Slogos priežasčių rasti galima daug – pradedant įvairiomis alergijomis ir baigiant problemomis dėl nosies pertvaros. Bėgti nosis gali net ir dėl streso ar nėštumo. Neretai ši būklė gali signalizuoti ir rimtus sveikatos sutrikimus, ypač jei neseniai patyrėte smegenų traumą ar susižeidėte galvą.
Taigi, kaip sužinoti, kodėl nuolat sloguojate, ir kaip šio bjauraus dalyko atsikratyti, patariama health.howstuffworks.com svetainėje.
Nosyje įsikūrė „neatpažintas objektas“
Ši problema dažniausiai nutinka vaikams nuo 1-erių iki 8-erių metų. Mažyliai juk mėgsta išbandyti, ar koks smulkus daiktas tilps į jų mažą nosytę. Laimė, įsitikinti, kad vaikas įsikišo kažką į nosį, gan paprasta – arba jis pats tai pasakys (žinoma, jeigu jau moka kalbėti), arba pastebėsite, kad iš vienos jo nosies šnervės sklinda blogas kvapas.
Jeigu įtariate, kad vaikas įsikišo ką nors į nosį, liepkite jam pabandyti viską išpūsti, jeigu neišeina, tuomet važiuokite pas gydytoją, tik jokiu būdu nebandykite patys šio dalyko ištraukti – taip pridarysite daugiau žalos nei naudos.
Aplinkos dirgikliai
Kai kurių žmonių nosis itin jautri įvairiems aplinkos dirgikliams, tarkime, oro užterštumui, dulkėms, tabako dūmams, netgi kvepalams ar įvairiems chemikalams. Deja, tačiau šių veiksnių ne visuomet išvengsite, ypač jei gyvenate užterštame mieste arba bendraujate su rūkančiais žmonėmis. Jeigu norite bent kiek palengvinti savo būklę, naudokite fiziologinio tirpalo purškiklį arba namuose passitatykite oro drėkintuvą, taip pat nepamirškite gerti kuo daugiau vandens.
Rinitas
Kai kuriuos žmones bėganti nosis kamuoja nuolat, tai reiškia, kad jiems gali būti vadinamasis rinitas – nosies gleivinės uždegimas. Jo simptomai labai primena šienligę (kamuoja čiaudulys, kartais visiškai užsikiša nosis), tačiau žmogus gali būti niekam nealergiškas.
Ekspertų teigimu, rinitu susirgti gali tiek vaikai, tiek ir suaugusieji, tačiau dažniausiai jis griebia 20-ies ir daugiau metų sulaukusius žmones. Sergant šia liga, vienintelis būdas sau padėti – stebėti save ir vengti veiksnių, kurie pablogintų jūsų būklę, pavyzdžiui, tam tikrų kvapų, vaistų ar netgi maisto produktų.
Vėsus oras
Kieno nosis nebėga, kai lauke šaltas oras? Ši įprasta būklė pasireiškia tuomet, kai šaltas ir sausas oras pradeda erzinti jūsų nosies gleivinę.
Tymai ir raudoniukė
Šios virusinės infekcijos dažniausiai paplitusios tarp mažamečių vaikų. Tymai yra ūmi, itin užkrečiama virusinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu ir pasireiškianti karščiavimu, bėrimu ir kvėpavimo takų bei akių junginės uždegimu.
Raudonukė – tai virusinė liga, kurios požymiai yra trumpalaikis karščiavimas, padidėję pakaušio, užausiniai, kaklo limfmazgiai, odos bėrimas. Dažniausiai tėvai kelią šioms ligoms užkerta iš anksto paskiepydami savo vaikus, o jei to nepadaro, tuomet tenka tiesiog laukti, kol liga praeis ir stengtis kiek įmanoma sumažinti jos simptomus.
Gripas ir peršalimas
Daugelis žmonių į gripą žvelgia pro pirštus, tačiau kartais jis gali tapti gan rimta liga, ypač jauniems ar silpną imuninę sistemą turintiems žmonėms. Bėganti nosis čia gali būti menka problema, tačiau tai pirmasis organizmo signalas, kad jus užklupo gripas. Ši liga puola jūsų kvėpavimo sistemą – nosį, gerklę ir plaučius, dažnai visi gripo simptomai pasireiškia gan greitai. Visų pirma pradeda bėgti nosis, skaudėti gerklę, ima kamuoti galvos skausmai, pakyla temperatūra, daugelis žmonių jaučia ir bendrą silpnumą. Paprastas peršalimas yra kiek lengvesnis, tačiau taip pat nemalonus veiksnys. Šių ligų išvengsite, jei laikysitės atokiau nuo sergančių žmonių ir kuo dažniau plausitės rankas, kad apsisaugotumėte nuo bakterijų.
Sinusitas
Sinusitas nuo paprastos slogos skiriasi skausmais ar spaudimu veido srityje – apie akis ar ties skruostikauliais. Dažnai nosis visiškai užsikemša, paveikiami sergančiųjų skonio ar kvapo receptoriai. Manoma, kad pagrindinė sinusito priežastis yra imuniteto susilpnėjimas. Lėtinis sinusitas gali būti infekcinės ar alerginės kilmės, tačiau ši liga gali atsirasti ne tik kaip slogos komplikacija, bet ir dėl kokios nors danties patologijos (danties šaknies pūlinio). Gydyti sinusitą nėra lengva, nuo jo padėti gali nebent antibiotikai, tad vizito pas gydytoją vengti tikrai nereikėtų.
Alergija gyvūnams
Jeigu jūs esate alergiški tam tikram gyvūnui, tarkime, tik katėms arba tik šunims, alergija kyla ne dėl jų kailio. Šiuo atveju jūsų organizmas veikiau reaguoja į mikroskopines jų odos dalelytes arba seiles. Jeigu namuose laikote augintinį, šių dalelyčių bus apstu visur, ypač kilimuose ar baldų apmušaluose.
Tipiškos reakcijos į gyvūnų sukeltą alergiją yra bėganti nosis, čiaudulys, ašarojimas, bėrimas ar kosulys. Jei vis dėlto manote, kad esate alergiški gyvūnams, visų pirma išsiaiškinkite, kokia alergijos rūšis jus kamuoja. Alergijos simptomus padės sumažinti ir peržvelgtas namų interjeras – pasistenkite vengti kilimų ar kiliminių dangų, verčiau įsirenkite medines grindis.
Šienligė
Šienligė – žiedadulkių sukelta alerginė liga, kuri atsiranda dėl padidėjusios organizmo reakcijos į augalų žiedadulkes. Dažniausiai ji kamuoja nuo pavasario iki rudens, kuomet įvairūs augalai į orą skleidžia daugiausia žiedadulkių. Šienligės simptomai yra labai panašūs, kaip ir alergijos gyvūnams, juos apmalšinti gali įvairūs vaistai nuo alergijų.