Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Organų donorystei pritarę mirusiojo artimieji padovanojo viltį 5 ligoniams

Organų donorystė – labai jautri sritis, kuri apjungia netektį ir viltį. Reanimacijoje dirbantys gydytojai kovoja dėl kiekvieno paciento gyvybės, tačiau kartais, nepaisant didelių jų pastangų, to padaryti nepavyksta. Tuomet galimybė išgelbėti kito žmogaus gyvybę atitenka mirusiojo artimiesiems – jiems pritarus organų donorystei, sunkūs ligoniai sulaukia vilties pasveikti.
Operacija
Operacija / 123RF.com nuotr.

Nacionalinis transplantacijos biuras (NTB) prie Sveikatos apsaugos ministerijos pranešime spaudai informuoja, kad praėjusią savaitę Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje buvo užregistruotas potencialus organų donoras.

Šio žmogaus artimieji nusprendė priimti kilnų sprendimą ir organų donorystei ištarė „Taip“.

123RF.com nuotr./Inkstų transplantacija
123RF.com nuotr./Inkstų transplantacija

Atlikus visus reikalingus tyrimus, medikai nustatė, kad organų transplantacijai yra tinkami donoro inkstai, ragenos ir kepenys. Inkstų bei kepenų transplantacijos atliktos Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose, o ragenos saugomos Audinių banke.

Šis Donoras iš viso padės 5 žmonėms grįžti į pilnavertį gyvenimą be nemalonių gydymo procedūrų, baimės planuoti ateitį.

Transplantacijų laukia daugybė žmonių

Organai gali susirgti ir nusilpti dėl įvairių ligų sukeliamų komplikacijų, traumų, apsinuodijimų ar avarijų. Nuo to nė vienas nėra apsaugotas – nei suaugusieji, nei vaikai. Tuomet tik nuo gerų žmonių valios priklauso, kada sunkiai susirgę vėl galės mėgautis visais gyvenimo teikiamais džiaugsmais.

Šiuo metu Lietuvoje veikia informuoto sutikimo donorystės modelis, kai žmonės, norintys po mirties paaukoti savo organus sergantiems žmonėms, turi užpildyti prašymą ir įsigyti Donoro kortelę. Tačiau po potencialaus donoro mirties vis tiek prašoma artimųjų sutikimo dovanoti mirusiojo organus. Tokio tipo organų donorystės modelis yra taikomas dar 7-iose Europos valstybėse.

Didžiojoje dalyje Europos valstybių taikomas numanomo sutikimo organų donorystės modelis. Tokio modelio atveju, žmogus laikomas pritariančiu organų donorystei, jeigu nėra raštu pareiškęs atsisakymo. Bet kokiu atveju, galutinį sprendimą dėl organų donorystės priima mirusiojo artimieji.

Dažniausiai artimieji nežino, kokia buvo velionio valia organų donorystės klausimu, o tai apsunkina jų apsisprendimą. Numanomo sutikimo organų donorystės modelis artimiesiems leistų lengviau priimti šį sprendimą, nes būtų laikoma, kad velionis, jeigu nebuvo raštu pareiškęs nepritarimo, pritarė organų donorystės idėjai.

Šiuo metu Lietuvoje transplantacijos laukia 325 žmonės: 77 laukia inksto, 1 – kasos-inksto komplekso, 38 – širdies, 9 – plaučių, 4 – širdies-plaučių komplekso, 51 – kepenų, 145 – ragenų transplantacijos. Iš jų – 4 vaikai. Šių žmonių sveikata priklauso tik nuo kitų žmonių gerumo ir pasiryžimo padovanoti savo organus po mirties.

Kviečiame išreikšti pritarimą organų donorystei – tai padaryti galite užpildę prašymą internetu ntb.lt svetainėje arba bet kurioje „Camelia“, „Eurovaistinės“ ar „Gintarinės vaistinės“ vaistinėje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais