Odą reikia gydyti vos pasirodžius simptomams
„Yra geras posakis – „Sveika oda, jeigu apie ją negalvoji“ – tai reiškia, kad nejauti jokių simptomų. Retas, kuris prisimena savo odą. Apie ją galvojame paauglystėje, užpuolus pirmiesiems spuogams, o tada jau tik vėliau – atsiradus raukšlelėms. Tačiau jeigu nieko nejauti – apie odą mažiausiai galvoji – na, gal tik moterys kreipia daugiau dėmesio ir labiau ją prižiūri“, – atskleidžia specialistė.
Vis tik, atskirti, kad prasidėjo kažkokios odos problemos, ganėtinai paprasta. Tai gali išduoti atsiradę simptomai – niežėjimas, perštėjimas, tempimas, paraudimas ar kiti. Gydytojos dermatovenerologė teigimu, šie požymiai identifikuoja prasidėjusį odos uždegimą.
Šiandien įtakos gali turėti perteklinis rankų plovimas, dezinfekcinio skysčio naudojimas – jis labai sausina plaštakų odą.
„Jeigu pastebėjote, kad kažkurioje zonoje atsiranda minėti simptomai, atkreipkite dėmesį – tai gali būti, pavyzdžiui, netinkamos odos priežiūros rezultatas. Galbūt naudojate netinkamus prausiklius ar muilą? Šiandien įtakos gali turėti perteklinis rankų plovimas, dezinfekcinio skysčio naudojimas – jis labai sausina plaštakų odą. O odos išsausėjimas gali virsti uždegimu. Tad, jei keičiasi odos spalva, pojūčiai, atsiranda sausumas, niežėjimas, tinimas, perštėjimas, paraudimas, atsiranda pūslės, pūlinukai, bėrimai – laikas susimąstyti. Jeigu visa tai plinta, nepavyksta susitvarkyti su namie turimomis priemonėmis, tarkime, drėkinamaisiais kremais, turite kreiptis į gydytoją“, – perspėja prof. dr. Matilda Bylaitė-Bučinskienė.
Drėkinti odą reikia visiems
Gydytoja dermatovenerologė primena, kad oda yra ir mūsų savijautos, būklės atspindys – kaip mes jaučiamės, ar kažkuo sergame, ar turime alergijų, kaip mūsų organizmas reaguoja į tam tikrus maisto produktus. Pasak jos, šie faktoriai taip pat daro didelę įtaką tam, kaip mes atrodome.
Oda yra ir mūsų savijautos, būklės atspindys – kaip mes jaučiamės, ar kažkuo sergame.
„Karantino laikotarpiu žmonės daug laiko praleidžia patalpose – dabar jau net nebe biuruose, o namuose. Tad, turime ne tik režimo, bet ir mitybos pažeidimų, daug su karantinu susijusio streso. Tai taip pat atsiliepia odos sveikatai – gali atsirasti nauji bėrimai, atsinaujinti ar paūmėti senos odos problemos“, – atskleidžia pašnekovė.
Jos teigimu, odai skirtingai veikia ir oro sąlygos, sezonas. Todėl ir pačia oda rūpintis reikėtų skirtingai.
„Šiandien retas, kuris turi visiškai sveiką odą. Ypač tam tikrų sezonų metu. Žiemos metu oda labiausiai kenčia nuo šalčio, vėjo – ji labiau sausėja, ypač jei žmogus turi dermatitą, egzemą, žvynelinę – šios ligos linkusios paūmėti. Rudens–žiemos metu įjungiamas šildymas, patalpose yra mažai drėgmės, o lauke – priešingai – siaučia vėjas, lietus, sniegas. Tad, oda yra nugairinama, paveikiama, nužvarbsta, parausta, darosi jautresnė ir sausesnė, gali trūkinėti. Tai ypač aktualu žmonėms, kurių oda yra sausa, – ją šaltuoju metų sezonu tiesiog privaloma drėkinti. Ir ne tik veido, bet ir rankų, kojų odą“, – primena specialistė.
Kita vertus, jeigu turite riebesnę odą, su problemomis gali tekti susidurti šiltuoju metų sezonu – galimi aknės, rožinės paūmėjimai.
„Jei oda mišri, riebi, spuogai kyla iš giliai, reikia prisiminti, kad paviršinis sluoksnis labai sausėja nuo prausiklių, naudojamų vaistinių priemonių. Todėl šiandien beveik visiems žmonėms papildomai reikia tepti drėkinančius kremus. Be to, vasarą yra didelė rizika nudegti odą – saugaus deginimosi nėra. Vitamino D reikia, tačiau reikia apsaugoti odą įvairiomis priemonėmis, kad kenksmingi saulės spinduliai jai nepakenktų ir ateityje išvengtume ne tik spartesnio odos sėnėjimo, bet ir odos vėžio bei melanomos“, – į žalingą deginimosi poveikį dėmesį atkreipia prof. dr. Matilda Bylaitė-Bučinskienė.
Priemonės kasmet tikrinamos specialistų
Pašnekovės teigimu, šiandien vaistinių lentynose gausu aukštos kokybės priemonių, patikrintų alergologų ir kosmetologų – kasmet jos yra peržiūrimos, iš kremų išimamos kenksmingos, alergizuojančios medžiagos.
„Šiandien kiekvienas gali rasti tai, kas tinka jam – jeigu žmogus yra alergiškas, pilna bekvapių, nedirginančių priemonių. Sausai odai sukurta daug losjonų, putų, kremų, sviestų, aliejų. Atskirai siūlomos priemonės vaikams, vyrams, moterims. Labai svarbu atkreipti dėmesį į tepimo faktūras – vieni labiau mėgsta pienelius, kiti – tik kremus, kiti dievina tepti sviestus, aliejus. Kaip specialistė pastebiu, kad vyrai, vaikai labiau mėgsta putas, losjonus, kartais toleruoja kremus. Tuo tarpu, moterys, jeigu pasigilina, kombinuoja priemones – pasitepa losjonu ar kremu, o ant viršaus tepa sviestą ar aliejų. Vis dėlto, noriu pažymėti, kad prieš tepant aliejų odą būtina sudrėkinti, kad drėgmė odoje būtų užrakinta“, – sako ji.
Vienas tokių prekės ženklų, siūlančių savo produktą įvairiomis formomis – putų, kremų, losjonų, aliejų – „Rilastil“. Gamintojai orientuojasi į sausos odos problemas, ypač į egzemą, atopinį dermatitą, žvynelinę ir užtikrina ilgalaikį odos drėkinimą. Prekės ženklas didelį dėmesį skiria odos elastingumui – faktoriui, atsakingam ne tik už odos sveikatą, bet ir jaunystę.
Keramidai yra viena pagrindinių sąlygų, norint išsaugoti sveiką odą ir neleisti per anksti atsirasti senėjimo požymiais.
Neseniai gamintojai pristatę ir naująją liniją „Xerolact Atopic“, skirtą drėkinti itin sausą, jautrią, lengvai sudirginamą odą. Ji prisotinta omega 6, 7, 9 rūgštimis, atsakingomis už keramidų sintezę. Keramidai yra viena pagrindinių sąlygų, norint išsaugoti sveiką odą ir neleisti per anksti atsirasti senėjimo požymiais. Jei odoje stinga keramidų, ji gali neįsisavinti kitų kosmetinių priemonių. Šios linijos produkcijos sudėtyje gausu aliejų ir taukmedžio sviesto – ingredientų, kurie giliai maitina bei drėkina odą. Tuo tarpu, produktuose esanti omega 3 ramina odą ir stabdo nemalonų niežulį.
Gamybos procese laikomasi aukščiausių kokybės standartų.