Tikslus refliukso paplitimas nėra žinomas, tačiau, skirtingais duomenimis, nuo šio sutrikimo pasaulyje kenčia iki 33 proc. gyventojų (priklausomai nuo šalies). Šio sutrikimo paplitimo mastai ypač didėja išsivysčiusiose šalyse. Ne veltui refliuksas vadinamas šiuolaikinės civilizacijos liga, kurią didžiąja dalimi sukelia gyvenimo būdas – nuolatinis stresas, greitas gyvenimo tempas, neteisingi mitybos įpročiai, antsvoris ir su juo susijusios ligos.
Kaip pasireiškia refliuksas
Bene dažniausias ir aiškiausias šio sutrikimo simptomas – stiprus rėmuo, t. y. graužimas ar deginimas už krūtinkaulio, kuris dažniausiai atsiranda po valgio, gali sustiprėti lenkiantis į priekį arba gulint. Taip pat žmogus gali atsirūgti rūgščiu ar karčiu skrandžio turiniu (arba tiesiog oru). Jeigu simptomai kartojasi dažnai, burnoje atsiranda nemalonus kartumo pojūtis, gali sutrikti ir tapti skausmingas rijimas, todėl valgymo procesas netenka malonumo jausmo. Daliai žmonių šiuos simptomus lydi ar pakeičia pykinimas (net iki vėmimo) ir varginantis pilvo pūtimas.
Kadangi rėmuo neretai pasireiškia naktį, sutrikdomas normalus miegas, o tai savo ruožtu kenkia darbingumui. Kartais netgi sakoma, kad refliuksas gali pabloginti žmogaus gyvenimo kokybę labiau nei, pavyzdžiui, arterinė hipertenzija. Tiesa, pastaroji liga gerokai pavojingesnė, nes gali tapti insulto, infarkto ir net mirties priežastimi. Refliuksas paprastai tokių pasekmių nesukelia, tačiau tikrai labai pablogina žmogaus gyvenimo kokybę.
Kita vertus, dėl ilgai negydomo refliukso pažeistoje stemplės gleivinėje nuolat vyksta uždegiminis procesas, kuris galiausiai gali baigtis stemplės vėžiu. Dar viena rimta komplikacija – stemplės susiaurėjimas, dėl kurio tampa sunku nuryti maistą, netgi gerti skysčius. Dėl to organizmas negauna pakankamai reikiamų medžiagų, pavojingai krenta svoris.
Netipiniai refliukso simptomai
Neretai refliuksas slepiasi ir po netikėtais simptomais, kurių labai ilgai nei pats žmogus, nei gydytojai su refliuksu nesusieja.
Vienas iš tokių simptomų – lėtinis kosulys ar netgi į astmą panašūs simptomai. Beje, tai daug dažnesnis refliukso simptomas, nei būtų galima manyti. Kosulys atsiranda dėl to, kad pakilęs skrandžio turinys su įkvėpimu patenka į kvėpavimo takus. Patekęs į bronchus, jis gali sukelti bronchito simptomus ar, dirgindamas tam tikrus nervus, einančius šalia stemplės, brionchiolių spazmus, sutrikdančius įprastą kvėpavimą.
Taigi refliuksas gali pažeisti ne tik stemplės, bet ir gerklų, nosies, ausų gleivinę, balso stygas, bronchus ir plaučius. Dėl to žmogus dažnai serga peršalimo ligomis (laringitais, faringitais, sinusitais, bronchitais), tačiau kvėpavimo takų gydymas tik apmalšina simptomus.
Dar vienas netipinis refliukso simptomas – skausmas krūtinėje, kurį labai lengva supainioti su širdies veiklos sutrikimo simptomu. Natūralu, kad pajutus skausmą krūtinėje pirmiausia kyla mintis apie širdies priepuolį, todėl pirmiausia būtina kreiptis į gydytoją. Atmetus širdies priepuolio diagnozę, verta pagalvoti apie refliuksą.
Ne toks grėsmingai skambantis, bet labai nemalonus galimas netipinis refliukso simptomas – dantų ėduonis. Šis sutrikimas ilgainiui gali smarkiai pažeisti visų dantų emalį.
Kaip galima sau padėti
Pasak vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkės Monikos Žalytės, refliuksą turintis žmogus turi atkreipti dėmesį į savo gyvenimo būdą bei mitybą. Mat ligos paūmėjimą gali sukelti tam tikri maisto produktai, pavyzdžiui, kava, saldumynai, alkoholis, riebus bei aštrus maistas, žalingi įpročiai, pavyzdžiui, rūkymas, persivalgymas, vėlyvas valgymas prieš miegą bei jų pasekmė – antsvoris, taip pat patiriamas stresas.
„Todėl, norint išvengti refliukso, pirmiausia svarbi tinkama ir subalansuota mityba. Taip pat būtina kontroliuoti kūno svorį, valgyti mažesnėmis porcijomis, bet dažniau, vengti alkoholio ir rūkymo, kepto bei riebaus, aštraus maisto, nedėvėti ankštų drabužių, kurie veržtų liemenį, ir pan.“, - vardijo pašnekovė.
Pasak jos, refliuksui gydyti dažniausiai naudojamos kelios vaistų grupės:
- Gleivinę apsaugantys preparatai, kurie jungiasi prie pažeistos gleivinės ir tokiu būdu apsaugo nuo skrandžio rūgšties pažaidos, skatina gleivinės gijimą.
- Antacidiniai vaistai vartojami, kai simptomai nėra dažni ir stiprūs. Taip pat gali būti vartojami kaip papildoma priemonė gydant kitos grupės vaistais nuo refliukso. Jie tieiosg neutralizuoja skrandžio rūgšties veikimą. Į tokių preparatų sudėtį kartu su antacidinėmis medžiagomis gali įeiti pankolių, ramunėlių, imbierų liepų, levandų ekstraktai ir kt.
- Prokinetikai gerina skrandžio motoriką ir apatinio stemplės sfinkterio darbą.
- Protonų siurblio inhibitoriai slopina protonų siurblį. Tokiu būdu slopinamas skrandžio rūgšties išsiskyrimas.
Priklausomai nuo refliukso pasikartojimo dažnio bei trukmės, gali būti skiriamas nereceptinis, greitai ir trumpai veikiantis preparatas arba preparatai, skirti gydymo kursui. Taip pat svarbu atsižvelgti į kitus specifinius ir nespecifinius pacientą kamuojančius simptomus ir jų trukmę. Neretai žmonės kreipiasi į vaistinę suvalgę produktų, kurie išprovokavo rėmens graužimą, net jeigu jie neturi refliukso diagnozės Tokiu atveju, jei simptomai nėra dažni, vaistininkas pasiūlo greitai veikiančių ir nereceptinių preparatų.
Tinka visiems refliukso atvejams
Vienas iš tokių nereceptinių preparatų – „Ranigast S-O-S“. Ši medicinos priemonė dėl skirtingų skrandžio aplinkoje sinergiškai veikiančių medžiagų derinio yra veiksminga nepriklausomai nuo priežasties, dėl kurios kilo problema. Preparatas leidžia kontroliuoti padidėjusį skrandžio rūgštingumą, išvengti deginimo pojūčio, skrandžio skausmo, sunkumo jausmo, o taip pat padeda išvengti naujų refliukso epizodų. Jis yra veiksminga priemonė, ne tik pasireiškus refliukso simptomams, bet taip pat gali būti vartojamas kaip pagalbinė priemonė gastritu sergantiems pacientams.
Sudėtyje esantis hidrokarbonato ir karbonato derinys neutralizuoja rūgštinę skrandžio terpę ir taip sumažina nemalonius refliukso simptomus – rėmenį ir skrandžio skausmą. Kita sudedamoji dalis – alginatai, tam tikrų rūšių dumblių išskirti polisacharidai, – ypatingi tuo, kad, patekę į rūgštinę skrandžio aplinką, jie išbrinksta ir sudaro klampų barjerą, kuris neleidžia rūgščiam skrandžio turiniui grįžti į stemplę ir taip apsaugo stemplės ir skrandžio gleivinę nuo neigiamo skrandžio rūgšties poveikio. Preparatas veikia akimirksniu – vos tik sučiulpiama ar išgeriama tabletė, o poveikis išlieka ilgai. Jis taip pat tinka vartoti prieš miegą, kad išvengtume nakties rėmens epizodų.
„Ranigast S-O-S“ tinka tiek suaugusiems, tiek vaikams nuo 6 metų amžiaus. Pasitarus su gydytoju, priemonę galima vartoti nėštumo ar žindymo laikotarpiu.