Nuo žiedų pirštai tampa juodi, žali arba raudoni? Štai kas gali tai lemti

Ar žinote, kodėl kai kurie žiedai jūsų pirštus nudažo žaliai, juodai arba raudonai? Ar tai reiškia, kad metalas yra pigus ir gali pakenkti jūsų odai? O gal tai ženklas, kad metas pasitikrinti sveikatą?
Žiedai
Žiedai / 123RF.com nuotr.

Odos spalvos pakitimas dėl juvelyrinių dirbinių paprastai nėra pavojingas ar toksiškas, rašo sciencenotes.org.

  • Žalia spalva atsiranda dėl metale esančio vario.
  • Juoda spalva paprastai atsiranda dėl metale esančio sidabro.
  • Raudona spalva rodo sudirginimą, kurį gali sukelti įvairios priežastys. Geriausia to dirbinio nenešioti.
  • Net brangūs papuošalai gali nudažyti odą.

Kodėl žiedai odą nudažo žaliai?

Žalia spalva atsiranda dėl papuošale esančio vario reakcijos su druskomis, rūgštimis ir kitomis cheminėmis medžiagomis. Reakcijos metu susidaro žalia arba mėlynai žalia patina, kurią sudaro vario chloridai, karbonatai, sulfidai ir (arba) sulfatai. Šie junginiai nudažo odą, tačiau jie nėra toksiški ar pavojingi. Spalva išnyksta savaime per kelias dienas po to, kai nustojate nešioti papuošalą.

Kai kuriuos papuošalus sudaro grynas varis, kuris greitai pažaliuoja (nebent metalas buvo padengtas). Tačiau lydinių sudėtyje taip pat yra vario. Pavyzdžiui, sidabre dažnai būna 7,5 proc. vario. Auksiniuose papuošaluose dažnai būna vario. 10K ir 14K geltonojo aukso sudėtyje dažniau yra pakankamai vario, kad pasikeistų odos spalva, palyginti su 18K ar 24K auksu. Kiti lydiniai, galintys nudažyti odą žaliai, yra žalvaris, bronza ir alavas.

Žalią žymą palieka ir nekokybiškas volframo karbidas. To šaltinis yra kobaltas. Daugelis žmonių reaguoja ir į kobaltą, todėl gali atsirasti ir raudona žymė. Volframo karbidas, pagamintas naudojant nikelį, paprastai nedažo.

Kodėl žiedai odą nudažo juodai?

Juoda spalva iš esmės yra sidabro derva, kuri persiduoda ant odos. Dervos susidaro sidabrui reaguojant su vandenilio sulfidu ar sieros dioksidu ore, rūgštimis arba su deguonimi. Daug sidabro turintys metalai yra sidabras ir auksas. Taip pat dažnai sidabru dengiami netaurieji metalai.

Sidabras retai palieka žymių, kai jis nešiojamas visą laiką.

Dažnai juoda žymė atsiranda dėl to, kad ant papuošalo esanti dėmė patenka ant odos. Sidabras retai palieka žymių, kai jis nešiojamas visą laiką. Problemų kyla, kai jį netinkamai laikote ir vėliau nešiojate. Taigi sidabrinius papuošalus laikykite sandariai uždarytus nuo oro ir drėgmės, ypač, jei oras labai užterštas.

Kodėl žiedai odą nudažo raudonai?

Raudona žymė, atsiradusi nešiojant žiedą ar kitą papuošalą, rodo sudirgimą. Gali būti, kad tarp metalo ir odos pateko losjono, kremo nuo saulės ar prakaito arba tiesiogiai į metalą sureagavo alergija ar kontaktinis dermatitas.

Daugiausia problemų sukelia nikelis ir chromas, tačiau kai kurie žmonės reaguoja ir į kitus metalus. Brangieji arba taurieji metalai (pvz., platina, auksas, sidabras) yra mažiau reaktyvūs ir rečiau sukelia paraudimą. Tačiau taurieji metalai paprastai legiruojami su kitais elementais, kad taptų kietesni.

Ką daryti, kad žiedas nenudažytų odos žaliai?

Užkirskite kelią spalvos pasikeitimui padengdami žiedo vidų juvelyrine danga arba skaidriu nagų laku. Laikui bėgant danga nusitrina, todėl ją reikia periodiškai tepti iš naujo. Ji nekenkia metalui ir veikia kaip barjeras tarp odos ir žiedo.

Nusiimkite žiedus prieš maudydamiesi, plaudami indus, plaukiodami ar naudodami losjoną. Nuplaukite papuošalus po sąlyčio su sūriu vandeniu ar kitomis cheminėmis medžiagomis.

Kita galimybė – dėvėti tik tuos papuošalus, kurie nekeičia spalvos. Nerūdijantis plienas, platina ir baltasis auksas yra metalai, kurie palieka mažiausiai žymių. Rodžio ir platinos dangos spalvos nekeičia. Žalvaris, bronza, varis ir sidabras dažnai palieka žymių. Auksas kartais palieka žymių.

Ar tik pigūs žiedai pirštų odą nudažo žaliai?

Nebrangių papuošalų sudėtyje paprastai yra vario ir nikelio, todėl jie gali nudažyti odą. Deja, net ir brangūs papuošalai gali palikti žymių. Įskaitant ir tikro aukso papuošalus. Mažesnė tikimybė, kad baltasis auksas nuspalvins piršto odą, palyginti su geltonuoju, nes jis dažnai padengtas rodžiu. Sidabras odą nudažo juodai arba žaliai, o aukštos klasės dirbiniai dažnai turi platinos arba rodžio dangą.

Ką reiškia, jei auksinis žiedas nudažo pirštą juodai?

Galbūt esate girdėję apie „aukso papuošalų testą“, kuriuo galima nustatyti mažą geležies kiekį arba anemiją. Tai nėra tikslus geležies trūkumo testas. Iš esmės taip yra todėl, kad juodą žymę gali lemti daugybė kitų dalykų.

Nebrangių papuošalų sudėtyje paprastai yra vario ir nikelio, todėl jie gali nudažyti odą.

Geležies trūkumas dažnai sukelia niežulį. Dėl to labiau tikėtinas bet kokių papuošalų dirginimas, kuris dažnai pasireiškia raudona spalva. Raudona gali tapti juoda. Jei dėl sudirginimo pakinta pH arba jei niežulį malšinate losjonu, metalai reaguoja ir formuoja oksidus. Jei metalas yra auksas ir dėl to pirštas tampa juodas, dažniausiai dėl lydinyje esančio sidabro.

Tačiau taip atsitinka dėl įvairių priežasčių, pavyzdžiui, pjaustant svogūnus (juose yra sieros) su žiedu ant piršto, prakaituojant arba plaukiojant baseine. Tikimybė, kad juoda žymė reiškia geležies trūkumą, yra maža. Nes galite sirgti mažakraujyste ir neturėti jokių žymių ant odos, kuriuos būtų lėmę juvelyriniai dirbiniai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis