Epidemiologinio tyrimo metu išsiaiškinta, kad iki susirgimo vyras turėjo širdies operaciją ir paskutiniu metu gydėsi VšĮ Respublikinėje Panevėžio ligoninėje. Ligonis niekada nebuvo skiepytas vakcina nuo kokliušo.
2015 m. Panevėžio apskrityje buvo užregistruoti 3 kokliušo atvejai, iš kurių – 1 mirties atvejis.
Vadovaujantis Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendoriumi, nuo kokliušo pirmaisiais gyvenimo metais skiepijama 3 kartus (2, 4 ir 6 mėn. kūdikiai).
Vėliau vakcinacija atliekama antraisiais gyvenimo metais (18 mėn.) ir prieš mokyklą (6-7 m.), o nuo 2015 m. spalio 1 d. ir 15-16 metų amžiaus paaugliams. Artimiausiems suaugusiems, kurie dažnai bendrauja su vaiku, rekomenduojama pasiskiepyti.
Suserga vyresni
Planinė vakcinacija ženkliai sumažino sergamumą kokliušu, tačiau pastaruoju metu nustatomas sergamumo poslinkis į vyresnio amžiaus vaikų grupes. Vis daugiau susirgimų išaiškinama mokyklinio amžiaus vaikų grupėje, taip pat tarp suaugusiųjų. Suaugusieji yra pagrindinis infekcijos šaltinis vaikams.
Centro specialistai primena, kad kokliušas yra ūmi infekcinė liga, kurią sukelia B.Pertussis, smulki gramneigiama bakterija, plintanti oro lašeliniu būdu. Vienintelis infekcijos šaltinis yra žmogus. Minėta liga užsikrečiama nuo sergančiojo kokliušu arba sukėlėjo nešiotojo.
Kokliušo bakterijos su kvėpavimo takų sekretu išplinta ne didesniu kaip 2-3 metrų atstumu. Užsikrečia tik artimai bendraujantys asmenys, tačiau kokliušas yra itin užkrečiama infekcija.
Kokliušo inkubacinis periodas trunka 5-21 dieną (dažniausiai 7-10 d.), bet gali užsitęsti iki 42 dienų. Liga vystosi laipsniškai vis stiprėjant simptomams, būdingi bendri peršalimo simptomai, kosulio priepuoliai, sukeliantys vėmimą ar net kvėpavimo sustojimą.