Kiekvieno mūsų odoje yra apie 3 milijonai prakaito liaukų, atliekančių labai svarbią organizmo funkciją. Natūralu, jei gausiau prakaituojate sportuodami ar susijaudinę. Tai natūrali organizmo reakcija. Beje, intensyviai sportuojant per dieną netenkama apie 10 litrų skysčių. Todėl labai svarbu gerti pakankamai vandens, ypač sveika – negazuotas natūralus mineralinis. Jis papildo organizmą mineralais, kurių netenkame su prakaitu.
Prakaitavimas – natūralus ir gyvybiškai būtinas procesas, nes tokiu būdu organizmas su skysčiais (prakaitu ir kt.) išsivalo nuo susikaupusių toksinų, reguliuoja ir palaiko normalią kūno temperatūrą.
Natūraliosios medicinos specialistai teigia, kad meškos paslaugą sau daro tos moterys, kurios šalina pažastų plaukus (o tai daro kone kiekviena!). Kadangi pažastyse oda yra suspausta, prakaitas yra pašalinamas ir išgarinamas kaip tik per plaukelius. Kai jų nėra, pažastys drėksta ir susidaro palanki terpė kauptis bakterijoms, sukeliančioms nemalonų kūno kvapą.
Sveiko žmogaus prakaitas yra beveik bekvapis, nes jį sudaro 98–99 proc. vandens ir tik 0,5–1 proc. organinių ir neorganinių medžiagų. Išskyrus tuos atvejus, kai vartojama specifinių vaistų, maisto papildų, piktnaudžiaujama mėsa ar riebiu, aštriu maistu ir pan.
Taip pat skaitykite: Dalykai, kurių stengiamės atsikratyti, bet jie mums reikalingi
Jei laikomasi higienos, nemalonus kūno ar burnos kvapas yra signalas, kad organizmas užsiteršęs ar yra sutrikimų. Tačiau, užuot juos šalinę, daugelis griebiasi paprastesnio ir lengvesnio būdo – maskuoja stipriais cheminiais dezodorantais nuo prakaito. Jie užkemša prakaito liaukas, odos poras ir sulaiko prakaitavimą, neleisdami pasišalinti iš organizmo susikaupusiems nešvarumams. Pasak kai kurių alternatyviosios medicinos specialistų, tai gali tapti daugelio ligų, net onkologinių, priežastimi.
Kada reikėtų susirūpinti
Pasikonsultuoti su gydytoju reikėtų, jeigu gausiau prakaituojama nedirbant sunkaus fizinio darbo ir oro temperatūrai nesant aukštai, nesusinervinus, t. y. be jokios apčiuopiamos priežasties. Tokiu atveju svarbu nustatyti pagausėjusio prakaitavimo (hiperhidrozės) priežastis.
Traumatologų teigimu, būna, kad vadinamieji liekamieji reiškiniai po nugaros smegenų pažeidimų pasireiškia padidėjusiu prakaitavimu praėjus pusmečiui ar net metams po traumos.
Gydytojai hiperhidrozę skirsto į pirminę ir antrinę. Pirminės priežastys nežinomos, o antrinę išprovokuoja tam tikros ligos. Manoma, kad abiejų tipų pagausėjusį prakaitavimą sukelia padidėjęs simpatinės nervų sistemos aktyvumas. Tai gali būti susiję ir su organizmo pokyčiais, tarkim, brendimu, nėštumu ar premenopauze, tam tikrais sutrikimais.
Gydytojų teigimu, padidėjęs prakaitavimas naktimis būdingesnis sergant lėtinėmis infekcinėmis (tuberkulioze ir kt.), endokrininės sistemos (skydliaukės, cukriniu diabetu), inkstų ar onkologinėmis ligomis. Taip pat moterims artėjant menopauzei. Jį paskatinti gali net patirtos senos traumos. Traumatologų teigimu, būna, kad vadinamieji liekamieji reiškiniai po nugaros smegenų pažeidimų pasireiškia padidėjusiu prakaitavimu praėjus pusmečiui ar net metams po traumos.
Naktinis prakaitavimas kartu su niežuliu būdingas sergant vėžinėmis ligomis (leukemija, limfoma, inkstų karcinoma ir kt.). Vis dėlto dažniausiai padidėjusį prakaitavimą lemia psichikos ir neurologinės ligos, psichologinės priežastys, žmogaus charakterio ypatybės, kompleksai, įvairios fobijos, emocinė būsena.
Už prakaito, t. y. drėgmės išskyrimą, yra atsakinga vegetacinė nervų sistema – labai jautrūs centrai, esantys tarpinėse ir stuburo smegenyse. Šie centrai glaudžiai susiję su galvos smegenų sritimis, valdančiomis emocijas. Todėl susijaudinę, išsigandę ar patyrę stresą prakaituojame. Daugelis žmonių yra pajutę savo kailiu, kaip prieš pirmąjį pasimatymą, per vairavimo ar abitūros egzaminą, prieš pokalbį su būsimu darbdaviu kaista ir smarkiau prakaituoja ne tik delnai, pažastys, bet ir rasoja kakta. Taip organizmas natūraliai reaguoja į stresą.
Ką siūlo grožio specialistai
Pasak plastinės chirurgijos specialistų, kai pagausėjęs prakaitavimas kelia diskomfortą, t. y. vargina nemalonus kvapas, kad žmogui net tenka persirengti keletą kartų per dieną, padeda botulino toksino injekcijos. Jos yra pati saugiausia ir veiksmingiausia priemonė, iškart pašalinanti prakaitavimo sukeliamus nepatogumus. Poveikis išlieka iki šešių mėnesių.
Procedūra neskausminga – itin plona adata preparatas įšvirkščiamas į keletą taškų pažastyje ir kitose padidėjusio prakaitavimo vietose. Botulinas sustabdo nervinių ląstelių galūnių, veikiančių endokrinines liaukas, funkcionavimą ir slopina jas. Atlikus injekciją, pirmą arba antrą savaitę liaukos tiesiog nustoja veikti. Organizmas prakaitą pašalina kitais būdais, pavyzdžiui, su šlapimu.
Savaitę po procedūros rekomenduojama vengti saulės spindulių, soliariumo, saunos.
Jei smarkiai prakaituoja kojos
Dažniausiai pėdos prakaituoja mūvint sintetines kojines, avint netinkamus, orui nelaidžius uždarus batus. Neretai kojų prakaitavimas padidėja dėl plokščiapėdystės arba sutrikus hormonų pusiausvyrai, taip pat nusilpus nervų sistemai. Galbūt dirbate įtemptą darbą, patyrėte stresą ir pan. Įvairios baimės, nerimas irgi skatina prakaitavimą. Pasikonsultuokite su šeimos gydytoju. Jei reikės, jis nusiųs pas specialistus (odos ligų, ortopedą ar endokrinologą).
Taip pat skaitykite: Mokslininkas: dėl nemalonaus prakaito kvapo galite kaltinti vieną daržovę
Namuose kas vakarą kojas mirkykite vonelėje su eteriniu arbatmedžių aliejumi ar juodųjų arbatžolių nuoviru. Papudruokite talku – sugeria drėgmę ir mažina prakaitavimą. Kasdien keiskite puskojines, mazgokite kojas, vėdinkite batus. Kuo daugiau stenkitės vaikščioti basi, labai sveika rytais palakstyti basomis po rasotą žolę.
Naudingi patarimai
- Jeigu gausiai pakaituojate, naudokite antibakterines ir kuo natūralesnes kūno priežiūros priemones.
- Dėvėkite natūralaus, prakaitui laidaus pluošto drabužius.
- Laikykitės asmens higienos ir prauskitės po dušu rytą ir vakare, o prakaituojančias pažastis ir dažniau. Turite žinoti, kad per dažnai plauti odą muilu nėra gerai, užtenka dusyk per dieną, o paskui galima apsiprausti paprastu vandeniu arba prakaitavimą mažinančių ir dezinfekuojamąjį poveikį turinčių vaistažolių nuoviru.
- Prauskitės po drungnu ar šiltu vandeniu, nes labai šaltas vanduo skatina dar didesnį prakaitavimą. Mūsų oda turi apsauginį riebalinį sluoksnį, kurį nuplovus, sudarome palankią terpę kauptis bakterijoms. Jeigu prausiantis ant odos susidaro lašeliai, vadinasi, apsauginis sluoksnis nepažeistas, oda sveika.
- Nepiktnaudžiaukite kofeino turinčiais gėrimais, sūriu ir aštriu maistu – lemia nemalonų prakaito kvapą. Vartojami tam tikri vaistai taip pat gali būti nemalonaus kūno kvapo priežastimi – pasitarkite su gydytoju.
- Nuo gausaus prakaitavimo galite vartoti ir homeopatinių preparatų (yra vaistinėse).
- Jei ėmėte labiau prakaituoti dėl padidėjusio bendro dirglumo, pervargimo, patirto streso (prieš egzaminus ir kt.), pagerkite raminamosios melisų, valerijonų šaknų, pankolių, anyžių arbatos.
- Įtampą slopina atsipalaidavimo, kvėpavimo ir jogos pratimai. Bent kartą per savaitę pasigarinkite pirtyje – greičiau valosi įtakos prakaito kvapui turintys toksinai.
- Gausus prakaitavimas rodo, kad organizme susikaupę šlakų, toksinų. Patartina kartą per savaitę daryti iškrovos dieną (valgykite daržovių, vandenyje virtų košių).