Pandemijos metu į savanorystę pasinėręs Edvardas primena praeiviams kaukių dėvėjimo taisykles: noriu ne tik padėti, bet ir šviesti

Savanoris Edvardas Lukošius kartu su grupele bendraminčių savo rudens vakarus viename iš sostinės prekybos centrų leidžia edukuodamas praeivius taisyklingai dėvėti kaukes. Nors ne visi į įspėjimus reaguoja geranoriškai ir jų klauso, vaikinas įsitikinęs – svarbu ne drausminti, o mandagiai priminti, kad visi norime jaustis saugūs.
Savanoriai „Panoramoje“ primena kaip reikia nešioti kaukes
Savanoris Edvardas / Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr.

21-erių Edvardas prie įvairių jaunimo iniciatyvų jungiasi jau ne vienerius metus. Prasidėjus pandemijai, jis nusprendė prisidėti ir prie tokių akcijų, kurios tiesiogiai padėtų žmonėms sunkiu koronaviruso laikotarpiu.

„Pradėjau savanoriauti dar per pirmąją koronaviruso bangą. Viena kolegė iš kitos organizacijos pasiūlė prisijungti prie jų, nes Kaune reikėjo pastiprinimo. Tuo metu tapau savanorių koordinatoriumi Kaune. O dabar esu Vilniuje, virusas vėl sugrįžo, tai prisijungiau prie Gynybos paramos fondo komandos“, – pokalbį pradeda Edvardas.

Šiuo metu grupelė bendraminčių viename iš sostinės prekybos centrų ragina žmones teisingai dėvėti apsaugines veido kaukes, o jeigu reikia, jų ir padovanoja.

Pats Edvardas pasakoja, kad per pirmąjį karantiną su tuo pačiu Gynybos paramos fondu Kaune jis tiekė maistą nepasiturintiems žmonėms. Ši patirtis, pasak jo, įkvėpė dar labiau padėti kitiems.

„Tą darėme kelias savaites, bet tada pavyko išdalinti tikrai nemažai maisto porcijų“, – prisimena vaikinas.

Nori ne tik padėti, bet ir edukuoti

E.Lukošiui savanorystė jau seniai nėra svetima, bet vaikinas pripažįsta, kad dėl pandemijos veiklos sritį teko kiek pakoreguoti:

„Kelerius metus esu prisijungęs prie įvairiausių pilietinių iniciatyvų, savanoriauju, o pandemijos metu nemažai organizacijų dėl akivaizdžių priežasčių sustojo vykdyti savo veiklą. Nebegalėjom burtis, todėl prisijungiau prie Gynybos fondo komandos, kad galėčiau ne tik padėti visuomenei, bet ir ją šviesti, kaip ir šiuo atveju.“

Šiuo metu savanoriai susiburia prekybos centre „Panorama“, bet tikisi netrukus keltis ir į kitus didžiuosius prekybos centrus.

Kai kurie net ir patys nepastebi, kad kaukę užsidėjo netinkamai. Tada truputį susigėsta, kai juos įspėjame.

Ketvirtadienio vakarą, kada ir kalbėjomės su Edvardu, jis patikino, kad prekybos centre žmonių matė nemažai, tačiau dauguma laikėsi saugaus atstumo, nesudarė spūsčių.

Pasak savanorio, žmonės kaukes dėvi, tačiau vis dažniau pasitaiko tokių, kurias jas dėvi neteisingai.

„Užsideda kaukę, bet nosies ji nedengia. Dar kiti tą pačią kaukę dėvi kelias dienas, tada jau ir patys žmogui pasiūlome kaukę, kad jis ją greičiau pasikeistų. Kartais sutinkame vyresnio amžiaus žmonių, matome, kad jų kaukė ar galbūt šiek tiek purvina, ar apsitrynusi, tada duodame jiems naujų apsaugos priemonių“, – kalba E.Lukošius.

Pasak jo, yra buvę ir tokių atvejų, kai žmonėms kaukės būna akivaizdžiai per didelės, jie jų tinkamai nesureguliuoja.

„Kai kurie net ir patys nepastebi, kad kaukę užsidėjo netinkamai. Tada truputį susigėsta, kai juos įspėjame“, – šypsosi savanoris.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Savanoriai „Panoramoje“ primena, kaip reikia dėvėti kaukes
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Savanoriai „Panoramoje“ primena, kaip reikia dėvėti kaukes

Nors su rimtais konfliktais dėl kaukių dėvėjimo savanoris tikina dar nesusidūręs, vis tik pripažįsta, kad piktybiškai nusiteikusių žmonių tikrai atsiranda.

„Vieni teisinasi, kad sunku kvėpuoti, arba iš principo jos nesideda, jei prašai. Kartais žmonės supyksta ir klausia: o kokia viso to prasmė, juk kaukės neapsaugo? Arba kartoja „ačiū, ačiū, ačiū“, bet vis tiek mūsų neklauso“, – atsidūsta E.Lukošius.

Svarbiausia – bendruomeniškumas

Pasak Gynybos paramos fondo savanorio, informacijos apie kaukių dėvėjimą niekada nebus per daug, net jei ir didelė dalis žmonių jas dėvi taisyklingai.

Jei pamatome žmogų troleibuse be kaukės – pasiūlykime jam savo kaukę, jei turime atsarginę.

„Pavyzdžiui, daugelis galvoja, kad skydeliai yra labai efektyvi apsaugos priemonė, bet ji vis tiek nėra tokia efektyvi kaip kaukė“, – aiškina E.Lukošius.

Jaunas vaikinas tikisi, kad tokios akcijos nėra vienkartinis paskatinimas elgtis atsakingiau, ir žmonės vėliau jau patys prisimins svarbiausias kaukių dėvėjimo taisykles.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Savanoriai „Panoramoje“ primena, kaip reikia dėvėti kaukes
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Savanoriai „Panoramoje“ primena, kaip reikia dėvėti kaukes

„Žmogus paprastai nesitiki, kad kažkas čia prie jo prieis ir aiškins, kaip jam užsidėti kaukę, todėl toks įvykis gali turėti jam įtakos – galbūt kitą kartą jis tai prisimins ir jau užsidės kaukę teisingai“, – viliasi savanoris, pats pripažįstantis, jog anksčiau ne visada atkreipdavo dėmesį į tai, ar žmogus viešumoje užsidėjęs veido kaukę.

Pasak E.Lukošiaus, savanorių tikslas nėra griežtai drausminti, nes toks būdas nėra efektyvus. Jis teigia, kad svarbiausia šiuo atveju – bendruomeniškumas, o vieni kitus mandagiai įspėti turėtų kiekvienas.

„Tiesiog mandagiai priminti vieni kitiems, kad kaukę taisyklingai dėvėti yra svarbu. Jei pamatome žmogų troleibuse be kaukės – pasiūlykime jam savo kaukę, jei turime atsarginę. Mes visi esame vienoje kovoje prieš pandemiją, todėl mūsų pačių atsakingumas yra be galo svarbus“, – sako savanoris E.Lukošius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis