalinio lęšio paviršiaus“, - teigia optometrijos specialistas.

„Essilor Crizal UV“ šiuo metu yra geriausias, apsaugines savybes turintis, skaidrus lęšis, kurio E-SPF indeksas yra 25. Be puikios apsaugos šis lęšis pasižymi ir nepriekaištingomis eksploatacinėmis savybėmis.

Jis maksimaliai skaidrus, o antistatinis dangos sluoksnis neleidžia nusėsti dulkėms. Lęšio paviršius atsparus susibraižymams. „Crizal UV“ galime laikyti geriausiu šiuo metu parduodamu akinių lęšiu.

Parengta kartu su projekto partneriu

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos