Kodėl kyla kraujospūdis
„Nepaisant mokslo pažangos, hipertenzija – vis dar paslaptinga liga, neturinti vienos aiškios priežasties, jeigu ji pirminė, o ne kitos ligos sukelta. Tai multifaktorinė liga, kuriai vienodai svarbūs skirtingi veiksniai. Vienas jų – senėjančios organizmo kraujagyslės. Mat, su amžiumi kraujagyslių sienelės praranda elastingumą ir rezistentiškumą natūraliems kraujospūdžio šuoliukams, vykstantiems organizme, dėl to jos nesugeba amortizuoti padidėjusio slėgio bangos ir kraujospūdis pakyla.
Kodėl taip vyksta – priežasčių gali būti daug. Viena iš hipertenzijos priežasčių – genetinis polinkis, tačiau dar svarbesnis veiksnys – gyvenimo būdas. Jeigu mes mažai judame, rūkome, patiriame daug streso – visi šie veiksniai žaloja kraujagyslių sieneles. Ir priešingai. Jeigu žmogus numeta svorio, pradeda daugiau judėti – bent 20–40 min. kasdien, subalansuoja darbo ir poilsio režimą, išmoksta valdyti stresą, kartais ir darbą pakeičia, kraujospūdis neretai susitvarko“, – aiškino pašnekovė.
Pasak specialistės, per paskutinius 20 metų hipertenzijos atvejų padaugėjo maždaug per pusę. Skirtingais statistikos duomenimis, padidėjusį kraujospūdį turi daugiau nei pusė Lietuvos gyventojų. Tarp 40-mečių tokių yra beveik ketvirtadalis. Bėda ta, kad nemaža dalis jų apie tai net nežino. Taip yra todėl, kad kraujospūdis didėja po truputį ir organizmas sugeba prie jo prisitaikyti, ypač kol jis pakankamai jaunas ir sveikas.