Skambino į visas Vilniaus poliklinikas
„Turiu septynių savaičių kūdikį. Pagal visas rekomenduojamas procedūras kūdikis iki trijų mėnesių amžiaus turėtų būti apžiūrėtas ortopedo. Šeimos gydytojas išrašė siuntimą ir rekomendavo užsiregistruoti bet kurioje Vilniaus poliklinikoje pas bet kurį ortopedą.
Gavusi siuntimą iškart tai padariau – apskambinau Vilniaus poliklinikas. Paaiškėjo, kad nei vienoje mano apskambintoje poliklinikoje (kreipiausi tikrai į jas visas) nėra nė vieno „talono“ artimiausius 2,5 mėnesio.
Daugumoje poliklinikų neregistruoja daugiau nei 2 mėnesiams, o „atsistoti“ į eilę taip pat nėra jokios galimybės. Poliklinikose darbuotojai rekomenduoja skambinti kasdien ir teirautis, gal atsirado laisva vieta.
Akivaizdu, kad kol vaikui sukaks 3 mėnesiai, apžiūros atlikti nepavyks. Atrodo, kas čia tokio – juk tai nėra skubi pagalba, tačiau pradėjus gilintis toliau pradėjo aiškėti nemalonūs dalykai“, – tikino moteris.
Privačioje klinikoje priimtų nors rytoj
Jai susidarė įspūdis, kad ilgi laukimo terminai susidarė ne dėl to, kad Lietuvoje gimė daugiau kūdikių (esą būtų smagu, jei taip būtų), o dėl to, kad beveik visi ortopedai viešose poliklinikose dirba po 1–2 dienas per savaitę.
Be to, tos pačios gydytojų pavardės figūruoja daugumoje privačių klinikų, kur „mokamai“ vaiką apžiūrėtų nors ir rytoj. Visų trečia, Kaune tokios apgailėtinos situacijos nėra – pasirodo ten ortopedai mielai priimtų nors ir šią ar kitą savaitę.
„Taigi kyla klausimas – ar situacija Vilniuje nėra dirbtinai propaguojanti privačias klinikas? Suprantu, kad atlyginimai gydytojų nėra dideli, ir jie turi „prisidurti“ iš kažkur kitur, bet už ką aš ir mano vyras mokam tokius mokesčius?
Sprendimas šioje situacijoje labai nemalonus – esu priversta vėl kreiptis į privačias klinikas (ką dariau ir besilaukdama kūdikio) ir mokėti labai didelius įkainius arba važiuoti į kitą miestą. Man atrodo, kad situacija nenormali ir taip neturėtų būti. O būsimoms mamytėms rekomenduoju užsiregistruoti pas šios srities specialistą dar iki gimdymo“, – piktinosi kūdikio mama.
Sunku pakliūti ne tik pas ortopedą
Patikrinus keleto didžiųjų Vilniaus poliklinikų vaikų traumatologų ortopedų darbo grafikus visgi matyti, kad dauguma jų dirba visą jiems priklausančią darbo dieną ir visas dienas per savaitę, tačiau gydytojų iš tiesų nėra daug, tad pakliūti pas juos akivaizdžiai sudėtinga.
Tiesa, Vilniaus Centro poliklinikos administracija teigė, kad jų įstaigoje gydytojas ortopedas–traumatologas dirba kiekvieną darbo dieną. Skubi būtinoji pagalba vaikams yra suteikiama tą pačią dieną, planinės konsultacijos vidutiniškai reikia laukti apie tris savaites, tuo tarpu Valstybinės ligonių kasos (VLK) duomenimis, daugiau nei mėnesį.
Beje, ilgos laukimo eilės – ir pas kitų sričių specialistus. Panašiai kaip ortopedo, pacientams tenka laukti neurologo, kardiologo, pulmonologo, gastroenterologo, oftalmologo, ortodonto, endokrinologo ir kitų specialistų konsultacijų.
Paskutiniais VLK duomenimis, didžiausios eilės – gydytojo genetiko, hematologo konsultacijoms, kai kuriose įstaigose – planinėms operacijoms. Dažniausiai nurodomos susidariusių ilgų eilių priežastys – didelis pacientų srautas ir procedūrų poreikis.
Šeimos gydytojas turi nurodyti bent tris įstaigas
Pasak Valstybinės ligonių kasos Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus patarėjos Vaidos Momkuvienės, neretai gyventojai, gavę šeimos gydytojo siuntimą, skundžiasi ilgomis laukimo eilėmis pas gydytoją specialistą, todėl visiems pravartu žinoti keletą dalykų, padėsiančių neužstrigti eilėse ilgam laikui.
Pirmiausia, privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) apsidraudęs pacientas, turintis siuntimą, gali pasirinkti gydytoją specialistą bet kurioje sveikatos priežiūros įstaigoje, turinčioje sutartį su jo gyvenamosios vietos teritorine ligonių kasa (TLK) dėl reikalingų paslaugų teikimo.
Siunčiantis gydytojas turi suteikti informaciją pacientui, kur tokios paslaugos teikiamos (turi nurodyti bent tris įstaigas). O pacientas gali pats pasirinkti gydymo įstaigą, kurioje yra mažiausia eilė paskirtoms sveikatos priežiūros paslaugoms gauti.
Nemokamas paslaugas gali teikti ir privačios klinikos
„Iš klausiančiosios laiško matome, kad dėl vizito pas vaikų ortopedą ji kreipėsi tik į Vilniaus poliklinikas, tuo tarpu vaikų ortopedo traumatologo paslaugos Vilniuje yra teikiamos ne tik didžiosiose poliklinikose, bet ir kitose gydymo įstaigose.
Norėtume atkreipti dėmesį, kad jei pacientas yra apsidraudęs PSD, o įstaiga – taip pat ir privati – turi sutartį su teritorine ligonių kasa reikiamoms sveikatos priežiūros paslaugoms apmokėti, pacientas jas gauna nemokamai.
Šiuo konkrečiu atveju, visų Vilniaus gydymo įstaigų ir visų jose dirbančių gydytojų specialistų sąrašus galima pamatyti Vilniaus TLK interneto svetainėje.
TLK atlieka paslaugų laukimo eilių stebėseną ir kiekvieną mėnesį atnaujina informaciją apie gydymo įstaigose teikiamų paslaugų, kurių išlaidos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis, laukimo eiles.
VLK turimi (gydymo įstaigų pateikti) duomenys rodo, kad paprastai yra galimybė rasti gydytoją specialistą, pas kurį tenka laukti trumpiau. Konkrečiai šiuo atveju, viešai skelbiamais gegužės 24 d. duomenimis, vaikų ortopedo traumatologo paslaugas buvo galima gauti per dvi savaites – devyniose, per 15–30 kalendorinių dienų – šešiose, o per 31 ir daugiau kalendorinių dienų – keturiose Vilniaus gydymo įstaigose“, – teigė specialistė.
Informacija apie eiles – VLK svetainėje
Pasak jos, laukimo eilių stebėsenos duomenys rodo, kad dažnai sveikatos priežiūros paslaugų ilgiau reikia palaukti aukščiausio lygio gydymo įstaigose, nes pacientai pageidauja paslaugas gauti būtent jose.
„Patariame žmonėms įvertinti tai, kad pasirinkę kitą gydymo įstaigą ar kitą gydytoją tokią pat paslaugą galėtų gauti žymiai greičiau. Todėl raginame pacientus, prieš registruojantis pas gydytojus, pirmiausia pasidomėti laukimo eilėmis ir rinktis tą gydymo įstaigą, kurioje reikiamos paslaugos laukimo eilė yra trumpiausia.
Dar kartą atkreipiame dėmesį, kad visos Lietuvos gydymo įstaigų, sudariusių sutartis su TLK – tiek valstybinių, tiek privačių – laukimo eiles pas šalies gydytojus galima pasižiūrėti VLK interneto svetainės skyrelyje „Apie eiles“ bei visų TLK interneto tinklalapiuose“, – aiškino V.Momkuvienė.