Obuolių dieta ir liaudies medicinos receptai

Nuo seno laikoma, kad sultingieji obuoliai ne tik suteikia jėgų, bet ir pailgina jaunystę. Ko turi šie rudens vaisiai?
Obuoliai
Obuoliai / „Fotolia“ nuotr.

Obuoliuose gausu naudingų medžiagų: vitaminų (C, E, B1, B2), fruktozės, pektinų, geležies, kalcio, magnio, mikroelementų (vario, kalio, jodo, silicio, cinko, natrio, kobalto ir kt.). Taigi juos išties naudinga valgyti. Tačiau ar žinojote, kad obuoliai padeda išgyti nuo įvairių ligų?

Liaudies medicinos receptai

Nuo kolito. Sergant ūmiu arba lėtiniu kolitu kai kurie medikai siūlo išbandyti kelių dienų obuolių dietą. Kasdien reikėtų suvalgyti apie 2 kg tarkuotų obuolių.

Nuo avitaminozės. Kasdien rekomenduojama suvalgyti po kelis obuolius. C vitamino daugiausia yra antaniniuose ir alyviniuose obuoliuose. Ilgai laikant žalius obuolius šio vitamino kiekis mažėja, todėl naudinga valgyti ir konservuotus obuolius, gerti šių vaisių sulčių.

Kad organizmui būtų lengviau pasisavinti vitaminą E, rekomenduojama gerti ir obuolių kompoto. Daug vitamino C yra laukinių obuolių lapuose: viena dalis lapų užpilama 4 dalimis vandens ir po keliolikos minučių perkošiama. Skystį gerti po du valgomuosius šaukštus kelis kartus per dieną.

Nuo virškinimo sutrikimų. Kai nesituštinama apie dvi paras, reikia valgyti šviežių obuolių, jų tyrės, gerti kompoto. Gerai vidurius laisvina kepti obuoliai. Rytą ir vakare rekomenduojama suvalgyti bent porą keptų obuolių. Kaip laisvinamieji vaistai veikia piene virti obuoliai. 2 supjaustytus obuolius reikia užpilti stikline pieno ir ½ stiklinės vandens, 5 minutes pavirinti ir valgyti.

Sergant lėtiniu gastritu. Sumažėjus skrandžio sekreto rūgštingumui rytais, valandą prieš valgį, rekomenduojama suvalgyti po 2 nuluptus ir sutarkuotus obuolius.

Viduriuojant. Užklupus šiam negalavimui reikėtų valgyti šviežiai sutarkuotą obuolį.

Sergant podagra ir šlapimtakių akmenlige. Obuoliuose esančios kalio druskos ir taninas stabdo organizmo rūgštėjimą, todėl sergant šiomis ligomis labai naudinga gerti obuolių nuovirą. Juo gydytis reikėtų kelis mėnesius.

Nuo peršalimo. Kosint ir peršalus rekomenduojama gerti obuolių nuovirą, nes jis lengvina kosulį, mažina užkimimą.

Obuolių dieta

Šių vaisių dietos, kaip bet kokios kitos monodietos, geriausia laikytis kartą per savaitę – iškrovos dieną. Optimalus variantas 1–2 kartai per mėnesį. Ji padeda atsikratyti nepageidaujamų kilogramų, o kai kuriais atvejais ir pagerinti medžiagų apykaitą. Kaip tai daryti? Yra keli variantai. Išsirinkite sau tinkamiausią:

  • Visą dieną valgykite tik obuolius. Neribokite jų kiekio. Valgykite tiek, kiek norisi. Nepamirškite gerti pakankamai skysčių: vandens, nesaldintos žaliosios ar vaistinių žolių arbatos.
  • Griežtesnis šios dietos variantas – per dieną suvalgyti 1,5 kg obuolių ir nieko negerti. Turėtų pakakti to skysčių kiekio, kurį gausite iš obuolių.
  • Lengviau iškrovos dieną bus iškęsti, jei dar gersite ir kefyro. Skaičiuokite taip: vienam obuoliui – pusė stiklinės kefyro.
  • Bet kuri monodieta nėra visavertė dėl medžiagų trūkumo, todėl jos nereikėtų laikytis daugiau nei vieną dieną.

Plačiau apie tai, kuo naudingi obuoliai, skaitykite 42-ajame savaitraščio „Ji“ numeryje!

Redakcijos archyvo nuotr./Žurnalo „Ji“ viršelis (Nr. 42)
Redakcijos archyvo nuotr./Žurnalo „Ji“ viršelis (Nr. 42)

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų