„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Pagrindiniai skausmingų mėnesinių gydymo metodai

Skausmingos mėnesinės – didelė problema. Ir tikrai ne vien dėl to, kad jos kamuoja mažiausiai kas antrą moterį, prastina pacienčių gyvenimo kokybę bei mažina darbingumą, bet ir dėl to, kad daugybė moterų vengia apie tai prasitarti gydytojui ir ieškoti efektyvios, gyvenimo džiaugsmą ir planų nekeičiamumą galinčios sugrąžinti pagalbos. Pakalbėkime apie pagrindinius skausmingų mėnesinių gydymo kelius – ką apie juos vertėtų žinoti?
Pilvo skausmas
Pilvo skausmas / „Fotolia“ nuotr.

Skausmingos mėnesinės paprastai neapsiriboja vien pilvo apačios skausmu

Skausmingų mėnesinių simptomai paprastai neapima vien spazminio pobūdžio pilvo apačios skausmo, kuris kartais gali būti ir labai sunkus, apribojantis judrumą. Jų metu gali pasireikšti ir kiti itin nemalonūs sveikatos sutrikimai, pavyzdžiui, labai stiprus (migreninis) galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, skrandžio ir žarnyno sutrikimai, viduriavimas, pilvo pūtimas, raumenų silpnumas ir skausmas, bendras negalavimas, nuotaikos pakitimai. Kai kurioms moterims menstruacijos taip apsunkina tas dienas, kad joms norisi tik gulėti lovoje ir atsisakyti bet kokių planų. Net ir bukas, ne itin stiprus ir maudžiantis skausmas gali labai varginti ir galiausiai priversti bijoti vėl artėjančių menstruacijų.

Pirmas žingsnis – netylėti ir neslėpti problemos, kenkiančios gyvenimo džiaugsmui

Moterims šiek tiek gali padėti lengva fizinė mankšta, pavyzdžiui, pasivaikščiojimas gryname ore, tempimo pratimai, joga. Rekomenduojami masažai, magnio preparatai, šiltos arbatos, akupunktūra, aromaterapija. Vis dėlto jei skausmas labai stiprus, prireikia ir kitų pagalbos priemonių. Svarbiausia yra netylėti ir išsakyti savo problemą gydytojui – juk sunku kas mėnesį kamuotis ir vengti normalaus socialinio gyvenimo bei iš savo kalendoriaus išbraukti kelias laimingas dienas.

Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo – dažniausiai rekomenduojami vaistiniai preparatai, skirti mėnesinių skausmui gydyti

Pirmaeiliam skausmingų mėnesinių gydymui priskiriami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, sutrumpintai vadinami NVNU (galbūt jau ne kartą teko matyti tokį raidžių derinį). Populiariausi nereceptiniai NVNU yra ibuprofenas, naproksenas, deksketoprofenas, kurie, priklausomai nuo dozės ir pakuotės dydžio, gali būti ir receptiniai. Yra ir kitų receptinių plačiai visuomenei žinomų NVNU. Šie vaistai pasižymi dideliu efektyvumu ir dažnai pasirenkami gydant dismenorėją (skausmingas mėnesines). Atlikta daugybė klinikinių tyrimų, siekiant įsitikinti šių vaistų efektyvumu, gydant pirminę dismenorėją (kai skausmas kyla ne dėl ginekologinės patologijos) – bent keturioms moterims iš penkių šie vaistai padeda malšinti skausmą. NVNU rekomenduojamomis dozėmis reikėtų vartoti dar kelias paras prieš mėnesines, o jei viena vaistinė medžiaga neveikia ar nėra pakankamai efektyvi, ją galima pamėginti pakeisti kita. Pavyzdžiui, deksketoprofeno trometamolis yra veiklioji Dolmen medžiaga. Šis vaistas pasižymi dideliu efektyvumu ir patogumu vartoti, mat Lietuvoje jau galima rasti ir visiškai vartoti paruoštų tirpalų geriamuosiuose paketėliuose, kuriuose yra viena optimali deksketoprofeno dozė. Žinoma, dėl bet kokio vaisto vartojimo ar galimo šalutinio poveikio būtina pasitarti su savo gydytoju ar vaistininku.

Sudėtiniai geriamieji kontraceptikai daugeliui moterų palengvina PMS pasireiškimą ir slopina skausmingų mėnesinių metu patiriamus simptomus

Neretu atveju, ypač jei moterims naudingas ir kontracepcijos poveikis, skiriami sudėtiniai geriamieji kontraceptikai. Klinikiniais tyrimais įrodyta, kad jie padeda palengvinti simptomus prieš menstruacijas ir pasiekti geresnę ciklo kontrolę (jis tampa reguliaresnis ir dažniausiai sumažėja kraujavimo intensyvumas). Pastebėta, kad skausmingų mėnesinių „savininkių“ organizmuose vyrauja didesnės prostaglandinų koncentracijos, tad sudėtinių geriamųjų kontraceptikų poveikis, mažinantis prostaglandinų sintezę, šiuo atveju yra naudingas ir dismenorėjos simptomai daugiau ar mažiau palengvėja bent 9 moterims iš dešimties. Vis dėlto geriamieji sudėtiniai kontraceptikai tinkami ne visais atvejais. Kiekvieną kartą rizikos ir naudos santykį sveria gydytojas ginekologas, išsamiai išklausęs pacientės nusiskundimus ir pageidavimus, atlikęs reikiamus tyrimus ir panašiai.

Chirurginis gydymas – jo prireikia rečiau, tačiau kai kuriais atvejais jis tiesiog būtinas

Pirminės dismenorėjos metu (kai nėra ginekologinės patologijos) operacijos taikomos gana retai, tačiau tai gana svarbus pasirinkimas, kai diagnozuojama antrinė dismenorėja, kylanti dėl tam tikrų ginekologinių patologijų. Chirurginės operacijos, šiaip ar taip, atliekamos tik tuomet, jei nėra kitos išeities arba gresia piktybinių procesų vystymasis. Ypač reikėtų suklusti, jei visą gyvenimą buvusios neskausmingos mėnesinės tapo skausmingomis, jei skausmas ir kraujavimas atsidanda ne tik „tomis dienomis“, jei be aiškios priežasties mažėja kūno masė, atsiranda bendras silpnumas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų