„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Organų donorystei pritariama labiausiai Lietuvos istorijoje

Per tris šių metų mėnesius su mirusių žmonių artimaisiais apie organų donorystę buvo kalbėta 23 kartus. Tik trijų mirusiųjų artimieji nepritarė donorystei: artimųjų prieštaravimas sudaro 10,7 procento.Kaip informuoja Nacionalinis transplantacijos biuras prie SAM, šis rodiklis yra geriausias per visą donorystės istoriją Lietuvoje.
Kepenų transplantacijos operacija
Transplantacijos operacija / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Pernai iš 33 pokalbių atsisakiusiųjų buvo 8 (24 proc.). Toks rodiklis (artimųjų atsisakymas donorystei) yra naudojamas ir kitose Europos Sąjungos šalyse, palyginimui – kitų šalių 2014 metų statistika:

  • Kroatija: iš 190 pokalbių – 39 atsisakymai (20,5 proc.)
  • Latvija: iš 24 pokalbių – 7 atsisakymai (29 proc.)
  • Ispanija: iš 2049 pokalbių – 367 atsisakymai (17,9 proc.)

Kodėl visuomenės nuomonė tokia svarbi?

Artimųjų pritarimas donorystei ypatingai svarbus, nes dirbtinių organų nėra, donorinius organus dovanoja visuomenė. Transplantacija – vienintelė medicinos sritis, kurios vystymuisi didžiausios įtakos turi visuomenė.

Dėl organų donorystės žmogus gali apsispręsti pats, t.y. gyvas būdamas pasirašyti sutikimą donoro kortelei gauti. Jei tokios kortelės žmogus nėra pasirašęs, po smegenų mirties dėl organų donorystės kalbama su mirusiojo artimaisiais – nuo jų sprendimo ir priklauso, ar organai bus atiduoti transplantacijai.

Pokalbiai – labai sudėtingi

Donorystės ir transplantacijos procesas prasideda reanimacijos skyriuje, nes būtent čia yra konstatuojama smegenų mirtis. Su artimaisiais dėl donorystės kalbasi gydytojai reanimatologai.

Nuo gydytojų reanimatologų pokalbio su artimaisiais, nuo jam pasirinkto laiko, nuo parinktų žodžių, nuo artimųjų nusiteikimo priklauso, ar organai bus paaukoti transplantacijai.

„Tokie pokalbiai gydytojui yra psichologiškai labai sunkūs, nes kalbėti su netektį išgyvenančiu žmogumi yra sudėtinga, tai paaiškinama ir moksliškai – žmogus išgyvena gedėjimo stadijas.

Pirmoji – šokas, kai realybė atrodo netikra. Antroji – mirties fakto neigimas, netikėjimas, kad taip įvyko. Trečioji – pyktis, nepasitenkinimo jausmas. Ketvirtoji stadija – derybos, mintys, kaip paveikti realybę. Penktoji gedėjimo stadija – liūdesys, praradimo įsisąmoninimas. Šeštoji stadija – susitaikymas su įvykiu“, – raš

Nuo gydytojų reanimatologų pokalbio su artimaisiais, nuo jam pasirinkto laiko, nuo parinktų žodžių, nuo artimųjų nusiteikimo priklauso, ar organai bus paaukoti transplantacijai. Šie gydytojai žino tokių pokalbių niuansus, moka jautriai ir kantriai paaiškinti visus su donoryste susijusius dalykus. Todėl šiemet artimųjų sutikimas donorystei yra didelis, tą įrodo jau atliktos 52 organų transplantacijos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų